Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lutego 202211:00

Tempo słabnie. Radni o likwidacji przestarzałych źródeł ciepła

Tempo słabnie. Radni o likwidacji przestarzałych źródeł ciepła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Samorządowcy mają obawy, że do 2028 r. miasto nie osiągnie zakładanego celu, czyli wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne.

17 lutego w raciborskim magistracie odbyło się XXXVI posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Pierwszym punktem czwartkowego posiedzenia była informacja o działaniach miasta w zakresie ograniczenia niskiej emisji. Jej przedstawieniem zajęła się naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Katarzyna Polak. – Informacja jest bardzo szczegółowa. Jak państwo wiedzą wiążącym dokumentem jest PONE, który został przyjęty w 2017 roku. Na etapie opracowania program ten zaczął się od oszacowania ilości nie ekologicznych źródeł ciepła. Program zakłada likwidację tych źródeł w latach 2018-2028. Przewidywał także jako działania wspomagające termomodernizację oraz montaż OZE do ciepłej wody użytkowej. Dokument, który państwu przedstawiamy podsumowuje wykonanie za rok 2021 oraz za lata 2018-2021. Ilość zlikwidowanych nie ekologicznych źródeł ciepła pokrywa się z tym, co było zakładane wcześniej. Obecnie trwa kolejny nabór. Dotąd jest o około 40% mniej wniosków niż w tym samym czasie w ubiegłym roku – powiedziała.

Jako pierwszy do dyskusji włączył się radny Mirosław Lenk. – To nie jest stan zadowalający, wszyscy o tym wiemy. Jesteśmy widocznie już w takim miejscu, że decyzje odnośnie wymiany źródła ciepła nie są podejmowane już tak szybko. Mamy stan, jaki mamy. Wydaje mi się jednak, że żadne miasto województwa nie osiągnęło takiego stanu, jak powinno. Bezklasowych źródeł ciepła jest jeszcze naprawdę sporo, niektóre miasta to kontrolują, inne nie. Zakładaliśmy prosząc o przygotowanie tej informacji o skupienie się przede wszystkim na źródłach ciepła w naszym, komunalnym zasobie. To właśnie tam okres dochodzenia do założonego celu będzie stosunkowo długi. Gdyby się udało uzupełnić ten materiał o potrzeby naszego zasobu mieszkaniowego, to byłbym wdzięczny – stwierdził radny.
- Odnosząc się do wypowiedzi radnego, to nie wiem, dlaczego tak wyszło, ale z tego co wiem dyrektor MZB ma się pojawić na komisji budżetu. Ma przygotowane stosowne opracowanie, więc zostanie ono przedstawione – powiedział Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

Do dyskusji dołączył radny Michał Kuliga. – W naszym PONE nie dofinansowujemy wymiany kotła na ekogroszek. Sytuacja taka nie występuje w programie Czyste Powietrze. Czy w tych budynkach, w których wymieniono piece na węglowe nie ma możliwości skorzystania z innego paliwa? – dociekał.

- Program Czyste Powietrze zakładał taką możliwość w ubiegłym roku, ale tylko w budynkach, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Obecnie nie ma już możliwości uzyskania takiego dofinasowania z tego programu.

Radny dociekał także, jak wyglądają kontrole tego czym i w jakich piecach palą raciborzanie. – Kontrole prowadzi straż miejska, nie mam niestety danych co do postępów w kontrolach i nałożonych karach – odparła Katarzyna Polak.

- Niestety, wydaje mi się, że w takim tempie nie osiągniemy celu, jakim jest wymiana wszystkich źródeł do 2028 roku. To nasza wspólna sprawa, a wymieniamy tego w mojej ocenie za mało – stwierdził radny Kuliga. – Na chwilę obecną, jeśli chodzi o lokale mieszkalne, to zaawansowanie jest niższe niż zakładano. Zdecydowanie lepiej ma się sprawa w przypadku budynków jednorodzinnych. Ciężko jednak tak do końca wyrokować, czy uda się zapowiadany efekt osiągnąć, czy nie – odparła naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Radny Michał Kuliga odniósł się także do stanu zieleni w mieście, która przyczynia się do ograniczenia niskiej emisji. – Tereny zielone pomagają z tym walczyć, a z tego co widzę zamiast sadzić to wycinamy. Wystarczy się przejść przez miasto i widać co jest wycinane i gdzie. Dodatkowo nie widzę nasadzeń zastępczych. W ubiegłym tygodniu w Parku Zamkowym pod topór poszło kilka drzew. Drugim przykładem może być przebudowa skrzyżowania na rondo i wycinka kilkudziesięciu drzew. Gdyby nie raciborska firma, to podejrzewam, że tych nasadzeń zastępczych w ogóle by nie było. Wtedy pan optował, że trzeba coś z tym zrobić, a obecnie i tak się nic nie dzieje. Czy teraz mamy bardziej czyste powietrze jak w ubiegłym roku, czy dwa lata temu? – grzmiał radny.

