Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie20 czerwca 201707:29

Młodzi ekolodzy ze Szkoły Podstawowej nr 4 donoszą

Młodzi ekolodzy ze Szkoły Podstawowej nr 4 donoszą  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Miesiące maj i czerwiec to w kalendarzu raciborskiej „Czwórki” czas spotkań o tematyce ekologicznej. W ramach projektu „Janka i Honza - ekologiczni badacze” -  INTERREG V A-Republika Czeska-Polska uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 udali się wraz z przyjaciółmi z Zakladni Skola w Raduniu w okolicę Pradziada oraz odbyli podróż szlakiem karkonoskim.

Podczas pobytu w Czechach młodzi ekolodzy pogłębiali swoją wiedzę na temat pomników przyrody. Otrzymali zestaw pytań, na które musieli znaleźć odpowiedzi na szlaku. Pytania zawierały cenne wskazówki dotyczące pomników przyrody, roślin, zwierząt, miejsc chronionych. Z przewodnikiem odwiedzili ekspozycję w Muzeum Papieru i autentyczne pomieszczenia produkcyjne. Zastanowili się nad tym, jak ograniczać zużycie papieru. Mieli okazję sami przygotować papier metodą czerpaną. Zastanawiali się nad alternatywnymi sposobami produkcji energii elektrycznej - elektrownią wodną. Następnym elementem wycieczki było wejście na górę Pradziad w obrębie Narodowego Rezerwatu Przyrody, będącego kolejną formą ochrony przyrody. Uczniowie obserwowali środowisko naturalne, drzewa, rośliny i zwierzęta. Zwiedzili Jaskinię na Pomezi, położoną 2 km od miejscowości Lipowe Łaźnie, będącą przykładem pomnika przyrody. Zapoznali się z typowymi formami dla jaskini, bogatą szatą naciekową, tworzącą między innymi ogromne nacieki kaskadowe oraz inne fantazyjne formy, jak np. serce. Atrakcją była kąpiel w basenie termalnym.

Po polskiej stronie wraz z przewodnikiem polsko-czescy ekolodzy mieli okazję zobaczyć Krucze Skały w Szklarskiej Porębie, wodospad Kamieńczyka oraz wodospad Szklarki. Zwiedzili Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, które ma jedne z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce. Poznali tam cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. W Jeleniej Górze zobaczyli Muzeum Przyrodnicze, gdzie zapoznali się z ciekawymi zbiorami przyrodniczymi, między innymi barwnym światem ptaków, tajemniczym światem grzybów czy niesamowitym światem owadów.

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego uczniowie wspięli się na Górę Chojnik, gdzie w trakcie przejścia nauczyli się rozpoznawać gatunki drzew i roślin chronionych. Obserwowali sukcesję ekologiczną, obieg materii w przyrodzie. Podziwiali z Zamku Chojnik panoramę Jeleniej Góry. Podczas pobytu w Karkonoszach odbyło się ognisko, przy którym rozmawiano o przyrodzie oraz odpowiedzialnym zachowaniu w górach podczas wędrówek. Odbyła się krótka lekcja z kompasem oraz konkursy ekologiczne.

Wyjazdy wzbogaciły uczniów o nową wiedzę ekologiczną, pozwoliły dogłębnie poznać przyrodę naszego pogranicza i utrwalić wiadomości nabyte wcześniej w szkole. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP Przekraczamy Granice.

Autor: SP 4,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.