Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 października 202123:03

Folkowe rytmy na sobotni finał Wiatraków. Co w niedzielę?

Folkowe rytmy na sobotni finał Wiatraków. Co w niedzielę? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dwa dni turystycznych opowieści za nami. Na deser organizatorzy zapewnili dużą porcję folkowych rytmów. Przed nami niedzielne spotkania z podróżami.

Diri Levsky - polska orkiestra folkowa wykonująca muzykę bałkańską, folk i Etno, założona w 2017 roku w Krakowie wystąpiła dziś na finał sobotnich Wiatraków. Muzycy tworzący zespół koncertowali ze sobą na wielu koncertach i festiwalach na terenie kraju oraz za granicą. Postanowili, że wezmą na warsztat konglomerat złożony głównie z folku bałkańskiego i muzyki klezmerskiej oraz własne kompozycje. Głównymi inspiracjami dla wspólnego brzmienia zespołu są bałkańskie orkiestry rodem z Gucy oraz taneczne łamańce i niebanalne rytmy. Ditri Levsky wykonuje autorskie utwory i tradycyjne pieśni we własnych aranżacjach. W swoim dorobku posiadają singiel „Bałkański Pociąg”. Zespół obecnie pracuje nad swoim pierwszym – debiutanckim albumem. ditri Levsky to siedmiu muzyków ubranych w folkowe instrumentarium takie jak klarnet, saksofony, flet, trąbka, gitara, akordeon, kontrabas oraz sekcja rytmiczna: baraban, cajon i doumbek.

24 Październik 2021 | godz. 12:00 | Sala widowiskowa RCK RDK (ul. Chopina 21)

12:00 - Krzysztof Kobus: „Chorwacja – czego nie wiedział Marco Polo?”
13:30 - Piotr Trybalski: „Ogarnianie Islandii”
15:00 - Łukasz Kocewiak: „Górska ścieżka rozwoju - Manaslu solo”
16:30 - Kamila Kielar: „W poszukiwaniu niedźwiedzi - duchów”
18:00 - gość specjalny: Leszek Cichy w rozmowie z Piotrem Trybalskim: „Nie tylko Everest... Góry Świata Leszka Cichego”

12:00 Krzysztof Kobus: „Chorwacja – czego nie wiedział Marco Polo?”

Podczas pokazu wyruszymy w podróż od Zagorja do Dalmacji. Zobaczymy miasto zbudowane w cesarskim pałacu, miejsce gdzie urodził się Marco Polo i Wielki Mur wokół miasta Ston. Wcielimy się w piratów z Kornatów i poszukamy podwodnych skarbów. Poznamy wielowiekowe tradycje: w Sinj weźmiemy udział w turnieju rycerskim (odgrywanym od 300 lat!), w Korczuli zobaczymy słynny taniec z szablami, zaś na wyspie Rab przeniesiemy się w czasy średniowiecza. Odwiedzimy sierociniec misiów i szpital dla ptaków oraz odkryjemy atrakcje Plitwickich Jezior. W Dubrowniku znajdziemy rajską plażę, w Nin najmniejszą katedrę świata, zaś w Zagorju spotkamy naszych praprzodków i miasto aniołów. Krzysztof Kobus: pisze, fotografuje, prowadzi warsztaty i bywa zalatany dronem. Autor zdjęć do albumów oraz wielu książek podróżniczych m. in. cyklu kreatywnych przewodników i pamiętników dla dzieci „Podróżownik”, "Poradnik młodego podróżnika" oraz książek „Namibia. Przez pustynię i busz” i "USA. Droga 66 i Dziki Zachód:. Zdjęcia i relacje z wypraw zamieszcza na portalu MałyPodróżnik.pl oraz TravelNamibia.pl

13:30 Piotr Trybalski: „Ogarnianie Islandii”

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać na Islandię? Fotograficzno – filmowa opowieść o Islandii, w której autor spędził i zimę i lato. Islandia to osobliwe miejsce, słynące z oszałamiającej przyrody. Największą mniejszością w kraju są Polacy, ale i tak najwięcej jest tam owiec – kilka razy więcej niż ludzi. Osobliwym przysmakiem jest hekarl, czyli popsute mięso rekina. Do 1989 roku nie można było kupić tu piwa, a do 2014 uprawiać… boksu! I chociaż przez większość roku ciemno tu i chmurno, Islandczycy to urodzeni optymiści, a emigranci wpadają tu w depresję. Kapitan tutejszej reprezentacji w piłce nożnej prowadzi przetwórnię ryb, dziewczyny chodzą wędkować, zaś jeden z islandzkich siłaczy robi karierę w Grze o Tron. Gdy w IX w. dotarli tu pierwsi osadnicy – Wikingowie – zastali ciężkie warunki: chłód, wulkaniczną skałę, wiatr, deszcz i śnieg. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Islandia wciąż słynie z nieprzewidywalnej, srogiej aury. I mocno zakrapianych weekendów. Piotr Trybalski: dziennikarz, fotograf, podróżnik, pisarz. Jest autorem książek, m.in. „Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, "Gdyby to nie był Everest", "Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje". Prowadzi warsztaty fotograficzne i fotowyprawy, Pisał i fotografował m.in dla: “Outside”, „Polityka”, “Przekrój” „National Geographic”, National Geographic Traveler, „Podróże”, „Focus Historia”, „Magazynu Górskiego”, „Ski”, “Witaj w podróży”. Finalista i laureat konkursów fotograficznych (m.in. Grand Press Photo, Wielki Konkurs National Geographic, Leica Street Photo, URBAN Street Photo), zdobył tytuł Travel Photographer of The Year.