Do słów radnego odniósł się prezydent Dariusz Polowy. – Nasadzenia drzew, czy też same drzewa nie mają większego wpływu na to, jakie mamy powietrze. W zimie nie mają liści, nie wytwarzają tlenu, nie absorbują pyłów. Co do firmy i nasadzeń, to były to działania podejmowane w porozumieniu z gminą – powiedział włodarz.

- Chciałem po raz kolejny zaapelować do pracowników stosownych wydziałów o przegląd nasadzeń zastępczych po okresie zimowych. Ostatnio miałem telefon od zaniepokojonego rowerzysty, który zwracał mą uwagę na stan dębów przy ścieżce do Łężczoka. Ja nie jestem w stanie tego zweryfikować, dlatego proszę o interwencję. Drzewa są podobno w złym stanie. Dodatkowo nie wiem, skąd pan prezydent ma takie informacje, że w zimie drzewa niczego nie absorbują. Robią to, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu. Dodatkowo chciałem zwrócić uwagę, że polityka polska czy światowa w odniesieniu do zieleni mocno się zmieniła. Nie chcę jednak krytykować, tylko zwrócić uwagę na pewne sprawy – mówił radny M. Lenk.

Do uwag radnego Kuligi odniósł się Dawid Wacławczyk. – To co się widzi w gazetach to nie zawsze jest zgodne z prawdą. Właśnie otrzymałem informację od pana naczelnika, że mamy 40% więcej nasadzeń niż wycięć, jeśli mowa o drzewach. Z kolei mówiąc o krzewach, to jest ich o 300% więcej. Prosiłbym więc by w przestrzeń publiczną wypuszczać sprawdzone informacje – mówił zastępca prezydenta.

Głos zabrał także raciborski ekolog, Bogusław Siwak. – Za pana prezydenta Polowego Racibórz się cofa. Była szansa na spore pieniądze z Polskiego Ładu, ale zamiast na to wziąć pieniądze, to wolał przeznaczyć je na remont drogi. Zmarnowano w ten sposób 18 mln złotych. Droga jeść nie wołała, szczególnie, że jest na bieżąco utrzymywana – grzmiał społecznik. Dodał także, jak sytuacja wygląda w Rybniku. – Tam się postarali, mają 85% zwrotu, czyli inwestycja prawie za darmo. Dodatkowo w u naszych sąsiadów działa o wiele lepiej program Czyste Powietrze. Mamy do remontu 110 budynków. Dodatkowo biegną terminy, że piece i kominki pozaklasowe mogą być używane do końca tego roku. Potem polecą kary – mówił.

Bogusław Siwak odniósł się także do sprzedaży i zabudowy skwerów. – Weźcie wszystko zabudujcie i będziemy mieli tylko drogi i beton – powiedział. Raciborzanin żalił się także na złe działania straży miejskiej w Raciborzu. – Oni niechętnie przyjmują zgłoszenia, a jak już się pojawią, to i tak nie mają odpowiedniego sprzętu do przeprowadzenia kontroli – stwierdził.

Raciborski ekolog odniósł się także do pomysłu budowy lodowiska. – To chory pomysł. Chcemy budować lodowisko, najpierw za pięć, potem za dwanaście a teraz za dwadzieścia cztery miliony. I to w dodatku z lodowiskiem, które już teraz i tak jest puste. Naprawdę wystarczyłoby rolkowisko, bo jak państwo widzą, w lutym mamy już wiosnę, dziś było dwanaście stopni – powiedział B. Siwak.

Bogusław Siwak zaapelowal także o wycofanie się z pomysłu remontu „księżycówki” na Ocicach oraz ulicy Wierzyńskiego. – To zniszczy nasze miasto do końca! Cały ruch z fabryki okien będzie kierowany właśnie tamtędy, a strefa rekreacyjna przestanie istnieć! – grzmiał Raciborzanin.

- W tej długiej wypowiedzi znalazła się jedna informacja, która mnie zaniepokoiła. Jeśli faktycznie nie było reakcji na zgłoszenie do straży miejskiej, to proszę o daty. Rozmowy są rejestrowane i jeśli faktycznie tak było, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje – powiedział włodarz Raciborza.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.