Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie21 grudnia 201708:39

Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Raciborskiej

Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Raciborskiej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Marszałek Polski Józef Piłsudski zmarł w maju 1935 roku. Jego zgon stał się okazją do manifestowania patriotyzmu Polaków zamieszkujących ziemię raciborską. Związek Polaków w Niemczech oraz organizacje z nim współpracujące urządzały uroczyste imprezy żałobne ku czci wybitnego polityka. Informowały o tym „Nowiny Codzienne” organ prasowy Dzielnicy Śląskiej ZPwN, które reagowały na każdy przejaw polskiej działalności. Gazetę tę potraktujmy jako główne i jedyne źródło w interesującej nas problematyce - pisał Benedykt Motyka.

Cześć oddawana Piłsudskiemu nie spotykała się ze sprzeciwem Niemców, jako że Marszałek był twórcą porozumienia polsko-niemieckiego z 1934 roku. Stosunki między obu państwami były wówczas poprawne, więcej, zaznaczone faktycznymi umizgami ze strony Hitlera.

Kult Marszałka, widoczny na Śląsku po obu stronach kordonu granicznego miał swego głównego animatora. Był to wojewoda śląski dr Michał Grażyński, piłsudczyk zagorzały, postać tyleż zasłużona, co kontrowersyjna. Grażyński zanim objął godność wojewodzińską znał doskonale realia śląskie, należał przecie do wyróżniających się dowódców III powstania (1921) i na początku lat 20-tych oddelegowany został do Opola, do pracy w redakcji „Nowin Codziennych”, gdzie miał swoich zwolenników i przyjaciół, nie tylko politycznych. Fakt ten w znacznym stopniu wyjaśnia, że zarówno Związek Polaków w Niemczech, jak i „Nowiny Codzienne” darzyły sympatią rządy sanacyjne, a Piłsudskiego - z pobudek szczerze patriotycznych traktowana wręcz jako symbol polskości.

A oto kilka faktów odnotowanych przez „Nowiny Codzienne” świadczących o autentycznej atencji wobec zmarłego przywódcy narodu polskiego.

Już 14 maja 1935 roku, a więc w dwa dni po jego śmierci, w Gamowie odbyła się uroczysta akademia żałobna. Zorganizowało ją miejscowe koło Towarzystwa Młodzieży Polskiej. „Wygłoszono odczyt o życiu i czynach największego z Polaków (…) Dwuminutowym milczeniem oddano hołd pamięci Marszałka Piłsudskiego”.

Niebawem, bo już 26 maja 1935 r. raciborski oddział Związku Polaków w Niemczech urządził w „Strzesze” kolejną akademią żałobną. Zagaił ją dyrektor Banku Ludowego - Stefan Szczepaniak. Przemówił przedstawiciel polskiego konsulatu. Odegrany został marsz żałobny. Okolicznościową prelekcję wygłosił prof. Dr Szwed analizując dzieło zmarłego.

5 czerwca 1935 r. mszą żałobną o godz. 6.00 rano uczcili Piłsudskiego łubowiczanie. W ich wsi w czasie plebiscytu górnośląskiego znaczna część oddała swe głosy za Polską. W tym samym dniu i o tej samej godzinie nabożeństwo żałobne odprawione zostało w Turzu, miejscowości, która obok Budzisk była nazywana „małą Warszawą”. Jeśli wierzyć „Nowinom Codziennym”, w nabożeństwie „wzięło udział całe polskie społeczeństwo miejscowe i goście”.

30 listopada 1935 r. Polski Uniwersytet Ludowy w Raciborzu zorganizował prelekcję poświęconą rocznicy wybuchu powstania listopadowego i także z tej okazji oddano hołd Piłsudskiemu oraz śląskim działaczom zasłużonym dla polskości. „Wieczorem wykładowym pokierował z dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech kierownika Banku Ludowego p. Nawrocki, który powitał gości, specjalnie p. prof. dr Szweda (…) on też wygłosił kilka słów o Powstaniu Listopadowym i o znaczeniu postaci wielkiego Marszałka Józefa Piłsudskiego w najnowszych dziejach Narodu. Następnie „Wykład o polskich działaczach na Śląsku wygłosił p. prof. dr Szwed. Referent zapoznał słuchaczy z postaciami takimi, jak Józef Lompa, ks. Damrot, Miarka (…)”. Może zaskoczyć, że prelegent pominął Wojciecha Korfantego. Ten najwybitniejszy działacz polski na Górnym Śląsku był politycznym przeciwnikiem wojewody Michała Grażyńskiego, sanacji i Piłsudskiego i tym można tłumaczyć gorszącą zmowę milczenia.

Kolejne imprezy patriotyczne poświęcone Marszałkowi odbyły się w 1936 r.

15 marca staraniem raciborskiego oddziału Związku Polaków w Niemczech sprowadzono do Raciborza i wyświetlono film przedstawiający pogrzeb Piłsudskiego. Następnie chóry „Echo” i „Harmonia” odśpiewały znaną pieśń „Gaude Mater Polonia”. Całej podniosłej imprezie przewodniczył dyrektor Banku Ludowego - Leon Nawrocki.

Również polskie kobiety włączyły się do organizowania akademii. W niedzielę 22 marca 1936 r. odbyło się zebranie Towarzystwa Polek, na którym nauczycielka Kazimierczakówna - przedstawiła w swoim wystąpieniu sylwetkę Marszałka. Przy okazji omówiła inne sprawy związane z działalnością statutową, a więc zorganizowanie pierwszej komunii świętej dla polskich dzieci i pielgrzymek do Krakowa; w porządku obrad znalazła się również analiza czytelnictwa polskich książek znajdujących się w bibliotece „Strzechy”.

Dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Piłsudskiego, to jest 12 maja 1936 r. Polacy raciborscy po raz już kolejny uczcili pamięć swego idola. Prezes oddziału Związku Polaków w Niemczech - Leon Nawrocki wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie. Odśpiewano „Bogurodzicę”. Helena Różycka odegrała marsza żałobnego. Nadto deklamowano patriotyczne wiersze.

Niewykluczone, że imprez żałobnych ku czci zmarłego przywódcy polskiego było więcej niż odnotowała gazeta. Wiadomo, że podobne akcje imprezowe organizowano w innych powiatach Rejencji Opolskiej.

Kult Piłsudskiego, niezależnie od jego politycznego kontekstu, służył umocnieniu polskiej świadomości narodowej na Opolszczyźnie, która w zamiarach Niemców była poddana presji germanizacyjnej, a tolerowanie polskości - jak się okazało - miało charakter przejściowy.

Benedykt Motyka

fot. polona.pl

Autor: Benedykt Motyka, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 marca 202423:13

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Wręczono kolejne umowy na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w naszym regionie. Do gmin z subregionów centralnego i zachodniego trafi łącznie ok. 8 mln zł. Pieniądze otrzymały: Pietrowice Wielkie, Kornowac, Racibórz i Powiat Raciborski.

ŚlUM
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.