Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie11 stycznia 201808:53

Ścieżki w Łężczoku zostały już odnowione

Ścieżki w Łężczoku zostały już odnowione  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Prace miały trwać do końca lutego, ale zima była łaskawa i wykonawca znacznie szybciej wykonał niemał cały zakres. Trwają przygotowania do odbioru inwestycji - słyszymy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. 

Inwestycja jest finansowana ze środków Unii Europejskiej pn. "Rewitalizacja nawierzchni ścieżek celem zmniejszenia presji ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze rezerwatu Łężczok". Przystąpiono do niej jesienią, kiedy kończy się sezon lęgowy ptaków. Kolejny rozpocznie się już wczesną wiosną. - Jesień i zima, to może nie najlepszy czas na roboty budowlane, lecz jedyny możliwy dla przeprowadzenia potrzebnych prac w rezerwacie. A prace te były już naprawdę potrzebne, gdyż część ścieżek w trakcie deszczu zamieniała się w głębokie kałuże lub grząskie błoto. A przecież rezerwat Łężczok to jeden z największych rezerwatów województwa śląskiego i jest on bardzo chętnie odwiedzany przez turystów oraz okolicznych mieszkańców - informuje Nadleśnictwo Rudy Raciborskie.

Pamiętać należy, że "Łężczok" jest rezerwatem częściowym, podlegającym czynnej, a nie biernej ochronie. Bogactwo gatunków (zwłaszcza ptaków) związane jest nierozerwalnie z gospodarką stawową i ekstensywną hodowlą ryb. Zaprzestanie jej spowodowałoby bardzo szybkie wypłycenie i zarośnięcie stawów, a więc zanik tych cennych siedlisk. Jednym z oczywistych zadań tej gospodarki jest utrzymywanie w należytym stanie urządzeń stawowych, w tym grobli rozdzielających stawy. Udostępnione zwiedzającym ścieżki w rezerwacie w większości biegną właśnie po koronach grobli. Niestety, po latach użytkowania ich nawierzchnia pozostawiała wiele do życzenia. A nie jest to rzecz tylko czysto estetyczna. Kałuże i błoto powodują, że odwiedzający, chcąc je ominąć, rozdeptywali roślinność rosnącą już poza ścieżkami, w sposób niekontrolowany ingerując w siedliska rezerwatu.

Jednocześnie przystępując do projektu Nadleśnictwo wyznaczyło sobie jeszcze jeden, ważny cel społeczny. Chciało umożliwić osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich dotarcie do platformy widokowej na stawie Salm Duży, by również i one miały możliwość obcowania z Przyrodą. Zakres prac został uzgodniony z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, a większość funduszy Nadleśnictwo otrzymało ze środków unijnych.

Rewitalizację 3,4 km ścieżek w rezerwacie przeprowadzi firma Jerzego Bandurskiego z Kuźni Raciborskiej. Koszt inwestycji to 440 tys. zł. Firma z Kuźni była jedną z czterech, która starała się o zamówienie z Lasów Państwowych. Eurovia zaoferowała cenę znacznie wyższą, bo 804 tys. zł. Założono przeprowadzenie rewitalizacji istniejących ścieżek poprzez wzmocnienie i wyrównanie nawierzchni z mieszanek kamiennych bazaltowych lub szarogłazowych o szerokości 3.0 m z obustronnymi poboczami gruntowymi szerokości 0.5 m. Miasto Racibórz przeprowadzi podobną inwestycję na 400 m ścieżki na gruntach miejskich. Łącznie zrewitalizowana trasa będzie miała 3,8 km. 

(w), Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Autor: red.,Nadleśnictwo Rudy Raciborskie , redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.