Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 listopada 202108:27

Park Kulturowy Serce starego Raciborza – seria pytań i wątpliwości

Park Kulturowy Serce starego Raciborza – seria pytań i wątpliwości - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Projekt uchwały w sprawie Parku Kulturowego Serce Starego Raciborza był tematem obrad komisji oświaty Rady Miasta.

– Dobrnęliśmy do końca przygotowywania uchwały – zaczęła Maria Olejarnik, miejski konserwator zabytków, po czym przedstawiła prezentację. W dalszej części swego wystąpienia wymieniła korzyści płynące z powołania Parku Kulturowego. Wśród nich znalazło się m.in. spore ułatwienie w pozyskiwaniu środków na konserwację zabytków znajdujących się na terenie parku.

- Trzeba pamiętać, że park kulturowy to nie tylko wymogi, które stawiamy przedsiębiorcom. To jest przede wszystkim wyzwanie dla nas, urzędników. To są żmudne godziny wspólnych działań, w które zaangażowanych będzie kilka instytucji i wydziałów. Za przykład mogą posłużyć śmietniki, które dotąd straszyły w okolicach rynku. Teraz zostały przeniesione, ale łatwe to nie było. Już teraz mogę powiedzieć, że ramach parku kulturowego do budżetu wpisane są środki na urządzenie zielonego skweru przy ulicy Rzeźniczej. Nie robimy tego jednak tylko dla siebie, a przede wszystkim dla mieszkańców. Chciałbym jednak, by z tego posiedzenia wyszedł komunikat, że w pierwszej kolejności nie wymagamy od przedsiębiorców, ale od siebie – mówił zastępca włodarza Raciborza, D. Wacławczyk.

Maria Olejarnik zwróciła także uwagę na działania Urzędu Miasta, jakie zostały podjęte w celu usystematyzowania wyglądu ogródków gastronomicznych na płycie Rynku i w jego bliskim otoczeniu. – Odbyła się seria spotkań z restauratorami, na których zostały wysłuchane ich prośby. Na ostatnim spotkaniu zostało przedstawione pismo przedsiębiorców, którzy poprosili o wydłużenie terminu przystosowania. Przedtem wynosił on 12 miesięcy, lecz po prośbach został wydłużony do 18 miesięcy – mówiła miejska konserwator zabytków.

Czytaj także: Park Kulturowy Serce Starego Raciborza. Co to oznacza i jakie niesie ograniczenia?

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk dodał, że miastu udało się osiągnąć kompromis, ale same rozmowy nie były łatwe. – Ustaleń było dużo. Ostatecznie jednak doszliśmy do porozumienia, dzięki czemu - mówiąc kolokwialnie - równamy do Europy, gdzie takie uzgodnienia funkcjonują od Dubrownika po Rybnik. Trzeba także pamiętać, że już jakiś czas restauratorzy płacą 10 groszy za metr kwadratowy ogródka. Tak więc miasto wykazuje w ten sposób dobrą wolę wobec tego sektora, zwłaszcza w tym szczególnym, pandemicznym okresie – mówił wiceprezydent.

W dalszej części omawiania uchwały przedstawione zostały zmiany, jakie dotkną przede wszystkim szyldów sklepowych na terenie powoływanego parku kulturowego. – Jeśli w danym budynku będą trzy instytucje, to na elewacji będą mogły być maksymalnie trzy szyldy. Zrezygnowaliśmy z możliwości używania kolorów w szyldach. W ramach tworzeniach uchwały współpracowaliśmy z mieszkańcami, między innymi panem Adamem Ziontkiem, który przygotował przykładowe szyldy – referowała miejska konserwator zabytków.

