Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja11 czerwca 200917:15

110 lat szkoły w Borucinie

110 lat szkoły w Borucinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

W tym roku przypadło 110-lecie istnienia budynku Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Borucinie. Uroczyste obchody przypadły w dniach 6-7 czerwca.

Z tej okazji zaszczycił nas swoją obecnością potomek hrabiego Lichnowskiego, fundatora budowy szkoły, Eduard Graf Lichnowsky, który przyjechał aż z Brazylii. Ponadto wśród gości specjalnych przybyli: poseł na sejm Rzeczpospolitej Henryk Siedlaczek, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Katowicach Halina Sitnikow, reprezentanci władzy samorządowej: zastępca burmistrza Andrzej Jelonek, skarbik gminy Sylwia Mosyrsz oraz sekretarz gminy Violetta Cieśla.

Uroczystość rozpoczęto od procesji i mszy w kościele św. Augustyna. Jak podczas mszy powiedział ksiądz proboszcz Janusz Iwańczuk: - po oddaniu tego co Boskie nastąpił czas na oddanie tego co cesarskie, czyli spotkanie w szkole. Gości przy wejściu witała reprezentacja nauczycielek, które wręczały pamiątkowe upominki z okazji 110-lecia tj.: ceramiczne dzwonki, foldery oraz identyfikatory. Następnie wszyscy zmierzali do sali gimnastycznej, gdzie odbywał się program artystyczny zatytułowany Z telewizją o poranku, przedstawiający historię szkoły na przestrzeni lat.

Scenariusz do niego napisała Irena Hlubek, która również czuwała nad jego przygotowaniami. W programie wystąpiło kilkudziesięciu uczniów, niektórzy z nich mieli ciężkie zadanie, bo wcielili się nawet w kilka ról, ale doskonale sobie z tym poradzili. Wśród gości specjalnych wystąpiły znamienite postacie, które miały wpływa na rozwój edukacji dzieci w Borucinie, np. hrabia Lichnowsky (ciekawe jaką minę miał podczas jego wystąpienia Eduard Lichnowsky, gdy zobaczył swego prapradziadka, a w tej roli wspaniały okazał się Paweł Antoniuk), najstarsza mieszkanka Borucina pani Johana(mimo przeziębienia dobrze zagrała ją Marta Szczotok). Uśmiech pojawił się także na twarzach nauczycieli, którzy dawniej pracowali w szkole, zwłaszcza Zofii Sosny, Ireny Grabiec, Ireny Kwoki oraz Anny Łachnik, gdy zobaczyły siebie na scenie w wykonaniu uczennic z klas 3-4.

Wiele ciekawych informacji na temat historii szkoły dowiedzieliśmy się od ekspertów Michała Lamczyka i Szymona Kubali. Natomiast najmłodsi uczniowie zaprezentowali różne tańce, m.in. poloneza (przygotowany przez nauczycielkę historii Jadwigę Chlebek) oraz taniec współczesny, wykonany przez dzieci ze świetlicy (pod kierunkiem Beaty Kalei-Gorzalnik). Ponadto mogliśmy także zobaczyć fragment spektaklu Zabawa w Śpiącą Królewnę, również w  wykonaniu najmłodszych. Talenty aktorskie odkryto także wśród nauczycieli, którzy wystąpili jako konferansjerzy i świetnie poprowadzili całość programu, a w wyniku złośliwości rzeczy martwych musieli nawet improwizować. Dobrymi kandydatami do zawodu aktora okazali się: nauczycielka przedszkola a zarazem absolwentka szkoły Monika Grzesiczek oraz nauczyciel wychowania fizycznego Jerzy Halfar.

Oczywiście nie zapomniano o zmarłych pracownikach, którzy a zawsze pozostaną w naszej pamięci. To właśnie im Paulina Kozioł z Klubu Poezji Śpiewanej Atlantyda z Raciborskiego Centrum Kultury, przy akompaniamencie Ireny Hlubek, przepięknie zaśpiewała Śpieszmy się kochać ludzi. O tym jak obecnie wygląda nauka w szkole i o największych osiągnięciach ich wychowanków mogliśmy się dowiedzieć od dyrektor Marioli Kandziory, która pełni tę funkcję od 7 lat. Potem były podziękowania dla wielu osób, bez których pomocy szkoła nie byłaby taka jaka jest obecnie, byli to m.in. dyrektorzy i przewodniczący Rady Rodziców. Dyrektorzy  Maria Surma, Jan Lach, dr Kornelia Lach.

„Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat i człowieka. Tę myśl Janusza Korczaka wdrażaliście w życie w tutejszej szkole. Jesteśmy wszyscy wdzięczni za trud i pracę, którą nie sposób zmierzyć” - przewodniczący Rady Rodziców p. Andrzejowi Wszołkowi, p. Romanowi Sonkowi, p. Reginie Majcherkiewicz, Romanowi Waniczkowi, p. Beacie Horwat, p. Jolancie Pundyk. ”Jest na świecie tyle rzeczy, za które nie możemy zapłacić żadnymi pieniędzmi, tylko radością, pamięcią i słowem dziękuję”.

Podziękowania złożono także śp. Henrykowi Szamarkowi (choć nie był on przewodniczącym Rady Rodziców, jednakże był wielkim przyjacielem, sponsorem  szkoły) oraz Irenie Machurze, która nieustannie pomaga szkole w organizowaniu różnych przedsięwzięć oraz wspiera placówkę finansowo.

Ponadto przyznano ordery Przyjaciel Szkoły: Adrianie Babilas, Annie Gorzalnik, Danucie Jakubit, Bogusławie Machurze, Arturowi Machurze, Irenie Machurze, Jerzemu Fojcikowi, Annie Hajduczek, Manfredowi Restlowi, Waldemarowi Cieśli, Andrzejowi Jelonkowi, Jerzemu Mrozkowi i Jolancie Pundyk.

Pani dyrektor podziękowała również wszystkim sponsorom. Głos zabrali także zaproszeni goście, m.in. poseł Henryk Siedlaczek. Na zakończenie odśpiewano jubilatce 100 lat.

Po zakończonym programie można było zwiedzać wystawy w pracowniach i na szkolnych korytarzach, m.in. na sztalugach zaprezentowano zdjęcia roczników absolwentów – najstarsze są własnością Wiktorii Klimy oraz Urszuli Sichmy, a zostały zrobione w 1928 r. i przedstawiają uczniów urodzonych w 1921 r. Ponadto świadectwa i kroniki szkolne. Najstarsze zachowane świadectwo pochodzi z roku 1931 r., natomiast najstarsza kronika została założona przez dyrektora  Stanisława Rosoła w 1963 r.,ale pierwsze zapiski dotyczą roku szkolnego 1955/56. Wówczas w kronikach opisywano oprócz najciekawszych wydarzeń szkolnych (np. nauka odbywa się na trzy zmiany i trwa do godziny 17. Ogółem uczniów 249, nauczycieli 7 – rok 1967/68; nasza szkoła otrzymała Dyplom XXX Polski Ludowej i 3000 zł jako nagroda za zajęcie w skali powiatu III miejsca w budowie obiektów sportowych - rok 1974/75 )także rozmaite informacje z życia wsi, w kraju i na świecie (np. Kolejny lot astronautów amerykańskich na Księżyc -16.04.72).

Po oficjalnej części wszystkich gości zaproszono na obiad do Domu Kultury. Po południu odbył się Ko(s)miczny Mecz rodzice kontra uczniowie. Walka  była zacięta zarówno ze strony rodziców jak oraz uczniów, a sędzia Roman Holubek musiał pokazać aż 2 żółte kartki i niektórym zawodnikom przydarzyły się kontuzje. Mecz zakończył się remisem 4-4, dogrywka nie pomogła i potrzebne były rzuty karne, które dopiero rozstrzygnęły mecz 3-2 dla rodziców. Zawodnikiem meczu został bramkarz, uczeń Rafał Lasak. Po wyczerpującym dniu rodzice oraz nauczyciele mogli bawić się na biesiadzie w Domu Kultury.

Natomiast drugiego dnia obchodów przeznaczono wiele atrakcji dla dzieci, które do woli mogły bawić się na dmuchanych zjeżdżalniach. Liczne atrakcje przygotowali również dla swych podopiecznych nauczyciele np. malowanie twarzy dla najmłodszych, koło fortuny, łowienie rybek z zagadkami. Dużą popularnością cieszył się Bieg o Puchar Burmistrza Krzanowic. W grupie młodszych uczniów zwyciężyła Dominika Kubny oraz Adam Jachim, a w kategorii starszych Karolina Antoniuk i Kamil Wochnik. Ponadto w wyniku dużego zainteresowania na zeszłorocznych obchodach Dnia Dziecka, w tym roku również otworzono Mini Zoo. Oczywiście nie zabrakło smakołyków przygotowanych przez panie kucharki i rodziców. Uczniowie z kółka dziennikarskiego sprzedawali specjalne wydanie gazetki szkolnej Mały Przegląd. Wszystkie egzemplarze rozeszły się w zawrotnym tempie, jak przysłowie ciepłe bułeczki. Dyrekcja dziękuje wszystkim sponsorom oraz tym, którzy przyczynili się do przygotowań obchodów.

Agnieszka Kasica

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.