Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia25 listopada 201709:36

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 cz. 6

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 cz. 6  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Historia na weekend. Jasna pozycja Anglii po stronie Francji i przeciw Rzeszy uwidoczniła się w latach 1904-6 oraz 1911, podczas kryzysów marokańskich, dwóch wojen bałkańskich i od roku 1900, kiedy to Niemcy rozpoczęli budowę kolei bagdadzkiej. 

Cesarz niemiecki Wilhelm II był przeświadczony o swym geniuszu, uprawiał politykę światową, uwielbiał przy tym potrząsać szabelką, pokazywać siłę Rzeszy. Za jaką cenę? W wyniku wielkiej rozbudowy floty Rzesza zadłużyła się, politycznie była izolowana na arenie międzynarodowej. Cesarz, jego doradcy i generałowie nie posiadali najwyraźniej wyczucia do niebezpieczeństw, jakie niosła za sobą uprawiana przez nich buńczuczna, wielkomocarstwowa polityka. Dążenie do wielkomocarstwowości i dominacji światowej spowodowało sprzymierzenie się wielu państw przeciw Niemcom. Niemcy z kolei czuli się coraz bardziej osaczeni przez wrogi związek państw, i taki obraz zaczął dominować w szerokich kręgach społeczeństwa niemieckiego oraz w środkach masowego przekazu.

Mobilizacja armii niemieckiej

Armia, przede wszystkim wojska lądowe, potem marynarka i inne, nowe rodzaje wojsk, były podstawą funkcjonowania Rzeszy. Sama egzystencja armii, jej pozycja, hierarchia wewnętrzna była niezbywalnym elementem porządku i państwowości Rzeszy, która była nie tylko państwem posiadającym armię, ale też państwem na wskroś zmilitaryzowanym. Armia – niejako zbrojne ramię narodu, prócz rządu i parlamentu, była trzecim filarem porządku wewnętrznego i polityki wielkomocarstwowej. Należy jednak stwierdzić, że chociaż ówczesne Niemcy nie były państwem demokratycznym, to jednak były dobrze funkcjonującym państwem prawa. Tego możemy nawet dzisiaj ówczesnej Rzeszy pozazdrościć, bowiem czym jest chociażby formalnie demokratyczne państwo bez praworządności i przestrzegania prawa – smutną kreaturą.

Armia niemiecka (Deutsches Heer 1871-1918) była jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych armii ówczesnego świata. Na stopie pokojowej w roku 1914 składała się z 25 korpusów armijnych liczących 800 675 żołnierzy i 160 092 koni.

Korpus armijny był w okresie pokoju najwyższym ośrodkiem administracyjnym: dowodzenia, szkolenia i zarządzania. Był też największym, samodzielnym związkiem taktycznym do samodzielnego wykonywania zadań operacyjnych. Do roku 1914 korpusy armii niemieckiej składały się zwykle z dwóch dywizji oraz wielu mniejszy jednostek, w tym jednostek pomocniczych i inżynieryjnych. Na czele korpusu stał dowodzący nim generał.

W roku 1913 utworzono też osiem inspekcji armijnych. Były one instytucjami nadrzędnymi w stosunku do korpusów. W okresie pokoju ich zadaniem było głównie kontrolowanie funkcjonowania rozlokowanych na terenie ich działalności korpusów. W chwili mobilizacji i wybuchu I wojny światowej wszystkie inspekcje armijne zostały przekształcone w dowództwa armii (Armeeoberkommandos), którym podporządkowano trzy lub cztery korpusy armijne.
Każdy obywatel Rzeszy, zdolny do służby wojskowej i nie skazany prawomocnym wyrokiem, był od 17 do 45 roku życia powołany w różnych formach do służby wojskowej. Aktywna służba w jednostkach trwała do 1893 roku trzy, później dwa lata. Każdy zdolny do służby w wojskach lądowych czy marynarce mógł być do niej pociągnięty od 20 do 39 roku życia.
Służba wojskowa składała się z kilku okresów: Pierwszym był okres aktywnej służby w oddziałach (trzy, potem dwa lata) - od 20 do 28 roku życia. Po służbie aktywnej żołnierze pozostawali pięć lat w rezerwie. Następnie przechodzili na pięć lat do landwery I powołania. Do skończenia 39 lat byli członkami landwery II powołania. W okresie pokoju członkowie landwery odbywali coroczne ćwiczenia, zaś podczas wojny byli powoływani głównie do oddziałów garnizonowych i okupacyjnych.

Osoby, które nie należały do żadnej z wymienionych kategorii powoływano w razie potrzeby do pospolitego ruszenia (Landszturm). W XIX wieku służono w tej jednostce do 50 roku życia. Przed I wojną światową okres przynależności do pospolitego ruszenia trwał od 17 do 45 roku życia. W okresie wojny członkowie tej formacji mogli być powoływani do służby, a w szczególnych przypadkach także do regularnych oddziałów.

Oddziały pospolitego ruszenia miały jednak wykonywać głównie zadanie ochrony swego terytorium, w tym policyjne. Rozkaz (dekret) o powołaniu pospolitego ruszenia mógł wydać tylko cesarz.

cdn. Renata, Piotr Sput

Autor: Renata i Piotr Sput, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
72
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.