Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 czerwca 201811:28

W Raciborzu rośnie liczba unieważnionych przetargów. Niekompetencja urzędników czy zbyt wygórowane ceny oferentów?

W Raciborzu rośnie liczba unieważnionych przetargów. Niekompetencja urzędników czy zbyt wygórowane ceny oferentów? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Od miesięcy raciborski magistrat unieważnia przetarg za przetargiem. Orlik na Kasprowicza, przebudowa ul. Zakopiańskiej, wymiana oświetlenia czy budowa ścieżki rowerowej do Łężczoka - to tylko kilka przykładów z brzegu. Najczęstszym powodem jest wysoka cena, której żądają oferenci. Problem zainteresował radnego miejskiego, Leszka Szczasnego. Na czerwcowym posiedzeniu komisji gospodarki dociekał, czy mamy do czynienia z błędami urzędników lub wykonawców kosztorysu, czy też zachłannością przedsiębiorstw. 

Unieważnienie przetargu to spory kłopot dla ratusza, który musi zdecydować, czy ogłosić kolejne postępowanie, czy też zmodyfikować przedmiot zamówienia tak, aby obniżyć realny koszt jego realizacji. To z kolei skutkuje wydłużeniem całej procedury, a w wielu przypadkach brakiem możliwości wykonania prac w pierwotnym terminie.

Okazuje się jednak, że problem, jak wyjaśnił wiceprezydent Wojciech Krzyżek, nie dotyczy wyłącznie Raciborza, lecz jest przypadłością wielu polskich miast. Większość przetargów przygotowuje się z odpowiednim wyprzedzeniem. Kosztorys inwestorski prędzej czy później weryfikuje rzeczywistość, czyli dynamiczny wzrost cen kosztów jednostkowych, a więc surowców, paliwa, materiałów budowlanych, a także wynikająca z ustawy podwyżka wynagrodzenia.

W. Krzyżek zauważa ponadto, że w związku z budową zbiornika w obrębie Raciborza zaczyna brakować kruszywa. - Sprzedaje się na pniu. Trzeba płacić spore zaliczki, aby go zdobyć. Firmy to kalkulują i zabezpieczają się wysoką ceną przy przetargu. Wszystkie postępowania są u nas droższe od 30 do nawet 100% w stosunku do kosztorysów inwestorskich, które były robione na początku roku - przyznaje wiceprezydent, dodając, że sytuacji nie poprawia fakt wprowadzania licznych obwarowań prawnych, które na przykład obligują zamawiającego do przeprowadzenia kontroli, czy wszyscy pracownicy na budowie posiadają umowę o pracę. 

(wk)

Autor: (wk), w.kowalczyk@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.