Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 lutego 202208:51

Związkowcy z JSW boją się, że do Rafako wycieknie 100 mln zł. Piszą do prezesa PiS

Związkowcy z JSW boją się, że do Rafako wycieknie 100 mln zł. Piszą do prezesa PiS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rafako S.A. zabiega, by z państwowej spółki, jaką jest JSW, wypłynęły do prywatnego inwestora 100 milionów! Czemu JSW ma subsydiować prywatne firmy, które nie umieją wykonać zakontraktowanych inwestycji?! Te 100 milionów to kwota, jaka powinna być przeznaczona na inwestycje w naszej grupie! - to fragment korespondencji Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Jastrzębskiej Spółki Węglowej do prezesa PiS.

- Szanowny Panie Premierze, zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą, o objęcie osobistym nadzorem procesu związanego z ‘dofinansowaniem’ prywatnego przedsiębiorstwa, jakim jest Rafako SA ze środków publicznych - piszą związkowcy, a ich treść ich korespondencji z 25 stycznia cytuje w całości branżowy portal wnp.pl

„Jak Pan może wiedzieć, Rafako jest generalnym wykonawcą kilku istotnych inwestycji w Polsce w sektorze energetyki m.in. bloku 1000 MW w Jaworznie - na rzecz grupy Tauron SA oraz na rzecz spółki córki Jastrzębskiej Spółki Węglowej - JSW Koks - budowa bloku elektrociepłowni w Radlinie, opalanej gazem koksowniczym. I to właśnie sytuacja związana z oczekiwaniami Rafako, by wnioskować o podniesienie kwoty ryczałtowego kontraktu, które Rafako wygrało w przetargu w 2019 budzi nasze zaniepokojenie. W 2019 roku Rafako zaoferowało najkorzystniejszą ofertę i za kwotę PLN 289 milionów, z terminem realizacji 28 miesięcy podpisało umowę na wykonanie elektrociepłowni. Termin oddania EC Radlin upłynął ponad 2 miesiące temu.

Z informacji jakie do nas docierają, Rafako zrealizowało do tej pory nie więcej niż 50 proc. kontraktu. I dodatkowo domaga się podpisania aneksu na roboty dodatkowe o wartości około 100 milionów złotych! Sprawdziliśmy w strukturze akcjonariatu Rafako i odnajdujemy tam tylko jeden podmiot państwowy o znaczeniu strategicznym – Polski Fundusz Rozwoju, który jest niespełna 10 proc. akcjonariuszem Rafako. Cypryjska spółka Multaros posiada ponad 27 proc., a reszta to mniejszościowi akcjonariusze.

W komunikatach Rafako z 12 listopada 2021 roku podało, iż prowadzi rozmowy z Polimeks i PFR w zakresie umowy inwestycyjnej, na bazie której te dwa państwowe podmioty miały dofinansować Rafako.

Porozumienie to stanowiło istotny element, na bazie którego Rafako zawarło z Tauron porozumienie, zakładające oddanie Jaworzna na koniec kwietnia 2022 roku i otrzymanie dodatkowej kwoty. PFR poinformował również na koniec października, iż audyt Rafako potrwa około 2 miesięcy.

Rafako następnie wystąpiło do naszej spółki córki – JSW Koks by zawrzeć Aneks numer 3 do Umowy o wykonawstwo EC Radlin i oczekuje dodatkowych prac o wartości 100 milionów złotych! Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu, 10 stycznia br, Rafako poinformowało o odstąpieniu od Porozumienia z PFR i Polimeks! A 21 stycznia podało komunikat, iż podpisało list intencyjny z 'krajowym inwestorem branżowym, działającym we współpracy z międzynarodowym inwestorem finansowym', który oczekuje teraz 'spełnienia szeregu czynników prawnych i biznesowych'. Zastanawiamy się, czy jednym z tych czynników, który ma być spełniony, jest zawarcie z JSW Koks aneksu, podnoszącego kwotę kontraktu o 100 milionów złotych?!

Szanowny Panie Premierze, zdajemy sobie sprawę, iż blok 1000MW, który miał ponad rok temu być podłączony do systemu energetycznego w Jaworznie, a dalej nie wytwarza energii elektrycznej to duże negatywne obciążenie dla naszego systemu. Rafako jest tam generalny wykonawcą i Ministerstwo Aktywów Państwowych zabiega, by Jaworzno zostało jak najszybciej ukończone, a co się z tym wiąże, Rafako musi być na tyle w dobrej kondycji finansowej, by inwestycję tą ukończyć. I rozumiemy, iż zwiększenie kwoty kontraktu z Tauron jest narzędziem, by Rafako mogło tę inwestycję ukończyć.

