Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lipca 201810:02

Radni zdecydowali. Centrum Raciborza bez węgla

Radni zdecydowali. Centrum Raciborza bez węgla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Radni miejscy dali zielone światło na ustanowienie w Raciborzu zakazu ogrzewania węglem. Na ostatniej sesji Rady Miasta jednogłośnie opowiedzieli się za wprowadzeniem w życie proponowanych przez opozycję - której w batalii antysmogowej lideruje Zuzanna Tomaszewska - postulatów dotyczących walki z niską emisją. Do głosowania nad wiążącą uchwałą, która ma być pierwszym pełnoprawnym krokiem prowadzącym do utworzenia w naszym mieście Strefy Czystego Powietrza wolnego od spalania paliw stałych, ma dojść we wrześniu. Na zdjęciu radna Tomaszewska wraz z Janem Wiechą. 

Największą zwolenniczką strefy wolnej od węgla jest radna Zuzanna Tomaszewska, która od stycznia walczy o podjęcie kroków zmierzających do zakazu spalania paliw stałych w Raciborzu. Wielokrotnie proponowała radnym stworzenie i przyjęcie stosownej uchwały, która dałaby początek staraniom o czystsze powietrze w mieście. Z tego rodzaju aktem prawnym prościej byłoby bowiem przekonać Sejmik Województwa Śląskiego do zaaprobowania rewolucji antysmogowej w naszej gminie. Racibórz byłby wówczas pierwszym śląskim miastem, w którym w ciągu najbliższych lat całkowicie wyeliminowano by spalanie węgla. 

Kto za to zapłaci?

Starania radnej doprowadziły do powstania specgrupy, której zadaniem ma być rozpatrzenie możliwości wprowadzenia zakazu, ale przede wszystkim przygotowanie odpowiedniej procedury i wyliczenie kosztów całego przedsięwzięcia. Prezydent Mirosław Lenk wiele razy zwracał uwagę, że wdrożenie strefy wolnej od węgla wiąże się z wielomilionowym wydatkiem z budżetu miasta. Jak podkreślał, nie można działać pochopnie i bez zgromadzenia wystarczających danych.

Wiecha wychodzi przed szereg

Wbrew słowom głowy miasta postanowił postąpić radny z jego obozu politycznego - Jan Wiecha. Przewodniczący komisji budżetowej, wykorzystując urlop prezydenta, przedłożył na prowadzonym przez siebie posiedzeniu uchwałę intencyjną w sprawie wprowadzenia w mieście zakazu spalania paliw stałych. Zobowiązał w niej prezydenta do podjęcia konkretnych działań, wyznaczając 60-dniowy termin.

Inicjatywa Wiechy oburzyły radnych koalicyjnych, z którymi - jak się okazało - nie skonsultował treści dokumentu. Zaskoczony obrotem sprawy był także wiceprezydent Wojciech Krzyżek. - Rozmawiałem z tymi radnymi, którzy rozmawiać chcieli - bronił się przewodniczący. Koniec końców wniosek przegłosowano pozytywnie. Za byli: Leon Fiołka, Franciszek Mandrysz, Anna Ronin, Zbigniew Sokolik, Anna Szukalska, Zuzanna Tomaszewska i naturalnie Jan Wiecha. Wstrzymali się Tomasz Cofała i Michał Kuliga, a przeciw był Marcin Fica. Głosu nie oddali Dariusz Doleżysz, Krzysztof Myśliwy, Witold Ostrowicz. 

Rozmowa w innym tonie

Wystarczyły dwa dni i powrót prezydenta Lenka, aby Jan Wiecha dokonał całkowitej zmiany treści zaopiniowanej przez komisję budżetu uchwały. Tym razem nie nazwał dokumentu uchwałą intencyjną, lecz stanowiskiej Rady Miasta Racibórz. Brzmienie pisma skonsultował wcześniej z rajcami z klubu Mirosława Lenka. Podkreślił, że jego zdaniem poprawiona wersja jest dokładniejsza niż poprzednia. Zaskoczenia treścią przygotowanego przez Wiechę stanowiska nie kryła Zuzanna Tomaszewska, z którą radny wymienił kilka zdań przed rozpoczęciem sesji. - To nie jest to, o co nam chodziło. Zgadzamy się jednak na kompromis, nie chcemy toczyć wojny. Niemniej, we wrześniu chcemy podjąć wiążącą uchwałę intencyjną - zapowiedziała radna NaM. 