15:00 Łukasz Kocewiak: „Górska ścieżka rozwoju - Manaslu solo”

Czy możliwe jest wejście „solo” w gąszczu agencji? Skąd bierze się magnetyzm ośmiu tysięcy? Gdzie leży granica między pasją do gór, a obsesją zaliczania coraz to nowych szczytów? Odpowiedzi na te pytania postaramy się znaleźć podczas spotkania z Łukaszem Kocewiakiem, który wszedł solo na Manaslu. Łukasz opowie także o przedsięwzięciu „8 solo” jako alternatywie do Korony Ziemi, czyli o ciekawej ścieżce rozwoju zamiłowania do gór. Łukasz Kocewiak: podróżnik i himalaista. Autor książki górsko-podróżniczej „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika”. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od dziesięciu lat prowadzi z pasją popularnego bloga podróżniczego Kartka z Podróży. Pasja do podróżowania, fotografii i gór łączą się w harmonijny sposób i pchają go konsekwentnie do realizowania coraz to ciekawszych projektów. Od wielu lat wspina się w naszych polskich Tatrach oraz w górach wysokich na całym świecie. Zrealizował między innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; 16.ooo km pociągiem przez Azję; wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie w ramach projektu „8 Solo”.

16:30 Kamila Kielar: „W poszukiwaniu niedźwiedzi – duchów”

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata. Samotna ponad 500-kilometrowa podróż kajakiem po wodach Pacyfiku to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na 4. miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Esencja wyprawy to bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody – nad wodą, pod wodą i w lesie.Wyprawa została nagrodzona przez National Geographic Traveler oraz Kolosem w kategorii „Podróż Roku” i uhonorowana najlepszym pokazem Kolosów. Kamila Kielar: samotnie pływała kajakiem po wodach Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, zimą przejechała rowerem i na nartach biegowych kanadyjski Jukon, przeszła górami prawie 5000 km z Meksyku do Kanady szlakiem Pacific Crest Trail. Również samotnie przejechała rowerem Alaskę oraz Kamczatkę. Przeszła pieszo kawał Laponii i Szkocji, także zimą. Mieszkała i pracowała z kanadyjskimi i alaskańskimi traperami, biologami i rangersami. Za podróże została nagrodzona Kolosem (najbardziej prestiżowa nagroda i największy festiwal w Polsce) oraz nagrodą National Geographic Traveler w kategorii Podróż Roku. Dziś jest też członkiem Rady Kolosów. Występuje na największych festiwalach i konferencjach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie otrzymywała nagrody za najlepsze wystąpienie. Jej artykuły znajdziecie w magazynach podróżniczych i reporterskich, wydała dwa albumy fotograficzne i zorganizowała kilka wystaw. Obecnie pracuje nad książką. Specjalizuje się w północnej przyrodzie i tamtejszych zwierzętach. Zwłaszcza niedźwiedziach.

18.00 - gość specjalny: Leszek Cichy w rozmowie z Piotrem Trybalskim:„Nie tylko Everest... Góry Świata Leszka Cichego”

Spotkanie z legendarnym polskim himalaistą, które nie może nie zacząć się od Everestu. W trakcie opowieści o pierwszym zimowym zdobyciu najwyższego szczytu świata Leszek Cichy przedstawi fragment książki „Gdyby to nie był Everest…”. Jednak pamiętając, że góry w życiu Leszka Cichego to nie tylko Himalaje rozmowa przeniesie nas zarówno w Karakorum (elementy z Korony Ziemi), jak i na…. Antarktydę! Zobaczymy fragmenty filmu z Mount Vilsona (Antarktyda), film z wyprawy na najwyższą górę Grenlandii oraz film z wyprawy w Góry Ruwenzori (Afryka). Nie zabraknie ró(a)wnież czasu na pytania od publiczności! Leszek Cichy: taternik, alpinista, himalaista, w latach 1995-1999 prezes Polskiego Związku Alpinizmu. 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim, w czasie wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, jako pierwsi na świecie stanęli zimą na najwyższym szczycie ziemi – Mount Evereście (8848 m). W 1974 roku dokonał pierwszego wejścia na Shispare Sar (7611 m), rok później wszedł nową drogą (północno-zachodnią ścianą) na Gasherbrum II (8035 m). Także nową drogą wspiął się w 1984 r. na Yalung Kang (Kanczendzonga Zachodnia, 8505 m). Uczestniczył w wielu ekspedycjach w Karakorum i Himalajach, których celem były między innymi ośmiotysięczniki Makalu (8481 m) i K2 (8611 m). Na ten ostatni wspinał się pięciokrotnie, w 1982 roku doszedł do wysokości 8250 m. Jest pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, wchodząc na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Karierę w górach najwyższych zawiesił, by oddać się pracy w branży finansowej. Dziś wciąż dużo podróżuje - szczególnie na Islandię, którą szczególnie sobie ukochał.

Bilety w cenie 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy/ uczniowie, studenci) do nabycia w kasie RCK, ul. Chopina 21 lub na https://biletyna.pl/inne/XVII-RACIBORSKI-FESTIWAL-PODROZNICZY-WIATRAKI-2021-24-pazdziernikaniedziela/Raciborz Honorowane raciborskie karty:,,Senior 60+'', ,,Rodzina+''

Autor: Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 kwietnia 202407:19

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Sport18 kwietnia 202409:01

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Junior Trening - Rozwój Młodego Piłkarza
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności18 kwietnia 202418:59

Międzyprzedszkolny konkurs regionalny

Międzyprzedszkolny konkurs regionalny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat.nadesłany
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202420:54

Zapisz się na szkolenie z ekspertami ZUS i PIP

Zapisz się na szkolenie z ekspertami ZUS i PIP - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.