Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 stycznia 200913:53

List do redakcji: bronię dobrego imienia

List do redakcji: bronię dobrego imienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

Piszę do Państwa, ponieważ szukam sposobu na oczyszczenie mojej osoby z kłamstw, jakich dopuszczono sie w Biuletynie informacyjnym z gminy Rudnik i który został mi dostarczony w dzień wigilii. Bulwesujące jest to, że artykuł ten widnieje pod szyldem - Informacje z biura Rady.

Nazywam sie Stanisław Janik i jestem radnym z gminy Rudnik. Piszę do Państwa, ponieważ szukam sposobu na oczyszczenie mojej osoby z kłamstw, jakich dopuszczono sie w biuletynie informacyjnym z gminy Rudnik i który został mi dostarczony w dzień wigilii. Na sesji Rady Gminy Rudnik 30.12.2008 r. złożyłem skargę na panią Karinę Lassak pełniącą funkcję sekretarza gminy. Pani Karina Lassak, będąc redaktorem naczelnym Biuletynu, rozmyśnie skłamała przypisując mi słowa, których nie wypowiedziałem. Przesłuchałem nagranie całej sesji i nie doszukałem się takiej wypowiedzi, którą zamieściła w artykule pani Karina Lassak. Bulwesujące jest to, że artykuł ten widnieje pod szyldem - Informacje z biura Rady. Zarówno przewodniczący jak i pani, która zajmuje się obsługą Biura Rady nie dostarczyła tych kłamliwych informacji. W skardze odnosze się również do zapisów Państwa Portalu - naszraciborz jak i portalu nowiny.pl. Wysyłam treść skargi oraz protokół z sesji z dnia 03.12.2008 r., w którym zaznaczyłem treść, a która była zamieszczona w biuletynie. Różnica polegała tylko na dodaniu zdania, do którego odnoszę się w skardze. Po prostu chcę bronić swojego dobrego imienia. Jeśli są Państwo w stanie mi pomóc, umieszczając artykuł w tej sprawie, z góry dziekuję.

Skarga

Dot: kłamliwych zapisów w Biuletynie Informacyjnym gminy Rudnik z grudnia 2008r.: artykuł ,,Biuro Rady informuje”. Składam skargę na sekretarza gminy panią Kariną Lassak, która jako Redaktor Naczelny Biuletynu Informacyjnego, dopuściła się do kłamliwych zapisów w w/w artykule dotyczące mojej wypowiedzi i osoby. Chodzi o następujące sformułowanie w kwestii utworzenia rezerwy finansowej i rzekomo mojej wypowiedzi: ,,Zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania jest radny S. Janik, który uważa, że sposobem na rozwiązanie niedoborów finansowych jest możliwość zaciągania kredytów”. Uważam że, pani sekretarz jako pracownik samorządowy, osoba odpowiedzialna za przestrzeganie prawa, osobiście biorąca udział w posiedzeniu sesji w dniu 03.12.2008 r. i w zastępstwie protokołująca obrady sesji, rozmyślnie skłamała w powyższym artykule, oczerniając mnie i narażając na szwank moje dobre imię. Zaprzeczam abym w ten sposób się wypowiedział.  Zarówno zapisy foniczne jak i protokół z obrad posiedzenia sesji stanowią dowód mojej prawdomówności. Następną kwestią jest sprawa całkowitego umorzenia pobranej przez gminę zawyżonej subwencji. Osobiście apelowałem do władz gminnych, aby w przypadku wydania decyzji o zwrocie subwencji, wystąpić do Ministerstwa Finansów o całkowite jej umorzenie, dobrze uzasadniając przyczyny zaistniałej sytuacji. Zatajając tą wypowiedź, uważam, że redaktor naczelny manipuluje treścią artykułu, co nie oddaje całej prawdy. Poniżej przedstawiam skróty artykułów z dwóch niezależnych portali: naszraciborzorz.pl oraz nowiny.pl, które również są dowodem na to , że nie wypowiedziałem części zdania związanego z zaciąganiem kredytów. ,,Na razie stanęło na utworzeniu rezerwy w budżecie, co także wywołało spór, bo jak twierdzi Janik, nie ma sensu wyprzedzanie decyzji Ministerstwa Finansów”. ,,Negocjujmy o umorzenie tych kwot – zaapelował radny Stanisław Janik”, ,,Na przyszły rok samorząd chce utworzyć rezerwę oświatową, ok. 400 tys. z przeznaczeniem m.in. spłaty ratalnej należności wobec MF. – Tworzenie takiej rezerwy to przyznawanie się do błędu, stawia negocjacje na przegranej pozycji na starcie – zauważył radny Janik”. Oczekuję przeprosin oraz sprostowania sprawy w najbliższym Biuletynie Informacyjnym gminy Rudnik.