Dawid Wacławczyk wspomniał także o utworzeniu katalogu małej architektury parku kulturowego. – Przeszedłem się po terenie, który zostanie włączony do parku kulturowego i z przykrością stwierdzam, że występuje na nim aż osiem różnych modeli śmietników. Takie działanie na zasadzie „mój jest te kawałek podłogi” zostanie zakończone w momencie jego powołania i wszystkie śmietniki będą ujednolicone. Zmiany dotkną także innych elementów małej architektury, jak skrzynki gazowe – mówił wiceprezydent.

Po prezentacji jako pierwsza głos zabrała radna Justyna Henek-Wypior. – Chcemy rynek ożywić, ale czy takimi zmianami jak nasadzenie drzew go nie uprzątniemy? – pytała. – Właśnie po to to robimy, by między innymi rynek był miejscem atrakcyjnym. Skoro ten system działa na całym świecie i eksponowanie zabytków sprawia, że przychodzą ludzie, może to też zadziałać w Raciborzu. Nie robimy to po to, by było tylko ładnie, ale by pojawili się także ludzie. Efekty nie będą jednak widoczne już najbliższego lata, ale za półtorej roku – odparł Dawid Wacławczyk.

- Czy w związku z tym, że w obszar parku kulturowego wchodzi także dworzec, będziemy w stanie „wymusić” na inwestorze naszą wizję? – pytał radny Leon Fiołka. – Nie będziemy nic wymuszać, chodzi o to, by budynki nowoprojektowane nawiązywały wyglądem, wysokością i linią zabudowy do tych już istniejących – odparła Maria Olejarnik.

Radna Ludmiła Nowacka pytała z kolei o inwentaryzację terenów parku kulturowego. – Czy myśleli państwo o inwentaryzacji? By nie był to jedynie festiwal chciejstwa? Dla jednych ważna będzie architektura, dla innych zieleń. Jak to postrzegacie docelowo? – pytała.

– To jest właśnie bardzo ważne. Mówimy o pewnym wstępie i początku pewnych zmian. Uchwała o parku każe nam się zastanowić nad zapisami w planach zagospodarowania. Dzięki temu na zabytkowych placach przy kamienicach uda się na przykład uniknąć chaotycznego stawiania garaży. W wielu miastach przyjęto takie uchwały i w zasadzie na tym się skończyło. Mamy nadzieję, że w Raciborzu tak nie będzie, w związku z tym w przyszłą środę, po ewentualnym przyjęciu uchwały, nie możemy spocząć na laurach, a dopiero wtedy zacząć działać – stwierdził wiceprezydent.

- Czy może pan potwierdzić, że naprawdę jest kompromis z restauratorami? – dociekał radny Paweł Rycka. – W moim odczuciu jest kompromis. Oczywiście niektórych na pewno mało satysfakcjonuje, ale jeszcze we wszystkich restauracjach mnie obsługują i nigdzie nie figuruję w gablocie „tego pana nie obsługujemy” – odparł D. Wacławczyk.

Do dyskusji dołączyła radna Justyna Poznakowska. – Czy według pani konserwator miejsce pomnika Gawliny jest miejscem godnym? – Pomnik stoi praktycznie w centrum, wydaje się więc miejscem godnym. A, że wygląda to jak wygląda. Pomnik skierowany jest w stronę ogródków i, niestety, niewiele można z tym zrobić – odparła Maria Olejarnik. – Jeśli robimy już rewolucję, to dołóżmy coś od siebie i przenieśmy pomnik np. pod kościół – dodała radna Poznakowska. – Możemy to oczywiście zrobić, o ile Rada Miasta się zgodzi. Jesteśmy jednak na początku tej dyskusji, ale ja osobiście nie mówię nie – dodał D. Wacławczyk.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Została ona zaopiniowana pozytywnie. Siedmiu radnych głosowało za, czterech wstrzymało się od głosu.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 kwietnia 202407:19

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport18 kwietnia 202409:01

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Junior Trening - Rozwój Młodego Piłkarza
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202409:03

Wyciek paliwa przy Wojska Polskiego

Wyciek paliwa przy Wojska Polskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.