Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes21 lutego 201715:02

Kocioł fluidalny dla Synthos S.A. W Oświęcimiu podsumowano I etap modyfikacji inwestycji energetycznych

Kocioł fluidalny dla Synthos S.A. W Oświęcimiu podsumowano I etap modyfikacji inwestycji energetycznych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska: - Budowa kotła fluidalnego była projektem, w którego realizację Rafako zaangażowało nie tylko swoje zasoby wykonawcze, lecz przede wszystkim wiedzę i technologie, jakie posiada - powiedział Tomasz Tomczak, Wiceprezes Zarządu Rafako S.A., w trakcie spotkania zorganizowanego 16 lutego w Oświęcimiu z okazji uroczystego podsumowania pierwszego etapu modyfikacji w obszarze energetyki Grupy Synthos. Rafako S.A. było generalnym wykonawcą kontraktu na budowę kotła fluidalnego OFZ 140.

Z końcem ubiegłego roku Sythos S.A. zakończył dwa duże działania inwestycyjne w obszarze energetyki związane z podwyższeniem efektywności wytwarzania, ale przede wszystkim z dostosowaniem instalacji wytwórczych pary do nowych, zaostrzonych wymagań związanych z ochroną środowiska. Pierwszą inwestycją była budowa nowego kotła fluidalnego. Generalnym wykonawcą na dostawę, budowę i uruchomienie instalacji kotłowej było Rafako S.A. Pierwsze połączenie kotła z siecią parową odbyło się w grudniu 2015 roku, natomiast ostateczne przekazanie do eksploatacji nastąpiło w listopadzie 2016 r.

- Kontrakt na budowę kotła fluidalnego był projektem przede wszystkim technologicznym. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy go realizować, wykorzystując przy tym wszystkie kompetencje, jakie posiadamy w firmie - powiedział w trakcie wydarzenia Tomasz Tomczak, Wiceprezes Zarządu Rafako S.A. - W realizację kontraktu raciborska spółka zaangażowała nie tylko swoje zasoby wykonawcze, lecz przede wszystkim wiedzę i technologie, jakie posiada. W kwestii ochrony środowiska śmiało mogę powiedzieć, że jesteśmy dumni, ponieważ osiągnęliśmy wyniki, które spełniają z dużą jeszcze rezerwą wymogi kontraktu oraz obostrzenia wynikające z dyrektywy Unii Europejskiej w obszarze ograniczenia emisji substancji szkodliwych dla środowiska. To pokazuje potencjał i gotowość technologiczną Rafako do spełniania ewentualnych, jeszcze bardziej rygorystycznych wymogów ochrony środowiska w zakresie ograniczenia emisji w Unii Europejskiej - mówił Tomasz Tomczak.

Zrealizowany dla firmy Synthos kocioł fluidalny to produkt, który Rafako ma w swojej ofercie już od kilkunastu lat. Oznacza to, że jest to konstrukcja sprawdzona i z powodzeniem funkcjonująca w wielu obiektach energetycznych w kraju. Kocioł fluidalny, ze względu na swoją specyfikę pracy, odznacza się wysoką sprawnością w produkcji energii cieplnej przy zachowaniu wysokich parametrów w zakresie ochrony środowiska.

- Przyznam, że była to bardzo ciekawa, a jednocześnie niełatwa od strony inżynieryjnej inwestycja. Najtrudniejszym aspektem realizacji kontraktu była zabudowa kotła w starym budynku kotłowni, pochodzącym z lat 40. Elementem, który mocno utrudnił nam i wydłużył pierwszą fazę budowy, był fragment dachu, który wymagał rozbiórki ręcznej. Na początku borykaliśmy się także z komponentem starego posadowienia kotła, przeróżnymi kawernami oraz elementami związanymi z pracami fundamentowymi - powiedziała Magdalena Wawrzynowicz, Dyrektor Zakładu Odazotowania Spalin w Rafako S.A., ówczesna Dyrektor Realizacji Projektów Strategicznych, nadzorująca realizację kontraktu. - Kocioł uruchomiony został w 2015 roku, a przez cały kolejny rok był eksploatowany. W listopadzie 2016 r. przekazaliśmy w pełni funkcjonujące urządzenie klientowi - zaznaczyła Magdalena Wawrzynowicz.

O współpracy z firmą Rafako S.A. związaną z budową kotła fluidalnego opowiedział Prezes Zarządu Synthos S.A., Zbigniew Warmuz. - Finalnie wszystko się udało i jestem w stanie wystawić raciborskiej spółce jak najbardziej pozytywną rekomendację - powiedział Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A. Podobnego zdania w kwestii współpracy z raciborską spółką jest Sławomir Czuchrij, Dyrektor Wydziału Energetycznego Synthos S.A. - Rafako wygrało przetarg na budowę jednostki wytwórczej nowego kotła w technologii fluidalnej, tzw. cyrkulacyjnym złożem fluidalnym. W grudniu 2013 roku podpisaliśmy umowę, która mówiła, że w ciągu 24 bądź 26 miesięcy kocioł powinien zostać oddany do eksploatacji. Jednocześnie Rafako S.A. zobligowało się, że około 3, 4 miesiące wcześniej będziemy mieć parę technologiczną z kotła, i słowa dotrzymało. Pragnę serdecznie podziękować raciborskiej spółce za wkład i rzetelność w podejściu do realizacji kontraktu. Chciałbym także dodać, że dzięki tej instalacji nie wyemitujemy zanieczyszczeń na kilka tysięcy ton rocznie. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, dlatego jest to krok w dobrym kierunku, który będziemy kontynuować - mówił Sławomir Czuchrij, Dyrektor Wydziału Energetycznego Synthos S.A.

- Kocioł dla zakładów chemicznych został wyprodukowany w technologii fluidalnej, która jest przyjazna dla środowiska. Nie mamy zabudowanych tu instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Przy spalaniu paliwa w niskich temperaturach, metodami pierwotnymi osiągamy obowiązujące normami emisje siarki i azotu na wylocie z kotła. A po zastosowaniu filtra workowego dotrzymane są również emisje pyłu - powiedział Marek Pawlik, Kierownik Biura Projektowego Kotłów Fluidalnych Rafako S.A.

Pomiary emisji wykazują, iż kocioł spełnia założenia związane z dopuszczalnymi poziomami emisji zanieczyszczeń, tj. emisji SO2 i NOx na poziomie poniżej 200 mg/mn3, a pyłu poniżej 20 mg/ mn3.

fot.: Aleksandra Dik

* * *

Rafako S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych "pod klucz".

Autor: Magdalena Matusik,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.