Wyciąg z protokołu sesji

Informacja w sprawie przeprowadzonej kontroli w placówkach oświatowych. Wójt Alojzy Pieruszka przedstawił informację w sprawie przeprowadzonej kontroli w szkołach. Od kwietnia do maja 2008 r. prowadzono szczegółowe kontrole we wszystkich placówkach oświatowych na terenie gminy. Następnie zgodnie z procedurami nastąpiło zestawianie błędów i niedociągnięć, które polegały na przedstawieniu niezgodnych ze stanem faktycznym danych statystycznych. Wydano polecenie skorygowania wadliwie prowadzonych danych, a we wrześniu br. sprawa trafiła do Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie dokonano weryfikacji sprawozdań. Miniterstwo Edukacji postępowanie w sprawie podzieliło na dwa odrębne postępowania: jedno dotyczące okresu lat 2006-2007, drugie dotyczące roku 2008. O ile sprawa roku 2008 została już zakończona decyzją ostateczną, o tyle istnieje uzasadniona obawa, że za lata 2006/2007 trzeba będzie zwrócić do rządowej kasy około 800 tys. złotych. Skarbnik Gminy Beata Orc zapewnia, że w pierwszej kolejności gmina będzie starała się o umorzenie zwrotu nienależnie pobranej subwencji, jeżeli zaś się nie uda, to poprosimy o rozłożenie spłaty na raty. Propozycją Wójta i Skarbnika Gminy jest stworzenie w przyszłorocznym budżecie pewnej rezerwy finansowej na ewentualne częściowe pokrycie wydatków związanych ze zwrotem nienależnie pobranej subwencji. Radny S. Janik zwrócił się z zapytaniem czy zostały wydane decyzje ministerstwa co do zawyżonej subwencji oświatowej z okresu lat 2006 i 2007. Odpowiedzi udzielił wójt: Jak już na wstępie wyjaśniał, że Miniterstwo Edukacji postępowanie w sprawie subwencji podzieliło na dwa odrębne postępowania: jedno dotyczące okresu lat 2006-2007, drugie dotyczące roku 2008. Przewodniczący rady Gminy Mirosław Golijasz zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie kwestii podania przez Dyrektorów szkół błędnych danych w sprawozdaniach. Wójt odpowiada: Błędy polegały między innymi na podaniu nieprawidłowej ilości i stopnia niepełnosprawności uczniów oraz błędnej ilości uczniów uczących się języka niemieckiego. Kolejno zapytanie skierował radny Stefan Absalon: Jakie jest prawdopodobieństwo zkompensowania nadwyżek i niedoborów w sposobie naliczania subwencji w okresie lat 2006 -2007? Odpowiedzi udzielił Skarbnik Gminy pani Beata Orc. Przedstawiła obszerne wyjaśnienie z podkreśleniem, iż prawdopodobnie tylko w roku 2008 była taka możliwość. Nie ma żadnych danych co do kompensaty subwencji za lata 2006-2007. Radny S. Janik zgłosił swoją wątpliwość co do zasadności tworzena oświatowej rezerwy finansowej w przyszłorocznym budżecie. Jest zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania. Zdaniem Wójta i Skarbnika Gminy jest to mało przemyślane i nierozsądne rozwiązanie bowiem istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w roku 2009 gminę będą czekać wydatki związane ze zwrotem zawyżonej w latach 2006-2007 subwencji.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.