Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 października 201710:58

Biznes + nauka + samorząd. Wyróżnienie dla Raciborza podczas kongresu w Katowicach

Biznes + nauka + samorząd. Wyróżnienie dla Raciborza podczas kongresu w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Mobile first, edukacja, nowoczesne narzędzia, działania oddolne, cyfrowa rewolucja. Podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw padło wiele istotnych wskazówek, które pozwolą przedsiębiorcom w lepszy sposób prowadzić biznes. Raciborzowi przyznano tytuł "Samorządu, który wspiera MŚP”, a prezydent Mirosław Lenk odebrał statuetkę Lidera. 

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozpoczął się od solidnej dawki praktycznej wiedzy. Jednym z porannych spotkań była sesja poświęcona cyfryzacji i wyzwaniom dla europejskiej gospodarki. Wagę rozwoju tego obszaru podkreśliło wystąpienie Komisarz ds. Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego z Komisji Europejskiej, która nie mogąc osobiście wystąpić na wydarzeniu, pojawiła się … wersji cyfrowej, bo jej wystąpienie transmitowano z Brukseli.

– Stoimy przed rewolucją cyfrową, która wymaga odpowiednich umiejętności. 90% stanowisk pracy w Unii Europejskiej wymaga umiejętności informatycznych, a 40% biznesu szuka specjalistów informatyki. Innowacja cyfrowa jest zasadniczą sprawą – stwierdziła Mariya Gabriel. Podobne stanowisko przedstawił Jerzy Buzek, który zauważył: Ocenia się, że dzisiaj ok. 70% innowacji jest związanych z cyfryzacją. To, co jest innowacją w medycynie, najczęściej polega na tym, że wprowadza się najwyższe technologie cyfrowe. My to kwalifikujemy jako innowacje w medycynie, ale de facto są one związane z tym, co dzieje się w technikach cyfrowych. Proporcja jest niezwykła.

Bardziej analogowo było podczas debaty „Społeczna odpowiedzialność biznesu a przedsiębiorczość społeczna”. Monika Doroszkiewicz z Fundacji Głos Serca z Krakowa uczuliła uczestników na kwestię uświadamiania lokalnych, małych przedsiębiorstw w zakresie działań z zakresu CSR, które często ich nie stosują z braku wiedzy o ich istnieniu.
Bożena Borowiec, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego położyła nacisk na edukowanie społecznej przedsiębiorczości, tzn. uwrażliwiania na innych, ich potrzeby: Są dwa światy: przedsiębiorczość społeczna i biznes. Co zrobić, aby zaczęły ze sobą współpracować? Trzeba zacząć od edukacji, bo jeśli Jasiu w szkole nie będzie wiedział, że jego kolega może mieć jakiś problem, że jest słabszy, że może trzeba mu pomóc, to jak dorośnie nie będzie pamiętać, że nie wszyscy są tak samo sprawni, że mogą prowadzić firmę tak jak on.

Podczas przedpołudniowych sesji można było porozmawiać również o rekrutacji 4.0, skutecznej motywacji i zaangażowaniu wśród pracowników. Podczas innej dyskusji starano się odpowiedzieć na pytanie, czy spółki celowe uczelni wyższych są najlepszą drogą do współpracy z biznesem. Odpowiedzi udzielił m.in. Tomasz Stypułkowski z Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej: Od ponad dwóch lat zauważam, że biznes zdecydowanie woli współpracować z nami niż bezpośrednio z uczelnią. Biznes lubi otrzymywać założony wynik w sposób sprawny i w rozsądnej cenie. Nas, jako spółki celowe, nie dotyczą regulaminy uczelni, mamy większe pole do negocjacji w zakresie ceny czy terminu realizacji projektu.

