Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes30 czerwca 201409:26

Bezpieczne wakacje...

Bezpieczne wakacje... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Agencje ochrony wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Obecnie MSWiA wydało już ponad 7000 koncesji na prowadzenie tego rodzaju działalności. Liczba osób zatrudnionych w tym sektorze przekroczyła już 200 tysięcy. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z dwoma policjami? Szykuje się wyjątkowa promocja! Sprawdź jaka!

Branża ochrony osób i mienia nie jest, nie była i mamy nadzieję nigdy nie będzie drugą Policją w państwie. Niezależnie od statystyk czy obiegowych opinii. Użyte określenie ma w tym przypadku jedynie podkreślać jej znaczenie i pozycję na rynku szeroko rozumianych usług. A cyfry są w tym przypadku bardzo wymowne. Jeszcze dwadzieścia lat temu Milicja Obywatelska była monopolistą na rynku usług porządkowych. Od początku transformacji branża prywatnych agencji ochrony stale się rozrastała, przejmując stopniowo część kompetencji Policji i Straży miejskiej. Pracownicy ochrony zabezpieczają  obecnie imprezy masowe – koncerty, mecze i inne imprezy sportowe, festyny, chronią wille, osiedla mieszkaniowe, państwowe i prywatne biurowce, coraz częściej jednostki i obiekty wojskowe. 

O tym jak funkcjonują systemy zabezpieczeń, jak skutecznie zabezpieczyć swoje mienie oraz o roli jaką odgrywa agencja ochrony w naszym życiu na co dzień dowiemy się z rozmowy przeprowadzonej z panem Piotrem Pankiem koordynatorem sprzedaży  wiodącego producenta systemów zabezpieczeń Jablotron Alarms.

IPA: Panie Piotrze, skąd Pan i Pana ludzie wiecie jak skutecznie zabezpieczyć mienie klienta?

Piotr Panek: Stale obserwujemy i analizujemy zmieniające się tendencje. Nasza wiedza opiera się na doświadczeniu, szkoleniach oraz obserwacjach jakie prowadzimy na rynku ochrony. Wyniki badań przeprowadzonych przez Jablotron pokazały, że słabo zabezpieczone mieszkanie złodziej otworzy w ciągu pięciu minut. 

- Nie przesadza Pan? Proszę mi wybaczyć i proszę nie brać mnie zbyt dosłownie ale takim firmom jak Pańska chyba na rękę jest duża skuteczność przestępców? 

P.P.: I tu jest Pan w błędzie . Taką opinię słyszę nie pierwszy raz i powiem Panu, że nie ma nic bardziej mylnego. Proszę sobie wyobrazić, że funkcjonujemy i zarabiamy właśnie na tym, że złodziej nie ma pomysłu jak pokonać stosowane przez nas zabezpieczenia więc omija nasze obiekty szerokim łukiem a klient śpi spokojnie albo wypoczywa na urlopie…

- Włamywacze nie rozpracowali jeszcze Waszych systemów? Mówi się, że  to co człowiek zabezpieczył w końcu inny człowiek rozpracuje…

P.P.: Dużo w tym racji, ale proszę posłuchać co mówi Dalibor Dědek - właściciel Grupy Jablotron.  „Cały czas ulepszamy usługi Jablotron, aby nie dopuścić do uszkodzenia mienia naszych klientów. Jesteśmy producentem alarmów oraz operatorem największego centrum bezpieczeństwa w Czechach. Dlatego, interesuje nas bardzo opinia tych, przeciwko którym projektujemy nasze urządzenia”

- To mi wygląda na mały wyścig zbrojeń.

P.P.: Bo tak jest i żeby móc opracować właściwą strategię w styczniu tego roku, w Pradze Jablotron, jako ekspert systemów zabezpieczeń, przeprowadził unikalne reprezentacyjne badanie wśród więźniów skazanych za włamania i kradzieże. Sprawdzano, jakie zabezpieczenie jest wg nich najlepsze, co przyciąga ich do gospodarstw domowych i jakie błędy ludzie popełniają najczęściej. 

- To ciekawe… Jakie były wyniki badania?

P.P.: Posłużę się raportem z badania aby jak najlepiej oddać tok myślenia tych, którzy mogą nam zagrażać najbardziej. 82% sprawców włamania stwierdza: „Słabo zabezpieczone mieszkanie otworzę w ciągu pięciu minut.“ Dodatkowo zauważono, że to sami użytkownicy mieszkań i domów ułatwiają włamania. Aż 80% ankietowanych więźniów weszło do obiektu przez otwarte lub źle zabezpieczone okno. 

- Kiedy przeprowadzono to badanie?

P.P.: Badanie zostało przeprowadzone pod koniec 2012 roku w celu sprawdzenia doświadczeń sprawców włamań i najnowszych trendów podczas popełniania tych przestępstw. 

- Jakie błędy najczęściej wychwytywali włamywacze?

