Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja4 września 200918:12

Bohemistyka jest rozwojowa

Bohemistyka jest rozwojowa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Język i literatura czeska – refleksja ważnych wydarzeń historycznych, to temat trzydniowej konferencji, która odbyła się w PWSZ w Raciborzu. – To dla nas była okazją, by doskonalić się i zacieśniać więzi z czeskimi kolegami – wyznał prof. Mieczysław Balowski z Instytutu Neofilologii.

- W tym roku wybraliśmy trudny temat, refleksja historyczna, dlatego może przyjechało mniej kolegów z naszych rodzimych uczelni. Nie ma co ukrywać, że polsko – czeska historia to wciąż niełatwy temat – mówi profesor Balowski. – To całe rozliczenie z komunizmem, ale również historia dawniejsza.

W jednym z referatów wspomniano o bitwie pod Białą Górą z 1620 roku, kiedy to większość katolickiej Europy wybiła niemal do nogi czeską protestancką szlachtę. A kogo nie udało im się zabić podczas bitwy, powieszono potem w Pradze. Oszczędzano tylko katolików. Dlatego późniejsze Czechy stały się państwem bardziej mieszczańskim. Pomimo, iż to było dawno, ta historia w Czechach wciąż jest żywa, bo zmieniła losy kraju. Ja uważam, ze musimy o tym rozmawiać i pisać – dodaje Balowski.

Wielu bohemistów jednak nie chce zabierać głosu w tej sprawie, a najpopularniejszym wciąż w Polsce pisarzem historycznym jest Alozy Jirasek, czeski odpowiednik Sienkiewicza, gloryfikujący historię i piszący tylko o jej wzlotach.

Podczas konferencji rozmawiano również o konfrontacji mitów narodowych i rzeczywistości jako źródle inspiracji literatury czeskiej, o stylistycznym zróżnicowaniu języka czeskiego oraz o literaturze czeskiej w kontekście historii narodu.

Podobne konferencje polsko czeskie odbywają się co 2 lata. W tym roku wzięło w niej udział 44 naukowców, w tym 36 gości z Czech. – Takie konferencje są bardzo potrzebne. Możemy się doskonalić, zacieśniać więzy – tłumaczy Balowski. – Polska bohemistyka ostatnio przeżywa kryzys, jeżeli chodzi o kadrę dydaktyczną. Dlatego potrzebujemy wsparcia z ich strony.

Ale jako, że nie samymi wykładami i referatami naukowcy żyją, uczestnicy polsko - czeskiej konferencji mieli okazje zwiedzić, miedzy innymi, Muzeum Piwowarstwa w Tychach. Oprócz tego zgotowano jubilatowi, profesorowi Jaroslavowi Hubackowi z Uniwersytetu w Ostrawie i Czeskich Budziejowicach, niespodziankę z okazji 80. urodzin. Był nią tort stylizowany na jego książkę, pt Skrócony słownik czeskich gwar zawodowych.

Niestety, do uczestników tegorocznej konferencji dotarła też smutna wiadomość ze stolicy Czech. Zmarł tam bowiem wybitny bohemista, szef Instytutu Języka Czeskiego Jako Obcego na Uniwersytecie Karola w Pradze, prof. Jan Kuklik. Siedmioro uczestników konferencji pojechało na jego pogrzeb, który miał miejsce w piątek o 14.00.

- Do zobaczenia za dwa lata – usłyszeli uczestnicy konferencji na jej zakończenie .

Jola Reisch

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.