Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja18 listopada 201114:27

C-walkerzy w poprawczaku

C-walkerzy w poprawczaku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Mateusz Leśniewski, Wojtek Klecha, Patryk Szuła, Paweł Draczyński, Adam Jaworski, Kamil Domiter, Mateusz Drozd, Krzysztof Murawski oraz Daniel Urbaniec... od dwóch lat oddają się pasji, jaką jest taniec. Konkretnie c- walk. Dziś zarażali swoją pasją wychowanków raciborskiego poprawczaka.

Korzenie Crip Walka wywodzą się z działalności gangu Crips (Compton, Los Angeles w Kaliforni), który od lat 70. zaczął zdobywać ogromne zyski z handlu bronią, narkotykami itp. stając się przy tym jednym z najmocniejszych i najniebezpieczniejszych gangów w USA. Na salony c-walk wszedł w 1988 r., kiedy to raper Ice Cube wykonał podczas koncertu kilka podstawowych kroków. Kolejni raperzy, w tym Xzbit i Snoop Dog  w swoich teledyskach również wykorzystali elementy tego tańca. W chwili obecnej C-Walk jest jednym z najbardziej oryginalnych i inspirujących stylów tanecznych na świecie. Nic zatem dziwnego, że wielu młodych ludzi poswięca całe godziny na doskonalenie swoich tanecznych umiejętności, wykorzystując do tego każdy fragment przestrzeni miejskiej.

Poprzez portal naszraciborz.pl i portal youtube.com udało się nawiązać kontakt z młodymi mieszkańcami Kuźni Raciborskiej i Raciborza, którzy zechcieli podzielić się swoją pasją z wychowankami placówki. Pierwsze zajęcia już za nami i, jak zgodnie podkreślają obie strony, uczeni i uczący, efekty są nad wyraz pomyślne. Podopieczni placówki z łatwością nawiązali kontakt z c-walkerami / swoimi rówieśnikami zresztą/ i z wielkim zaangażowaniem zaczęli przygodę z tym inspirującym tańcem. Zajęcia poświęcone były poznawaniu podstawowych kroków c-walka, czyli bazy, na podstawie której każdy z wychowanków będzie mógł doskonalić swój własny, niepowtarzalny styl.
 - To dla nas ciekawe i nowe doświadczenie - podkreśla jeden z tancerzy, Domit - Do tej pory byliśmy uczniami, teraz mamy możliwość uczenia innych. I tak chłopaki mają łatwiej niż my, którzy tańca uczyliśmy się z internetu, odtwarzając w nieskończoność kroki z filmików umieszczanych na rozmaitych stronach www. Chcemy zarazić ich swoją pasją, pokazać im, że taniec to świetna alternatywa dla siedzenia przed komputerem i marnotrawienia czasu -dodaje.

Na olbrzymi walor wychowawczy i resocjalizacyjny zajęć zwraca uwagę Andrzej Tomczyk, zastępca dyrektora raciborskiego poprawczaka, inicjator warsztatów. - Zakład Poprawczy w Raciborzu od lat znany jest w środowisku z poszukiwania coraz to nowych form działalności resocjalizacyjnej. Nasza oferta należy z pewnością do najbogatszych wśród ofert kierowanych do wychowanków placówek dla nieletnich. Zajęcia prowadzone przez młodych fascynatów c-walka to kolejna propozycja zajęć, których adresatem są nasi młodzi podopieczni z trudną przeszłością. Chęć udziału w warsztatach zgłosiło ponad trzydziestu wychowanków, a to dowód, że tego typu aktywność była moim podopiecznym bardzo potrzebna - podsumowuje pierwszy dzień zajęć dyrektor Tomczyk.

Warsztaty taneczne mają w niedalekiej przyszłości stać się elementem wielkiego projektu pt. NIEPOPRAWNIE PRACOWICI, do którego przygotowania trwają w placówce od kilkunastu tygodni. Pełni zapału są także wychowankowie, którzy zdecydowali się wziąć udział w zajęciach z rówieśnikami z Kuźni i Raciborza.

- Lubię taniec i muzykę hip-hop - mówi jeden z podopiecznych placówki, umieszczony w niej za rozboje i pobicia - Myślę, że kiedy nauczę się tego tańca samemu sobie udowodnię, że potrafię robić pozytywne rzeczy, że potrafię realizować cele, jakie sobie stawiam. Do tej pory różnie z tym bywało - dodaje z uśmiechem Marcin.

Zajęcia będą odbywać się w każdy czwartek w głównej świetlicy placówki. Warto podkreślić, że c-walkerzy prowadzą warsztaty wolontaryjnie - w zamian mają możliwość odbywania treningów w zakładowej świetlicy.

- To budujące, że młodzi ludzie zdecydowali się poświęcić czas wolny, aby dzielić się swoją pasją z wychowankami - podsumowuje Tomczyk - Liczę, że poza moimi podopiecznymi także oni wyniosą z tych spotkań niezwykle cenne doświadczenia, które okażą się przydatne w przyszłości. Działalność charytatywna na rzecz drugiego człowieka, dzielenie się pozytywnymi emocjami, wspólna zabawa z osobami zagrożonymi społecznym wykluczeniem zasługują na najwyższe uznanie. 

Na zakończenie warsztatów planowany jest wspólny występ uliczny, zaś młodzi c-walkerzy dostaną certyfikat potwierdzający ich działalność wolontaryjną. 

red.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.