Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia20 lipca 201410:15

Gmach PWSZ przy Słowackiego ma już 60 lat!

Gmach PWSZ przy Słowackiego ma już 60 lat! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kartka z kalendarza. 22 lipca 1954 roku dokonano uroczystego otwarcia obecnego gmachu PWSZ, który nazwano Pomnikiem Pokoju. Powstało wówczas Studium Nauczycielskie, którego organizację powierzono dyrektorowi Państwowego Liceum Pedagogicznego, Józefowi Gruszce. Poniżej Paweł Newerla pisze o placówkach, której funkcjonowały przy Słowackiego.

Po odłączeniu części Górnego Śląska i przyłączenia tych ziem do Rzeczypospolitej, co było wynikiem plebiscytu z 1921 roku, Polacy mieszkający w niemieckiej części Górnego Śląska przywiązywali wielką wagę do oświaty. Na terenie powiatu raciborskiego powołano kilka polskich szkół mniejszościowych. Młodzież męska mogła uczęszczać do polskiego gimnazjum w Bytomiu, otwartego w listopadzie 1932 roku, którego dyrektorem mianowano dr Nechay de Felseis. Gimnazjum działało do września 1939 roku. Brak było natomiast szkoły średniej dla dziewcząt. Powstał zamysł uruchomienia żeńskiego liceum i to w Raciborzu. Inicjatywa wyszła od Związku Polaków i Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech. Bank Słowiański w Berlinie wykupił działkę, został inwestorem i zlecił opracowanie projektu budowlanego. Władze Raciborza odrzuciły projekt z uwagą, że wytypowana działka jest za mała i nie nadaje się pod budowę. Rejencja opolska zaproponowała zbudowanie liceum żeńskiego w Bytomiu, wskazując, że tam istnieje już polskie gimnazjum męskie. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcieli jednak, aby w Raciborzu powstał polski ośrodek nauczania dla dziewcząt. Kupiono kolejną parcelę i opracowano nowy projekt. Jednak i tego nie zatwierdzono, bo tym razem doszukano się nieprawidłowości w umowie kupna.

W 1935 roku wykupiono działkę na rogu ulicy Słowackiego i Matejki. Opracowano plan trzykondygnacyjnego, długiego budynku szkolnego, sali gimnastycznej a także trzypiętrowego internatu. Ten projekt zatwierdziły zarówno władze miejskie, jak i rejencja opolska. W październiku 1935 roku rozpoczęto wykopy, a w listopadzie przystąpiono do kładzenia fundamentów. 9 listopada 1935 roku władze zakazały dalszych prac pod zarzutem naruszenia przepisów prawa budowlanego. Po pewnym czasie zezwolono na ponowne podjęcie robót, ale wkrótce znowu je wstrzymano. Taka sytuacja powtórzyła się jeszcze dwukrotnie. Działania władz niemieckich, podejmowane po 1935 roku, niewątpliwie były spowodowane względami politycznymi. Wreszcie w 1939 roku zrezygnowano z możliwości dalszego kontynuowania budowy.

11 września 1949 roku wznowiono przedwojenną budowę. Po niespełna pięciu latach, 22 lipca 1954 roku, dokonano uroczystego otwarcia nowego gmachu, który nazwano Pomnikiem Pokoju. Powstało Studium Nauczycielskie, którego organizację powierzono dyrektorowi Państwowego Liceum Pedagogicznego, Józefowi Gruszce, późniejszemu opolskiemu kuratorowi oświaty. Kierownictwo utworzonego jednocześnie Zaocznego Studium Nauczycielskiego objął znany raciborski pedagog i społecznik, Władysław Przybysławski. Początkowo uruchomiono dwa kierunki studiów – biologię z geografią oraz wychowanie fizyczne ze śpiewem. W późniejszych latach doszły dalsze kierunki, takie jak: filologia polska, historia, geografia i nauczanie początkowe. Zadbano także o stworzenie odpowiednich warunków studentom. Przy ulicy Opawskiej, w budynku naprzeciw Liceum Pedagogicznego, urządzono dom studenta. Później powstał jeszcze drugi dom przy ulicy Klasztornej, w budynku dzisiaj zajmowanym przez Starostwo Powiatowe.

