Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie3 grudnia 201713:05

Działania ochronne w rezerwacie Łężczok

Działania ochronne w rezerwacie Łężczok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jednym z ważniejszych zadań, zapisanych w zadaniach ochronnych opracowanych dla rezerwatu oraz w dokumentacji sporządzonej na potrzeby opracowania planu zadań ochronnych obszaru Natura 2000 Stawy Łężczok, jest koszenie zarastających intensywnie łąk oraz wysp dla ptaków wybudowanych na stawach. Rozpoczęła się także przebudowa ścieżek. Parking od strony Babic będzie niedostępny.

Teren rezerwatu przyrody Łężczok od wieków wykorzystywany był na potrzeby tradycyjnej gospodarki stawowej, w wyniku której ukształtowały się tu specyficzne układy przyrodnicze. Stawy hodowlane zaadoptowane do życia przez roślinność i ptaki, otaczające je bogate gatunkowo lasy łęgowe oraz bujne łąki, stanowią mozaikę siedlisk naturalnych i półnaturalnych, których istnienie zależy od dalszej działalności człowieka. Miejsce to, chronione jednocześnie dwiema formami ochrony: rezerwatową oraz w ramach Sieci Natura 2000, wymaga podejmowania różnych działań z zakresu ochrony czynnej. Jednym z ważniejszych zadań, zapisanych w zadaniach ochronnych opracowanych dla rezerwatu oraz w dokumentacji sporządzonej na potrzeby opracowania planu zadań ochronnych obszaru Natura 2000 Stawy Łężczok, jest koszenie zarastających intensywnie łąk oraz wysp dla ptaków wybudowanych na stawach. Dwa rodzaje obiektów: duże - przeznaczone do zadrzewienia i małe - mające z złożenia samoistnie zarosnąć roślinnością zielną, zainstalowano na zbiornikach Salm Duży i Babiczak Północny dla wzbogacenia w rezerwacie siedlisk lęgowych ptaków. Nadmierny rozwój wysokiej roślinności zielnej na wyspach małych, utrudniał wykorzystanie tych miejsc przez gatunki ptaków, które budują gniazda na powierzchni gruntu. Aby ułatwić lęgi rybitwie rzecznej i mewie czarnogłowej konieczne stało się usunięcie roślinności wysokiej, głównie bylicy pospolitej. Z kolei utrzymanie łąk w krajobrazie rezerwatu wymaga systematycznego wykaszania. Zapewnia to stabilność zbiorowisk łąkowych oraz nie dopuszcza do ich zarastania przez krzewy i drzewa. Takie działania gwarantują jednocześnie zachowanie odpowiednich warunków do życia dla rzadkiego motyla, modraszka telejusa, który jest jednym z przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Stawy Łężczok. Efekty przeprowadzonych prac będzie można zobaczyć dopiero w roku następnym. Wykoszone łąki najlepiej obserwować we wrześniu, gdy pięknie zakwita zimowit jesienny. Na reakcję ptaków na „wysprzątane” wyspy trzeba będzie poczekać przynajmniej do wiosny - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

- Rozpoczynają się prace w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. "Rewitalizacja nawierzchni ścieżek celem zmniejszenia presji ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze rezerwatu Łężczok" - informuje z kolei Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. Nastała jesień. Sezon lęgowy ptaków mamy już za sobą, ale kolejny rozpocznie się już wczesną wiosną. Nie mamy więc zbyt wiele czasu, dlatego ruszają prace związane z odtworzeniem i poprawą nawierzchni ścieżek. Jesień i zima, to może nie najlepszy czas na roboty budowlane lecz jedyny możliwy dla przeprowadzenia potrzebnych prac w rezerwacie. A prace te są już naprawdę potrzebne, gdyż obecnie część ścieżek w trakcie deszczu zamienia się w głębokie kałuże lub grząskie błoto. A przecież rezerwat Łężczok to jeden z największych rezerwatów województwa śląskiego i jest on bardzo chętnie odwiedzany przez turystów oraz okolicznych mieszkańców. Być może wielu osobom wprowadzenie koparek na teren tej "Świątyni Przyrody" wyda się niewłaściwe, a nawet będzie kojarzyło z jej profanacją. Pamiętać jednak należy, że "Łężczok" jest rezerwatem częściowym, podlegającym czynnej, a nie biernej ochronie. Bogactwo gatunków (zwłaszcza ptaków) związane jest nierozerwalnie z gospodarką stawową i ekstensywną hodowlą ryb. Zaprzestanie jej spowodowałoby bardzo szybkie wypłycenie i zarośnięcie stawów, a więc zanik tych cennych siedlisk. Jednym z oczywistych zadań tej gospodarki jest utrzymywanie w należytym stanie urządzeń stawowych, w tym grobli rozdzielających stawy. Udostępnione zwiedzającym ścieżki w rezerwacie w większości biegną właśnie po koronach grobli. Niestety, po latach użytkowania ich nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia. A nie jest to rzecz tylko czysto estetyczna. Kałuże i błoto powodują, że odwiedzający chcąc je ominąć rozdeptują roślinność rosnącą już poza ścieżkami, w sposób niekontrolowany ingerując w siedliska rezerwatu. Jednocześnie przystępując do projektu Nadleśnictwo wyznaczyło sobie jeszcze jeden, ważny cel społeczny. Chcemy umożliwić osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich dotarcie do platformy widokowej na stawie Salm Duży, by również i one miały możliwość obcowania z Przyrodą. Zakres prac został uzgodniony z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, a większość funduszy Nadleśnictwo otrzymało ze środków unijnych. Remont dróg będzie trwał prawdopodobnie do końca lutego chyba, że zima okaże się dla budowlańców łaskawa. W tym czasie parking, przy dojeździe do rezerwatu od strony Babic będzie niedostępny, gdyż na jego terenie będą składowane materiały budowlane. Również spacery po rezerwacie przez jakiś czas będą utrudnione, a być może nawet niemożliwe, za co wszystkich miłośników przyrody z góry przepraszamy.

opr. w

Autor: RDOŚ Katowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.