Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia28 lutego 201600:08

Czy ZWiK stanie się atrakcją turystyczną Raciborza? Interpelacja Leszka Szczasnego

Czy ZWiK stanie się atrakcją turystyczną Raciborza? Interpelacja Leszka Szczasnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Planując kolejne nowe "inwestycje turystyczne", które mogą, ale wcale nie muszą zainteresować potencjalnych turystów, zbyt często zapominamy o oryginalnych zabytkach, które już posiadamy, a których z niewiadomych względów nie promujemy. Jednym z ciekawszych miejsc na mapie atrakcji turystycznych Raciborza jest siedziba Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przy ul. 1 Maja 8 - pisze radny Leszek Szczasny w interpelacji do prezydenta.

Nasz zakład posiada piękne, podziemne filtry powolne, które należą do zabytków niezwykle oryginalnych i rzadko spotykanych (na terenie dzisiejszej Polski mogą się nimi pochwalić zaledwie 4 miasta). Jest to ewenement na skalę europejską! Dzięki trosce i pasji pracowników zakładu istnieje możliwość wejścia do ich wnętrza, gdzie można podziwiać nie tylko ich ciekawą architekturę (piękne granity, cegły pokryte czarnym nalotem związanym z występującymi w wodzie związkami manganu), ale także zwiedzić usytuowaną tam wystawę prezentującą blisko 150 lat historii naszych wodociągów. Niewiele osób wie, że Racibórz był jednym z najwcześniej skanalizowanych miast na Górnym Śląsku. Na wystawie można zobaczyć stare i nowe sprzęty związane z miejską gospodarką wodną oraz poznać wszelkie techniki, które się w niej stosuje czy stosowało - wyjaśnia Szczasny w swoim piśmie. W dalszym ciągu zaznacza, że niewątpliwą atrakcją jest najstarsza wieża ciśnień, która znajduje się na terenie zakładu. Z jej dachu widać całe centrum Raciborza, pobliskie zabytki municypalne (m.in. więzienie, dawną rzeźnię, dawną lokomotywownię, budynki dzisiejszego Henkla i Rafako), a przy ładnej widoczności nawet Beskidy! Trzeba jednak zaznaczyć, że zabytek ten wymaga restauracji i pewnego przystosowania do obsługi regularnego ruchu turystycznego (m.in. budowa bezpiecznej platformy widokowej).

Trudno w zasadzie zrozumieć, dlaczego informacji o tych oryginalnych zabytkach nie znajdujemy w popularnych przewodnikach i informatorach wydawanych przez UM i dostępnych w Raciborskim Centrum Informacji. Co więcej - informacji o tym zabytku nie ma nawet na stronie UM w dziale "turystyka". Skąd ta cisza? Czy sami nie wiemy, jaki skarb posiadamy?

Pragnę zaapelować o pilną zmianę tego stanu rzeczy. Musimy chwalić się tym, co mamy! Dyrekcja zakładu jest otwarta na współpracę, a dzięki pasji kierownika zakładu produkcji wody - pana Stanisława Janika, turyści mogą liczyć na profesjonalną obsługę przewodnicką. Cała nasza stacja powinna jak najszybciej zostać zgłoszona przez UM jako zabytek techniki i być dostępna dla mieszkańców i turystów. W rezultacie powinna znaleźć się też na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki i brać co roku udział w wielkim fantastycznym regionalnym przedsięwzięciu, jakim jest INDUSTRIADA, finansowana i promowana przez Śląski Urząd Marszałkowski.

Autor: Th, t.hetman@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.