Państwowe Liceum Pedagogiczne ulokowano w budynku Pomnika Pokoju od strony ulicy Słowackiego. Z czasem jednak Studium Nauczycielskie uzyskało pomieszczenia po liceum. Jednocześnie powołano własną szkołę ćwiczeń - Szkołę Podstawowa nr 12, którą umieszczono w gmachu przy ulicy Słowackiego. Drugą szkołę ćwiczeń uruchomiono w 1963 roku w Szkole Podstawowej nr 11, powstałej przy ulicy Opawskiej. Wspomniano już, że w latach 1971–1973 w budynku tym ulokowano II LO, a to w związku z kapitalnym remontem gmachu przy ówczesnej ulicy Dworskiej. Na mocy decyzji władz ministerialnych zlikwidowano Studium Nauczycielskie, a 1 października 1973 roku w to miejsce powołano Centrum Doskonalenia Nauczycieli jako jednostkę terenową warszawskiego Instytutu Kształcenia Nauczycieli. Nie było to najlepsze rozwiązanie. Gmach był wykorzystany zaledwie w jednej trzeciej. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego studium nauczycielskie nie zostało przekształcone w uczelnię wyższą. Najwyraźniej ktoś stanął na przeszkodzie nobilitacji raciborskiej placówki.

Od 1975 roku, w wyniku umowy zawartej z ówczesną Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego w Katowicach, w budynku zlokalizowano wydział zamiejscowy dzisiejszej Akademii Wychowania Fizycznego. Po roku rozpoczęto naukę na studiach stacjonarnych wychowania fizycznego, które mogło rozpocząć ponad stu studentów. Raciborscy studenci po drugim roku studiów musieli kontynuować naukę w Katowicach. Władze katowickiej Akademii zadecydowały o likwidacji swojego Wydziału Wychowania Fizycznego w Raciborzu. Katowicka AWF wycofała się po zakończeniu roku akademickiego 1980/81. Powołano kolejną instytucję o nazwie Studium Wychowania Przedszkolnego, które po roku zostało ponownie przekształcone w Studium Nauczycielskie. Ponadto od 1981 roku w gmachu powstał zamiejscowy oddział ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu. Mimo szumnych porozumień, w wyniku których Racibórz już na stałe miał pozostać ośrodkiem akademickim, opolska WSP w 1985 roku zlikwidowała oddział zamiejscowy w Raciborzu. W 1992 roku utworzono Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Po roku, na bazie Studium Nauczycielskiego, powołano Kolegium Nauczycielskie kształcące w kierunku wychowania fizycznego i zdrowotnego. W istocie w tym czasie działały dwa Kolegia Nauczycielskie z odrębnymi dyrekcjami.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 20 września 2001 roku, 1 lutego 2002 roku utworzono w Raciborzu Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Paweł Newerla

Autor: Paweł Newerla, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202411:42

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
162
materiał zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Aktualności16 kwietnia 202410:02

Intensywne poszukiwania starszej kobiety

Intensywne poszukiwania starszej kobiety - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności16 kwietnia 202423:00

Kampania to setki rozmów z mieszkańcami. Oto program dla Raciborza z podziałem na dzielnice

Kampania to setki rozmów z mieszkańcami. Oto program dla Raciborza z podziałem na dzielnice  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał zlecony i finansowany przez KWW Razem dla Raciborza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności17 kwietnia 202409:28

List do redakcji: Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy

List do redakcji: Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
dane autora do wiadomości redakcji
Reklama
Sport16 kwietnia 202418:55

Raciborscy minisiatkarze z sukcesem

Raciborscy minisiatkarze z sukcesem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. Klub Siatkarski Racibórz
Aktualności17 kwietnia 202409:55

Zwisający konar nad siłownią przy Zamkowej

Zwisający konar nad siłownią przy Zamkowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.