Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia19 października 201709:24

Chirurgiczna rekonstrukcja piersi. Dla kogo? Jak wygląda? Ile kosztuje?

Chirurgiczna rekonstrukcja piersi. Dla kogo? Jak wygląda? Ile kosztuje? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zabieg rekonstrukcji, a więc odtworzenia piersi, przeprowadzany jest głównie ze względów estetycznych, jednak ma on przede wszystkim ogromne znaczenie psychologiczne. Poddają się mu przede wszystkim doświadczone chorobą kobiety, dla których jest on w dużej mierze symbolicznym zwycięstwem.

Kto decyduje się na zabieg?

Zabieg rekonstrukcyjny jest wolnym wyborem, decyzją związaną z następstwami chorób lub jako działanie prewencyjne. Główne powody to:
- utrata jednej lub obu piersi w związku zachorowaniem na nowotwór złośliwy i operacją mastektomii, czyli radykalnego usunięcia gruczołu piersiowego,
- działanie prewencyjne – usunięcie piersi związane jest z mutacją genetyczną predestynującą do wystąpienia raka piersi,
- Zespół Polanda, czyli wrodzony brak piersi, objawiający się najczęściej jednostronnym brakiem lub też niedorozwojem gruczołu lub brodawki sutkowej.

Jakie są metody odtwarzania piersi?

Rekonstrukcję piersi można wykonać dwiema metodami, a w niektórych przypadkach stosuje się również ich kombinację. Do głównych metod należą:

  • rekonstrukcja z wykorzystaniem implantu,
  • rekonstrukcja z użyciem płata skórno-mięśniowego pobranego od pacjentki.

Metoda polegająca na wszczepianiu implantu jest stosunkowo prosta, jednak wymaga dwóch zabiegów, a sam proces odtwarzania gruczołu piersiowego zabiera trochę czasu. Podczas pierwszego zabiegu do ciała wszczepiany jest ekspander, a więc rodzaj tymczasowego implantu, którego rolą jest przygotowanie miejsca na późniejszy stały implant. Jest on stopniowo powiększany, a po uzyskaniu odpowiedniej objętości, podczas drugiej operacji, zastępowany właściwym implantem.

Zabieg ten można przeprowadzić jednorazowo, jeśli pierś pacjentki jest mała lub gdy po operacji mastektomii pozostawiona została cała skóra piersi (najczęściej przy przeprowadzaniu zabiegów prewencyjnych). Jednoetapowy zabieg możliwy jest również przy wykorzystaniu produktów nowego typu, łączących w sobie funkcje ekspandera i implantu.

Operacja rekonstrukcyjna wykorzystująca płaty skórno-mięśniowe pobrane z ciała pacjentki jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. W jej trakcie przeprowadzany jest przeszczep tkanki mięśniowej wraz ze skórą i tkanką tłuszczową. W zależności od miejsca pobrania, przeszczepiany jest fragment tkanki ukrwionej lub też operacja wymaga dodatkowego unaczynienia, a więc mikrochirurgicznego połączenia naczyń krwionośnych.

Metoda będąca kombinacją dwóch pierwszych, łącząca wszczepianie implantu z przeszczepem tkanki, wykorzystywana jest głównie w przypadku kobiet bardzo szczupłych, kiedy jest m.in. większe ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.

Poza odtwarzaniem całej piersi, możliwe jest także zrekonstruowanie brodawki sutkowej wraz z otoczką. Czasami, jeśli pożądane jest zmniejszenie wizualnej różnicy pomiędzy obiema piersiami, przeprowadzany jest również zabieg modelingu zdrowej piersi.

Po wszelkie informacje najlepiej udać się do specjalistów zajmujących się tego typu zabiegami. Pierwszy kontakt można nawiązać przez Internet, korzystając np. ze strony zaufanej kliniki zajmującej się rekonstrukcją piersi.

Kiedy można przeprowadzić zabieg?

Obecnie zabieg rekonstrukcyjny może być przeprowadzany jednocześnie z zabiegiem usunięcia piersi – jak stwierdzono, nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań, a zmniejsza się obciążenie dla samych pacjentek. Są to zabiegi określane jako rekonstrukcja natychmiastowa.

Zabieg taki można również przeprowadzić kilka lat po operacji, w trakcie której została usunięta pierś.

Co po operacji rekonstrukcji piersi?

W pierwszym okresie po zabiegu wymagane jest zachowanie dużej ostrożności, a do normalnych zajęć można wrócić po upływie kilku tygodni. Po operacji nie można podnosić ręki, wymagane jest również noszenie specjalnego biustonosza chroniącego rekonstruowaną pierś.

Implanty wykorzystywane do odtwarzania piersi są identyczne z tymi, które stosuje się w celu powiększania biustu. Należy wziąć pod uwagę, iż odczucia związane z posiadaniem implantu są zupełnie inne, niż w przypadku własnej piersi. Po operacji pozostają blizny i - jak zawsze - należy mieć świadomość ryzyka wystąpienia powikłań.

Ile kosztuje rekonstrukcja piersi?

Rekonstrukcja piersi powinna być refundowana przez NFZ. Jednak w związku z tym, iż nie jest to operacja ratująca życie, pacjentki natrafiają na duży opór, a więc najczęściej konieczne jest pokrycie kosztów operacji z własnych funduszy.

Koszt zabiegu jest bardzo zróżnicowany, średnio dla Polski wynosi on ok. 11 tys. złotych. Cena waha się jednak znacznie w zależności np. od miasta lub metody, zabieg można wykonać równie dobrze za 5, jak i za 15 tys. złotych.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności17 kwietnia 202421:15

Apel czterech byłych prezydentów Raciborza

Apel czterech byłych prezydentów Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
142
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202411:42

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
177
materiał zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202409:55

Zwisający konar nad siłownią przy Zamkowej

Zwisający konar nad siłownią przy Zamkowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Sport18 kwietnia 202409:01

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Junior Trening - Rozwój Młodego Piłkarza
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.