Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia3 października 201622:40

Czesi pobiorą próbki do analiz DNA z domniemanych szczątków ostatniego raciborskiego Przemyślidy

Czesi pobiorą próbki do analiz DNA z domniemanych szczątków ostatniego raciborskiego Przemyślidy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Badacze Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk uzyskali zgodę na pobranie próbek do analiz DNA ze szczątek ludzkich odnalezionych w grobie w dominikańskim kościele pw. św. Ducha. Chodzi o domniemane miejsce spoczynku ostatniego raciborskiego Przemyślidy, Walentyna zwanego Garbatym.

Książę Walentyn zwany Garbatym (1485-1521) to ostatni Przemyślida władający księstwem raciborskim. Ze względu na kalectwo nigdy się nie ożenił. W opinii badaczy spoczął w dominikańskim kościele pw. św. Ducha w Raciborzu. To obecnie budynek ekspozycyjny Muzeum. W latach 90. XX wieku w prezbiterium tej świątyni prowadzono badania archeologiczne. Natrafiono tu na liczne pochówki władców, zakonnic oraz dobrodziejów dominikanek. W centralnym miejscu znajdował się grób ze złamanym mieczem. Uznano, że to właśnie tu złożono doczesne szczątki księcia Walentyna. Złamany miecz symbolizuje bowiem koniec dynastii.

Czesi tworzą specjalną bazę danych DNA dotyczących panującej niegdyś u nich dynastii. Kosztowne badania finansowane są przez czeskie ministerstwo kultury. Wyniki analiz materiału pobranego w Raciborzu posłużą jako materiał porównawczy, m.in. w odniesieniu do szczątek odkrytych w kościele pw. św. Ducha w Opawie. Tam również grzebano Przemyślidów.

Raciborskie Muzeum gromadzi materiał kostny z odkryć archeologicznych w budynku przy Rzeźniczej. Grób ze złamanym mieczem oznaczono podczas badań w latach 1994-1996 numerem 4. Odkryto go w środkowej części chóru. Ma 230 cm długości, 85 cm szerokości i 180 cm głębokości (od obecnego poziomu). Złamany miecz (długi na 130 cm - głownia oraz rękojeść z jelcem) był pierwotnie ułożony ukośnie na trumnie, w okolicy klatki piersiowej. W opinii znawców pochodzi z lat 1480-1520, a więc przypadających na rządy księcia Walentyna. Eksploracją kości zajmowali się krakowscy badacze. Analiza antropologiczna wykazała, że należą do dwóch osobników - kobiety i mężczyzny w wieku 35-40 lat. Nie ujawniono zmian patologicznych mogących być powodem zgonu. O ostatnim raciborskim Przemyślidzie wiadomo tymczasem, że do końca życia był kawalerem i kaleką. Nie ma więc stuprocentowej pewności, że spoczął właśnie w grobie nr 4. Muzeum w Raciborzu, godząc się na udostępnienie Czechom materiału do analiz, ma jednak nadzieję, że nauka pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Książę Walentyn to potomek księcia Mikołaja I (1255-1318), królewskiego bękarta, zrodzonego z pozamałżeńskiego związku pomiędzy królem czeskim Przemysłem Ottokarem II i Agnieszką z Kuenringu, będącą damą dworu legalnej żony władcy Małgorzaty Babenberskiej. Jego syn Mikołaj II wżenił się do raciborskiej dynastii. Po bezpotomnej śmierci ostatniego raciborskiego Piasta Leszka wziął sobie za żonę jego siostrę Annę. Zasiadł na raciborskim tronie mimo protestów Piastowiczów, ale za to z poparciem króla Czech i niemieckiego mieszczaństwa Raciborza, któremu zagwarantował nowe przywileje.

- Postępująca z upływem pokoleń degeneracja fizyczna rodu Przemyślidów znajduje wyraźne odzwierciedlenie w ich niskim wzroście, podatności na choroby, ociężałości umysłowej, małej sprawności fizycznej, a także krótkowieczności. Wpływ na taki stan rzeczy miały ożenki Przemyślidów z bliskimi krewniaczkami, z których to związków nie mogły się rodzić zdrowe dzieci - pisze w szkicu poświęconym Przemyślidom raciborskim dr Norbert Mika. Miłośnikom raciborskiej historii polecamy TUTAJ cały szkic na temat raciborskich Przemyślidów.

opr. waw

Autor: (waw),

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.