Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie9 maja 201513:42

Jak światło słoneczne przerabiać na prąd, czyli konferencja w Pietrowicach i otwarcie wystawy

Jak światło słoneczne przerabiać na prąd, czyli konferencja w Pietrowicach i otwarcie wystawy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie: Eko-konferencja tradycyjnie już towarzyszy pietrowickiej wystawie. Przedsięwzięcie wspierane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach było tym razem poświęcone fotowoltaice, czyli przetwarzaniu światła słonecznego w energię elektryczną.

- Piętnaście lat temu mówiliśmy o ekologicznych kotłach retortowych, które dziś są standardem. Potem był czas na temat przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, które jako pierwsi w Polsce zbudowaliśmy przy każdym domostwie w naszej gminie. Teraz czas na fotowoltaikę - mówił przewodniczący tutejszej Rady Gminy, Henryk Marcinek. Jak przekonywała obecna dziś na konferencji Gabriela Lenartowicz, członek zarządu województwa śląskiego, a do niedawna prezes WFOŚiGW Katowice, za sprawą polskich odkryć czeka nas prawdziwa rewolucja w tym temacie. Lenartowicz nawiązała do Olgi Malinkiewicz, która opracowała innowacyjną metodę pozyskiwania perowskitów. Mogą one zrewolucjonizować nie tylko sposób produkcji energii ze Słońca, ale także całą energetykę. Wyniki jej prac doceniła Komisja Europejska. Pracująca na Uniwersytecie w Walencii Polka odebrała z rąk wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Neelie Kroes nagrodę w prestiżowym konkursie Photonics21. Technologie bazujące na perowskitach - grupie związków nieorganicznych - mogą mieć jeszcze większą szansę na zrewolucjonizowanie fotowoltaiki niż grafen. - Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli foliować całe połacie dachów, ale dziś wciąż aktualne jest pytanie, czy to się opłaci - mówiła Lenartowicz.

Jak podkreślano na dzisiejszej konferencji, obok odkryć muszą iść jeszcze odpowiednie rozwiązania legislacyjne, które sprawią, że fotowoltaika będzie się opłacać w każdym domostwie. - Stąd to nasze spotkanie, by skonfrontować teorię z praktyką - przekonywał przewodniczący Rady Powiatu. Jak przekonywał starosta Ryszard Winiarski, mieszkańcy naszego powiatu mają świadomość korzyści z wdrażania eko-innowacji. Przypomniał, że starostwo wydało już 61 decyzji na budowę wiatraków. Powstają biogazownie a ostatnio także pierwsza elektrownia wodna w Rudach.

Po konferencji jej uczestnicy a także zaproszeni goście wzięli udział w oficjalnym otwarciu 15. Eko-Wystawy. Wśród wystawców jest też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którego specjaliści udzielają wszystkich informacji nt. eko-wsparcia a także rozdają gadżety a dzieci zapraszają do ekologicznych łamogłówek.

(waw)

Autor: (waw), fot. Mariusz Dmowski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.