Sport17 lipca 201717:40

Pływanie. Ozłocone Kasia Zarembik i sztafety zmienne

Pływanie. Ozłocone Kasia Zarembik i sztafety zmienne  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0

Najpiękniejszy jak dotychczas dzień w pływackiej karierze Katarzyny Zarembik. 14 lipca niezwykle pracowita, sumienna, waleczna i zarazem skromna uczennica Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu zdobyła - wydawałoby się, nieosiągalny jak dotychczas - medal Mistrzostw Polski.

A jednak sen się ziścił, i to w najpiękniejszym złotym kolorze. Podopieczna trenera Piotra Krużołka nie dała szans rywalkom na 200 metrów stylem dowolnym (2.08,88) i stanęła zasłużenie na najwyższym stopniu podium. A działo się to podczas trwających 14-16 lipca Mistrzostw Polski Juniorów 15-letnich. Na 10-torowej, 50-metrowej pływalni AQUA Lublin rywalizowało aż 493 zawodników ze 143 klubów z całego kraju, w tym 17-osobowy zespół Victorii Racibórz. Kasia Zarembik zdobyła także niespodziewanie drugi złoty medal. Tym razem wspólnie z koleżankami (M. Modrzejewska, J. Bura, A. Karczmarzyk) wygrały wyraźnie sztafetę 4x100 metrów stylem zmiennym. Tuż po dziewczętach na słupkach startowych stanęli chłopcy w tej samej sztafetowej konkurencji. Pewnie nie chcieli być gorsi w ostatniej konkurencji mistrzostw. Pomimo że nie byli faworytami i na dodatek osłabieni brakiem żabkarza Dawida Bubaka, stoczyli heroiczny bój z ekipą z Unii Oświęcim. Przed ostatnią zmianą nasi pływacy przegrywali z Unią, ale wtedy na słupku zameldował się w stylu dowolnym Jarosław Lesik. I to, co wydawało się niemożliwe, stało się faktem. Lesik walczył wspaniale, wniósł się na wyżyny swoich możliwości i... wygrał różnicą dwóch setnych sekundy! Radości nie było końca, wśród samych zawodników, ale także zgromadzonych licznie rodziców uczniów GMS. Raciborzanie we wcześniej rozegranej sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym również zameldowali się na podium. Srebro wywalczyli: Jarosław Lesik, Mateusz Zając, Jakub Wituszyński, Miłosz Mencel. Trzy medale, srebrny i dwa brązowe zdobyła w indywidualnych startach Magdalena Modrzejewska w stylu grzbietowym. Dodając złoto w sztafecie Modrzejewska zdobyła cztery medale. Wartym podkreślenia jest dobra postawa pozostałych pływaków. W finałach A (miejsca 1-10) wytarowali: Mateusz Zając, Jakub Wituszyński, któremu do medalu zabrakło... trzy setne sekundy, Julia Bura, Jarosław Lesik, Miłosz Mencel.

Podsumowując zawody, należy podkreślić wysokie pozycje Victorii w klasyfikacji medalowej (7 medali: 3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe) i punktowej klubowej. W obu tych rankingach nasi pływacy wywalczyli eksponowane trzecie miejsce w kraju.

Należy zauważyć fakt odwiedzenia będącej na trybunach ekipy raciborskiej przez wicemistrza świata, olimpijczyka, utytułowanego Konrada Czerniaka. Była znakomita możliwość wspólnego pamiątkowego zdjęcia z medalową nadzieją Polski na Mistrzostwa Świata w Budapeszcie.

Na 50-metrowej pływalni Wodna Nuta w Opolu (10 torów) do rywalizacji o medale przystąpiło 311 zawodników 16-letnich ze 103 klubów. W finale A pływała Wiktoria Smętek, a finałach B: Dawid Nowotny, Weronika Majewska, Oskar Mosek.

Finałowe lokaty uczniów ZSOMS w Raciborzu - Mistrzostwa Polski Juniorów 15-lat w Lublinie

Katarzyna Zarembik - MKS-SMS Victoria Racibórz
1m 200 metrów stylem dowolnym 2.08,88
4m 400 metrów stylem dowolnym 4.33,30
8m 800 metrów stylem dowolnym 9.32,29
12m 100 metrów stylem dowolnym 1.00,87

Magdalena Modrzejewska - MKS-SMS Victoria Racibórz
2m 200 metrów stylem grzbietowym 2.22,63 (el. 2.21,81)
3m 50 metrów stylem grzbietowym 0.30,81 (el. 0.30,72)
3m 100 metrów stylem grzbietowym 1.05,98

Mateusz Zając - MKS-SMS Victoria Racibórz
5m 200 metrów stylem grzbietowym 2.12,93 (el. 2.12,84)
7m 50 metrów stylem grzbietowym 0.29,00
7m 100 metrów stylem grzbietowym 1.02,60 (el. 1.02,30)

Jakub Wituszyński - MKS-SMS Victoria Racibórz
5m 50 metrów stylem motylkowym 0.26,58
9m 100 metrów stylem motylkowym 0.59,76

Julia Bura - MKS-SMS Victoria Racibórz
5m 200 metrów stylem klasycznym 2.43,61 (el. 2.43,18)
8m 100 metrów stylem klasycznym 1.15,88
11m 50 metrów stylem klasycznym 0.34,45

Jarosław Lesik - MKS-SMS Victoria Racibórz
5m 100 metrów stylem dowolnym 0.54,72 (el. 0.54,42)
11m 200 metrów stylem dowolnym 2.00,93
12m 50 metrów stylem dowolnym 0.25,46

Miłosz Mencel - MKS-SMS Victoria Racibórz
6m 200 metrów stylem dowolnym 2.00,10 (el. 2.00,03)
7m 400 metrów stylem dowolnym 4.15,30
7m 100 metrów stylem dowolnym 0.55,00

Natalia Drażyk - MKS-SMS Victoria Racibórz
15m 200 metrów stylem klasycznym 2.55,55
19m 200 metrów stylem motylkowym 2.40,47 (el. 2.36,76

Wyniki sztafet:
1m 4x100 metrów stylem zmiennym K 4.29,95 (Magdalena Modrzejewska, Julia Bura, Anna Karczmarzyk, Katarzyna Zarembik)
1m 4x100 metrów stylem zmiennym M 4.07,93 (Mateusz Zając, Jakub Wituszyński, Miłosz Mencel, Jarosław Lesik)
2m 4x100 metrów stylem dowolnym M 3.44,28 (Jarosław Lesik, Mateusz Zając, Jakub Wituszyński, Miłosz Mencel)
4m 4x200 metrów stylem dowolnym M 8.15,38 (Jarosław Lesik, Piotr Zwadło, Mateusz Zając, Miłosz Mencel)
12m 4x100 metrów stylem dowolnym K 4.18,31 (Julia Bura, Wiktoria Bałys, Magdalena Modrzejewska, Katarzyna Zarembik)

Finałowe lokaty uczniów ZSOMS w Raciborzu - Mistrzostwa Polski Juniorów 16-lat w Opolu