Ważnym punktem w agendzie tego dnia była sesja Sejmiku Województwa Śląskiego poświęcona trójkątowi współpracy nauki, biznesu i samorządu na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionów. Michael Kobriger, Prezes Zarządu MAN Bus mówił o prognozowanych trendach i o tym, jakie będą miały wpływ na nasze życie: Rosnąca urbanizacja wpływa na płynność transportu i poziom zanieczyszczenia powietrza i hałasu, jednak rosnąca świadomość (…), aby korzystać w coraz większym stopniu z odnawialnych źródeł energii, mogą przeważyć i rozwiązać problem zanieczyszczeń – opowiadał.

Po sesji odbyło się uroczyste wręczenia Odznak Honorowych za zasługi dla Województwa Śląskiego. Złoto przyznano Krystynie Woźniak-Trzosek, Andrzejowi Kowalczykowi, Jerzemu Łoikowi, Andrzejowi Malinowskiemu i Witosławowi Wasilewskiemu, a srebro Izabeli Żyglickiej i Janowi Bondarukowi.

Wyróżniono także samorządy, które w sposób szczególny wspierają MŚP, w tym miasta: Racibórz, Rydułtowy, Krapkowice, Myszków; gminy miejsko-wiejskie: Sośnicowice, Strzelce Opolskie; gmina wiejska: Jasienica. Przyznano także dwa wyróżnienia honorowe dla Zabrza i Dąbrowy Górniczej. Wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna otrzymał dodatkowo statuetkę lidera wspierającego MŚP.

Kongres to, oprócz debat i spotkań, również transfer wiedzy praktycznej przekazywanej podczas licznych warsztatów. W drugim dniu wiedzą marketingową dzielił się Facebook, którego przedstawiciele opowiadali, jak mogą pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa i o tym, jak wykorzystać Instagram jako narzędzie biznesowe do realizacji własnych celów. Krok po kroku przedstawiono jak korzystać z możliwości, jakie dają obie platformy.

Podczas popołudniowej sesji poświęconej pracy 4.0 Stanisław Szwed wręczył przedsiębiorcom nagrody zdobyte w ramach czwartej edycji konkursu zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie. W kategorii „5 lat po debiucie w biznesie” zwyciężył Robert Mrozek z blu-vision.pl, a najlepszym debiutem roku okazała się firma „4U” Krzysztofa Suchockiego.

W przestrzeni Targów Biznes Expo dzień minął nie mniej ciekawie. W strefie B2B odbywały się spotkania networkingowe, a na Wyspie Wynalazców zespoły z Politechniki Śląskiej prezentowały swoje projekty, w tym aplikację Afast będącą multimedialnym narzędziem rehabilitacyjnym dla chorych z afazją. W Strefie Prezentacji odbyły się prezentacje m.in. o wyrafinowanym kontakcie z klientem, wystąpieniach publicznych czy ripostach.

W wydarzeniu tym bierze udział również miasto Racibórz. Pracownicy Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora od środy promują tereny inwestycyjne oraz walory Miasta Racibórz jako jeden z wystawców Targów Biznes Expo – największego wydarzenia towarzyszącemu Kongresowi. Raciborskie stoisko i prezentowana oferta budzi duże zainteresowanie zwiedzających. To doskonała okazja do rozmów biznesowych. Owocem jednej z nich będzie spotkanie w Raciborzu z przedsiębiorcom zainteresowanym dwoma terenami inwestycyjnymi. Efektem jednej z takich rozmów będzie spotkanie w Raciborzu z przedsiębiorcą zainteresowanym kilkoma terenami inwestycyjnym

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Współgospodarze: Miasto Katowice, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Górnośląski Związek Metropolitalny, Wojewoda Śląski
Główny Współorganizator: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Współorganizatorzy: Politechnika Śląska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Krajowa Izba Gospodarcza
Główny Partner Merytoryczny: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Patronat Honorowy: Ministerstwo Rozwoju, Wojewoda Śląski, Wojewoda Małopolski
Wydarzenie odbywa się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego.

Autor: materiały prasowe, UM Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.