Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 września 201712:39

Prus i Torbicka, Ojciec Mateusz i cenny kamień, czyli Kobiety aktywne na wycieczce

Prus i Torbicka, Ojciec Mateusz i cenny kamień, czyli Kobiety aktywne na wycieczce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Nędza:

Blisko 50 osób wzięło udział w wycieczce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych i Ich Rodzin z Nędzy. Celem były piękne tereny Kazimierza Dolnego, Sandomierza i Nałęczowa.

W Kazimierzu Dolnym odbywał się akurat Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. - Spotkaliśmy nawet Grażynę Torbicką - relacjonuje Krystyna Dunkel z nędzańskiego stowarzyszenia. Wycieczka zwiedziła centrum z urokliwym rynkiem, Białą Kamienicę z XVII wieku, ruiny zamku i kościół farny. Pogoda była świetna więc był i rejs statkiem po Wiśle. Przewodnik wycieczki mówił, m.in. o historii miasteczka. Na terenie dzisiejszego Kazimierza już we wczesnym średniowieczu istniała osada zwana Wietrzną Górą, którą wraz z okolicznymi wioskami w końcu XII wieku książę Kazimierz Sprawiedliwy nadał siostrom norbertankom z krakowskiego Zwierzyńca. Przypuszcza się, że to właśnie siostry zmieniły nazwę osady na "Kazimierz" na cześć swego dobrodzieja.

W Nałęczowie wycieczka z Nędzy odwiedziła przede wszystkim tereny uzdrowiskowe, pijalnię wód i dom, w którym tworzył Bolesław Prus. Pisarz z powodu agorafobii zmuszony był do wyjazdu na kurację. Wybrał właśnie Nałęczów. Nigdy ne zamieszkał tu na stałe, nie wybudował domu, a jednak spędził tu dwadzieścia osiem sezonów, od 1882 do 1910 roku. Był to długi okres czasu, w którym wszyscy się z nim zżyli, polubili go i zapamiętali jego prace, życie i obyczaje. Tworzył tu również Żeromski, który będąc w Nałęczowie... zakochał się. Poznał tu swoją późniejszą żonę Oktawię. Historię można wspominać odwiedzając choćby jedną z pijalni wód leczniczych nazwaną przez Prusa "Źródełkiem Miłości".

W Sandomierzu wycieczka z Nędzy miała okazję zejść do podziemi. To dziś spora atrakcja turystyczna. Podziemna trasa to system dawnych czternasto- i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają dwunastu metrów pod płytę rynku, a długość chodników wynosi łącznie 470 metrów. - Sandomierz to miasto Ojca Mateusza. Serialu akurat nie kręcili, ale przynajmniej widzieliśmy hotel, w którym zatrzymują się aktorzy - uśmiecha się Krystyna Dunkel. Z ciekawostek: w Sandomierzu występuje najszlachetniejsza odmiana krzemienia pasiastego, zwanego kamieniem optymizmu. Chętnie jest dziś wykorzystywany w jubilerstwie. Wycieczka mogła zrobić sobie zdjęcie z wielkim pierścieniem z krzemieniem, który został zainstalowany w pobliżu sandomierskiego magistratu. Waży 80 kilogramów!

Autor: UG Nędza/SaM,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.