Brak kompetencji

Prezydent przestrzegł radnych opozycyjnych i Jana Wiechę przed zbytnim optymizmem. Zauważył, że Rada Miasta nie posiada kompetencji do przyjmowania tego typu regulacji. Uchwałę czy też stanowisko tej treści z całą pewnością podważy nadzór prawny wojewody. Zdaniem Mirosława Lenka podjęcie nieprzemyślanej decyzji nie jest wskazane. Aby wystąpić do sejmiku śląskiego potrzeba konkretnych terminów, kwot i rozwiązań, których na razie zwolennicy zakazu palenia węglem, na czele z Tomaszewską, nie podali. Mimo to, stanowisko przyjęto jednogłośnie, a temat ma wrócić po wakacjach. 


Wniosek o utworzenie w Raciborzu Strefy Czystego Powietrza wolnego od spalania paliw stałych (z poniedziałku 25 czerwca 2018 roku):

Radni Rady Miasta Racibórz udzielają  Prezydentowi Miasta Racibórz poparcia do podjęcia działań prawnych i administracyjnych zmierzających do wprowadzenia na terenie Raciborza Strefy Czystego Powietrza czyli strefy wolnej od spalania paliw stałych w paleniskach indywidualnych we wszystkich rodzajach budynków.

Strefa o której mowa, powinna obejmować całe Miasto Racibórz z wyłączeniem tych odbiorców, którzy znajdują się poza zasięgiem sieci ciepłowniczej i gazowej lub którym brak możliwości technicznych podłączenia się do sieci ciepłowniczej i gazowej.

Wyjątkiem powinno być dopuszczenie do używania kominków opalanych drewnem o wilgotności nie przekraczającej 20 % - w tych budynkach mieszkalnych, w których kominek nie stanowi podstawowego źródła ogrzewania tj. które posiadają inną sprawną instalację grzewczą zasilaną innym źródłem ciepła niż kocioł na paliwa stałe (np. pompą ciepła, gazem, prądem lub ciepłem systemowym).  

Działania o których mowa powinny zostać podjęte przez Prezydenta Miasta Racibórz w ciągu 60 dni od przegłosowania niniejszego wniosku.

Radni Rady Miasta Raciborza

Stanowisko Rady Miasta z środy 27 czerwca 2018 roku (przyjęte jednogłośnie)

Świadomi zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń powietrza powodowanych niską emisją, a w szczególności stosowania pozaklasowych pieców oraz nieodpowiednich paliw

Rada Miasta Racibórz będzie wspierała wszelkie działania zmierzające do:

  1. Likwidacji niskiej emisji na terenie miasta oraz gmin ościennych,

  2. Uznania za priorytet wspomaganie wszelkich działań zmierzających do likwidacji (ograniczania) niskiej emisji,

  3. Wspierania działań prezydenta miasta do jak najszybszych pożądanych efektów ekologicznych, by powietrze w mieście spełniało wszelkie europejskie normy czystości powietrza,

  4. Wspierania działań Zespołu ds. PONE powołanego przez prezydenta miasta, aby w jak najszybszym terminie przedstawił harmonogram działań związanych z likwidacją niskiej emisji wraz z podaniem ich kosztów,

  5. Podjęcia działań, aby Sejmik województwa śląskiego wprowadził takie zmiany w Uchwale w sprawie “ wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”, by było możliwe zlikwidowanie niskiej emisji na terenie Raciborza.

Niniejsze stanowisko Rady Miasta Racibórz wynika z troski o zdrowie mieszkańców naszego miasta oraz z ochrony interesów przyszłych pokoleń, których życie w czystym klimacie, wolnym od smogu jest najwyższą wartością.

Autor: ., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 marca 202423:13

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Wręczono kolejne umowy na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w naszym regionie. Do gmin z subregionów centralnego i zachodniego trafi łącznie ok. 8 mln zł. Pieniądze otrzymały: Pietrowice Wielkie, Kornowac, Racibórz i Powiat Raciborski.

ŚlUM
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.