Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 września 201719:44

Ogłoszono przetarg na modernizację starej komendy

Ogłoszono przetarg na modernizację starej komendy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Inwestycja będzie kosztowała około 6,96 mln zł. 3,34 mln zł da Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W przedwojennym budynku będą się znajdować mieszkania wspomagane oraz dzienny dom pomocy społecznej. Całkowicie więc zmieni swoją funkcję. 

Budynek starej komendy, przed wojną użytkowany przez działający pod nadzorem NSDAP Niemiecki Front Pracy (DAF Deutsche Arbeitsfront) po wojnie wykorzystywany był przez polski resort spraw wewnętrznych. Poza milicją rezydowali tu funkcjonariusze bezpieki, a także biuro paszportów. Nowe przeznaczenie nie nawiąże do mundurowej przeszłości gmachu. 
- Realizacja projektu polega na całkowitej modernizacji oraz przebudowie nieużywanych obecnie budynków po byłej siedzibie Komendy Powiatowej Policji. Budynki zostaną tak przebudowane, aby utworzyć w nich 16 mieszkań wspomaganych w jednym z budynku, natomiast w drugim budynku zostanie uruchomiony tzw. dom dziennego pobytu. W każdym z mieszkań będzie zainstalowany system przywoławczy, dzięki któremu w nagłych przypadkach zostanie udzielona pomoc mieszkańcom przez personel. Zainstalowany zostanie także monitoring na korytarzach. W budynkach znajdować się będą ponadto: dyżurka, pokój pielęgniarski, pomieszczenie socjalne dla pracowników, pomieszczenia gospodarcze, kuchnia, jadalnia, pracownie prorozwojowe, sala sportowa, pomieszczenia biurowe, pomieszczenie na rowery, sprzęt i narzędzia ogrodnicze itp. Budynki zostaną zaprojektowane tak, aby były dostępne i spełniały potrzeby osób niesamodzielnych czy niepełnosprawnych, tj. wyposażone zostaną m.in. w windę/dźwig osobowy i podjazdy, bez progów itp. – wraz z otoczeniem będą pozbawione barier architektonicznych, zapewniając godne funkcjonowanie - informuje Urząd Miasta. W ramach projektu przewiduje się działania na rzecz rozwoju usług mieszkalnictwa wspomaganego, czyli takiego, w którym mieszkańcom będzie zapewniona pomoc w prowadzeniu samodzielnego życia.

Dzienny dom będzie organizować zajęcia w zakresie: kinezyterapii, aktywności edukacyjnej polegającej na organizowaniu np. spotkań, warsztatów o tematyce związanej ze zdrowiem, nowymi technologiami, zajęcia językowe, treningi pamięci itp. Prowadzić będzie również zajęcia w zakresie aktywności psychologicznej, aktywności kulturalnej i terapii zajęciowej. W budynku ponadto będzie znajdować się sala relaksu i muzykoterapii, w której uczestnicy będą mogli, pod okiem opiekuna, po wcześniejszym wskazaniu lekarskim, wyciszyć się i słuchać muzyki. Dodatkowo w domu znajdować się będzie również sala terapii i rehabilitacji pełniąca funkcję również jako salka sportowa dostosowana do potrzeb i sprawności osób niepełnosprawnych, gdzie po uwzględnieniu wskazań lekarskich wraz z rehabilitantem będą mogli zaspokoić swoją potrzebę ruchu oraz nauczyć się, jak samodzielnie za pomocą prostych ćwiczeń poprawić stan zdrowia i własne samopoczucie. W ramach aktywności ruchowej będą także organizowane kursy taneczne. Dzienny dom zapewni 10-godzinną ofertę usług od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-18.00.

Budynek z mieszkaniami wspomaganymi posiadać będzie 16 mieszkań oraz funkcje dodatkowe. Na poziomie parteru wejście do budynku od strony ulicy prowadzi poprzez wiatrołap bezpośrednio połączony z portiernią z monitoringiem oraz dźwigiem osobowym. Na parterze znajdować się będzie pomieszczenie do indywidualnych konsultacji m.in. z lekarzem, psychologiem, dwa gabinety pielęgniarskie wyposażone w podstawowy sprzęt medyczny.

Na terenie objętym inwestycją zaprojektowano ogród dla rozwijania pasji ogrodniczych, wyposażony w miniszklarnię – oranżerię, z której korzystać będą mieszkańcy mieszkań wspomaganych oraz osoby z zewnątrz - możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu w bezpośrednim sąsiedztwie swojego domu. Na terenie inwestycji zaprojektowano również siłownię na wolnym powietrzu – urządzenia dostosowane do potrzeb mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych. 

Prace będą obejmować remont budynku, którego kubatura to ponad 7 tysięcy metrów sześciennych. Dzięki wykonaniu zadania nowego blasku nabierze też ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Remont będzie polegał m. in. na: rozbiórce części obiektu, przebudowie budynku, wymianie instalacji elektrycznej, wykonaniu instalacji wentylacji i klimatyzacji, wymianie przyłączy wodno-kanalizacyjnych do budynku, wymianie instalacji centralnego ogrzewania. Rewitalizacja ma sprawić także, że będzie to obiekt bardzo przyjazny środowisku naturalnemu. W ramach prac dokonana zostanie termomodernizacja obiektu oraz pojawi się na nim instalacja fotowoltaiczna. Prace powinny zakończyć się do 30 sierpnia 2019 r.

opr. w

Autor: UM,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.