Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 sierpnia 201016:31

Dwa nagrobki odzyskały blask

Dwa nagrobki odzyskały blask - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Dzięki staraniom kuźniańskiego koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej na cmentarzu parafialnym w Kuźni Raciborskiej dwie bezimienne mogiły sprzed 1945 r. odzyskały dawny blask. Na właściwe miejsce powróciła również rzeźba orła, ktora zdobiła pomnik podporucznika Hansa Antona Heinricha Schmidta.

Powiększyła się liczba nagrobków, które z inicjatywy kuźniańskiego koła TMZR przeszły renowację. Do listy ośmiu odnowionych mogił TMZR może dopisać dwie kolejne. – Ze względu na brak tablic inskrypcyjnych dwa remontowane nagrobki określane są bezimiennymi. Przypuszczamy, że mogą to być mogiły kadry kierowniczej Huty Nadzieja – podkreśla wiceprzewodniczący koła, Bartosz Kozina.  – To, że kryją szczątki niezidentyfikowanych osób, nie znaczy, że nie stanowią żadnej wartości architektonicznej. Na szczególną uwagę zasługują  ornamenty roślinne oraz żeliwne ogrodzenia – dodaje Kozina.

Koszt renowacji to 1545,88 zł. – Fundamenty grobów zostały podniesione i wypoziomowane, ogrodzenia odnowione i ponownie zamontowane – wylicza wiceprzewodniczący Bartosz Kozina. Pieniądze pochodzą z kwesty, jaką co roku na początku listopada organizuje kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. – Od pięciu lat  staramy się ratować to, co można. Pomysł na początku spotkał się ze sceptycyzmem, jednak w miarę upływu czasu wspomaga nas coraz więcej osób – cieszy się Kozina i dodaje, że ich działalnoś zainteresowała również historyka, prof. Stanisława Nicieję.

Firmy, które wykonały prace renowacyjne to: Krat-Stal s. c. z Kuźni Raciborskiej, firma remontowo-budowlana Sylweriusza Mirskiego i Tomasza Połecia przy współudziale Ryszarda Chodynieckiego, Krzysztofa Sabata i Dawida Hadamca oraz  Zespół Odlewni Rafamet S. A.


Na swoje miejsce powróciła również rzeźba orła, która zdobiła miejsce spoczynku Johannesa (Hansa) Antona Heinricha Schmidta, który urodził się w 1892 r. Był synem Alexandra Schmidta, nadleśniczego księcia raciborskiego, oraz wnukiem Antona Magnusa Schoenawy, twórcy przemysłu metalurgicznego.. W czasie I wojny światowej Hans był komandorem w I batalionie rezerwy królewsko-pruskiego regimentu piechoty Keitha (I górnośląski) w stopniu podporucznika przy oddziale lotnictwa polowego pod numerem 19. Zginął 2 kwietnia 1916 r. w trakcie walki powietrznej pod Hattonchâtel (okolice Verdun) na północnym wschodzie Francji.  – Pomnik, prócz imponującej  rzeźby orła, zdobi szarfa z liści dębowych, które w historii sztuki symbolizują męstwo i siłę – podkreśla Kozina.

MaS

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.