P.P.: Generalnie najczęstszym błędem, jaki wg sprawców popełniają ludzie, to niewłaściwe zabezpieczenie okien. 75% włamywaczy uważa, że wejście przez okno stanowi najłatwiejszą drogę do obiektu. Drugim najczęściej wskazywanym punktem była piwnica, a trzecim właz dachowy. Badanie pokazało również, że najtrudniejsze do sforsowania są głównie drzwi wejściowe. 

- Jak złodziej wchodzi do obiektu wg danych z badania?

P.P.: Kolejno przytoczę wyniki ankiety:

1. Okna (84%) 
2. Piwnica (74%) 
3. Garaż (73%) 

Badanie pokazuje, że z ogólnych systemów zabezpieczeń największą przeszkodę dla złodziei stanowią alarmy (70%). Ponad połowę sprawców do zaniechania czynu włamaniowego zmusiłoby także oznakowanie “Obiekt chroniony“. 80% respondentów powiedziało, że w żaden sposób nie przeszkadza im w włamaniu obecność sąsiada, a 2/3 z nich kontynuuje włamanie mimo załączenia syreny alarmowej gdy obiekt nie jest chroniony przez agencję ochrony. 

- Czego złodzieje się nie boją wg danych z badania? 

P.P.: Złodzieje nie boją się: 

1. Sąsiadów w budynku obok (80 %) 
2. Żaluzji zewnętrznych (75 %) 
3. Folii na oknach (71 %) 

- Jaka pora wg złodzieja jest najlepsza na włamanie? 

P.P.: Aż 52% respondentów stwierdziło, że do domu najlepiej wejść w nocy. Przeciwnie w bloku mieszkalnym wg 74% respondentów korzystniejszy jest dzień. Ważnym wnioskiem wynikającym z badania jest fakt, że ponad 40% złodziei preferuje włamanie, kiedy w domu śpią ludzie. 

- Co decyduje o wyborze obiektu do przeprowadzenia włamania? 

P.P.: Z badania Jablotron wynika, że najczęściej złodziej informacje o obiekcie otrzymuje od jednego ze swoich znajomych. Często obiekty są obserwowane, kiedy złodziej zauważy takie rzeczy jak: pełna skrzynka na listy, gazetki reklamowe pod drzwiami w bloku, brak zapalanych świateł wieczorami, to następuje włamanie. Bardzo mało rozsądne jest publikowanie na portalach społecznościowych zdjęć i materiałów prezentujących bogactwo. Już dzisiaj około 10% włamywaczy tam również szuka swoich potencjalnych ofiar. 

- A jak to wygląda w Polsce?

P.P.: W 2012 roku w Polsce wg statystyk Policji doszło do 127 tysięcy kradzieży z włamaniem, a wykrywalność samych włamywaczy określona została na poziomie 34%. Szacunkowa łączna wartość skradzionych rzeczy w 2012 roku, to koło 1 miliard złotych. Ankietowani więźniowie w większości zgadzają się, że dzięki zaawansowanym systemom zabezpieczeń dostanie się do obiektów jest coraz trudniejsze. Skuteczność stosowania zabezpieczeń jasno widać, kiedy popatrzy się na dane z końca lat 90-tych. Wówczas system alarmowy był luksusem, na który mogli pozwolić sobie nieliczni. W tamtym okresie w Polsce ilość włamań była aż 3-krotnie większa niż obecnie.

- Jak zabezpieczyć dom, firmę lub sklep?

P.P.: Elektroniczne systemy zabezpieczające są aktualnie o wiele bardziej dostępne, niż myśli to wielu ludzi. Ich cena w ostatnich latach stała się bardzo przystępna i jest porównywalna z pozostałymi urządzeniami wchodzącymi w skład gospodarstwa domowego lub firmy.

- Z czego składa się nowoczesny system alarmowy? 

P.P.: Zmysłami systemu alarmowego są różne czujniki, wykrywające zdarzenia alarmowe. Z tych najczęściej stosowanych wymienić należy: czujnik otwarcia drzwi i okien, czujnik ruchu, czujnik zbicia szkła, czujnik pożarowy oraz czujnik wycieku gazu lub wody. Druga grupa urządzeń umożliwia sterowanie. Można powiedzieć, że są to ręce systemu alarmowego. Będą tutaj różnego rodzaju piloty zdalne, klawiatury z możliwością użycia kodu lub pastylki dotykowej, ale również telefon komórkowy lub komputer. Mózgiem, który z jednej strony przyjmuje informację od czujników, a z drugiej załącza określone funkcje wprowadzone z klawiatury będzie centrala alarmowa. W przypadku urządzeń bezprzewodowych bardzo ważna jest jakość sygnału radiowego oraz zabezpieczenie tego sygnału przed skopiowaniem. Jedną z metod zastosowanych w naszych produktach, jest użycie dynamicznie zmiennego kodowania.

- Co się dzieje się podczas alarmu? 