Natomiast nie rozumiemy, czytając wiadomości zawarte w Polityce Insight z dnia 24.01 br. i z niedowierzaniem traktujemy takie artykuły, które sugerują, że to Pan Premier zabiega o podpisanie niekorzystnych dla grupy JSW aneksów. W szczególności w świetle faktów, iż państwowe koncerny – jak PFR i Polimeks nie rozmawiają już z Rafako, a nieznani, prywatni inwestorzy!

Zastanawiamy się, dlaczego taka firma jak JSW musi teraz zgodzić się, nie naliczając kar za opóźnienie (a przy dzisiejszych kosztach energii i braku produkcji prądu z nowej elektrociepłowni - JSW Koks ponosi wymierne straty) i podpisać aneks na 100 milionów złotych, by pieniądze te trafiły do prywatnego inwestora, który ma przejąć Rafako?! Zastanawiamy się, co na to PFR, który rozmawiał w dobrej wierze z Rafako, a teraz widać, że równolegle inni inwestorzy chcą przejąć Rafako i zarząd Rafako prowadzi dwutorowo te rozmowy! I zabiega, by z państwowej spółki, jaką jest JSW wypłynęły do prywatnego inwestora 100 milionów!

Bardzo nam zależy, aby zadbać o to, by z naszej grupy kapitałowej nie wyciekały pieniądze, tak ogromne jak 100 milionów złotych w prywatne ręce! Dlaczego ciężka praca naszych pracowników, zarówno kopalń jak i koksowni i pieniądze przez nich ciężko wypracowane dla grupy JSW trafiały do prywatnych inwestorów „krajowych i zagranicznych”. Czemu JSW ma subsydiować prywatne firmy, które nie umieją wykonać zakontraktowanych inwestycji?! Te 100 milionów to kwota, jaka powinna być przeznaczona na inwestycje w naszej grupie!

My nie jesteśmy akcjonariuszami Rafako. Warto sprawdzić Panie Premierze, dlaczego bez porównania ofert rynkowych, JSW Koks ma przekazać pieniądze prywatnym właścicielom Rafako, którzy nie wypełnili zobowiązań jakie na siebie wzięli. Nam wydaje się, że takie postępowanie to działanie na szkodę naszej Grupy kapitałowej JSW!

Będziemy zobowiązani, za Pana osobiste zaangażowanie i nadzór nad tą bulwersującą nas sprawą - bezpodstawnego wzbogacania prywatnego inwestora - firmy PG Energy - jak donosi prasa, prywatnych inwestorów z cypryjskiej spółki Multirosa - kosztem państwowej firmy JSW. Prosimy Pana o pilne wsparcie i pomoc by pieniądze JSW zostały w JSW!” - zaznaczono na koniec pisma.

- Pod pismem skierowanym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podpisali się: Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW - informuje wnp.pl.

13 stycznia, przypomnijmy, doszło do podpisania aneksu do umowy na realizację zadania pod nazwą "Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A. - Budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym" w JSW KOKS S.A. Oddział KKZ - Koksownia Radlin". Wartą 289 mln złotych umowę podpisano 12 czerwca 2019 r.

Istotne postanowienia obejmują:

1. Podział wskazanych etapów rozliczeniowych umowy na mniejsze części, z tym zastrzeżeniem, iż zawarcie aneksu nie wpływa na obowiązujący harmonogram;

2. Zobowiązanie Rafako do zawarcia, ze spełniającymi określone w aneksie kryteria, podwykonawcami/podmiotami umów podwykonawczych lub porozumień wiążących się z umowami podwykonawczymi;

3. Zobowiązanie Rafako do podjęcia działań zmierzających do przyspieszenia realizacji określonych prac, w tym zwiększenia liczby frontów dostępnych do realizacji, jak również liczby zaangażowanych pracowników, podwykonawców oraz dalszych podwykonawców;

4. Rozpoczęcie przez Rafako realizacji możliwych do wykonania prac w zakresie opracowania projektów oraz dokumentów, które są niezbędne dla faktycznego wykonania rozszerzeń lub zmian realizowanego zadania Inwestycyjnego.

Aneks nie rozstrzyga zaistniałych pomiędzy Rafako i JSW KOKS sporów i nie kończy mediacji. "Celem aneksu, w przedmiotowej materii, jest zapewnienie realizacji prac przygotowawczych, w trakcie trwania mediacji tak, by w przypadku osiągnięcia w ramach mediacji porozumienia, nie doszło do przesunięcia w czasie momentu rozpoczęcia realizacji poszczególnych prac wynikających z rozszerzeń lub zmian zadania inwestycyjnego" - napisano.

Wstępne porozumienie co do formuły prowadzenia prac w ramach mediacji spółki podpisały w połowie grudnia 2021 r.

Autor: opr. red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.