P.P.: Syrena wewnętrzna załącza głośny alarm dźwiękowy. Ma to na celu odstraszyć włamywacza. Syrena zewnętrza poprzez głośny dźwięk oraz jasne światło informuje sąsiadów, przechodniów o załączeniu się alarmu. Wysoką jakość urządzenia potwierdza zastosowanie w nim wielu czujników uniemożliwiających jego otwarcie lub oderwanie ze ściany. Działa ono jak czujnik zewnętrzny i każda manipulacja przy nim wywoła dodatkowo alarm sabotażowy.

- Jak jest tutaj rola np. Pańskiej firmy?

P.P.: W ciągu kilku sekund do Stacji Monitorowania Alarmów firmy ochrony, którą wybraliśmy jest wysyłane powiadomienie o wzbudzeniu alarmu. Do wysłania powiadomienia centrala alarmowa używa zainstalowanego przy niej nadajnika GPRS/GSM dzięki czemu komunikacja jest mało zawodna i trudno ja sabotować. 

- I co dalej?

P.P.: Do obiektu skierowani zostają pracownicy ochrony, aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom, jak również ująć sprawcę włamania. Możemy także powiadomić wskazane osoby lub odpowiednią jednostkę Policji dokładnie wskazując źródło alarmu oraz rodzaj i umiejscowienie czujników.

- Jaki system alarmowy wybrać – przewodowy, czy bezprzewodowy?

P.P.: W przypadku urządzeń Jablotron Alarms można wybrać obie drogi. Nasze systemy łączą w sobie te rozwiązania. Dzięki temu całość może być bardzo elastyczna. W systemach przewodowych czujniki połączone są z centralą alarmową za pośrednictwem kabla. Poprzez niego urządzenie jest zasilane oraz wysyłane są sygnały alarmowe. W systemach bezprzewodowych czujniki zasilane są z baterii, natomiast sygnały alarmowe wysyłane są poprzez określony protokół radiowy. Skuteczność i poziom bezpieczeństwa dla obydwu tych metod są praktycznie takie same. Należy tutaj dodać, że dla urządzeń radiowych aktualnie stosowane w Unii Europejskiej normy są bardziej restrykcyjne, niż dla systemów przewodowych. Porównując te dwa rozwiązania można stwierdzić, że urządzenia w systemach przewodowych są tańsze. Na korzyść rozwiązań radiowych wpływa jednak niski koszt wykonania instalacji oraz elastyczność. W obydwu przypadkach dla poprawnego działania systemu należy pamiętać o konieczności okresowych przeglądów.

- Jakie są główne zalety systemów bezprzewodowych?

P.P.: Instalacja takiego systemu jest bardzo czysta, ingerencja w budynku jest mała i ogranicza się do zamocowania kilku wkrętów. Koszt wykonania montażu jest o wiele mniejszy. Czas instalacji jest tutaj o wiele krótszy, niż ma to miejsce dla systemów przewodowych. W razie konieczności przesunięcia mebli lub dołożenia jakiegoś urządzenia, zawsze można to zrobić bez żadnego problemu. W przypadku instalacji alarmu w biurze i zmiany jego lokalizacji, łatwo można zabrać alarm ze sobą do innego miejsca.

- Na co zwrócić uwagę, przy wyborze alarmu?

P.P.: W przypadku, kiedy decydujesz się na instalację systemu alarmowego najważniejszą rzeczą jest dokładne określenie, co system ma chronić? Dzięki temu możliwe będzie dobranie takich urządzeń, które będą najbardziej skuteczne, a Twoje bezpieczeństwo zawsze pewne. Codzienny użytkownik systemu rzadko kiedy ma wiedzę dotyczącą szczegółów zagadnień związanych z ochroną. Na pewno odradzamy zakup urządzeń tego typu bezpośrednio w marketach, najlepiej jest, kiedy w doborze sprzętu pomoże nam fachowiec. Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami UE dla zabezpieczenia domów i mieszkań system alarmowy powinien być minimalnie zgodny ze standardem EN 50131-1. Oprócz poprawności działania takiego systemu, będziesz mógł również skorzystać z dodatkowych zniżek na ubezpieczenie. Ważnym jest, aby firma instalująca Twój system alarmowy posiadała do tego określone uprawnienia. Dodatkowo dobrze jest poprosić o certyfikat producenta danego systemu stwierdzający fakt odpowiedniego wyszkolenia firmy w instalacji dokładnie tego sprzętu.

- Panie Piotrze dlaczego Jablotron Alarms zdecydował się wejść na polski rynek?

P.P.: Swoją działalność Jablotron rozpoczął w 1990 roku od zera i z kilkoma pracownikami. Od tamtego czasu minęło ponad 20 lat i w tej chwili jest jednym z największych producentów systemów alarmowych na świecie. Ilość zatrudnionych dzisiaj osób kształtuje się w okolicach 500. Przyzna Pan, że to imponujący wynik i można go pozazdrościć. 

Dziękuje za rozmowę. 

Już wkrótce firma Partner Security wprowadzi do sprzedaży na terenie Raciborza sto zestawów alarmowych w korzystnych cenach, w związku z promowaniem nowo otwartego salonu Jablotron w Raciborzu przy ulicy Łąkowej 8.

office_partner_security3_1

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.