Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja27 sierpnia 201413:27

Bogaty w wydarzenia zamkowy wrzesień

Bogaty w wydarzenia zamkowy wrzesień - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Czytanie Sienkiewicza z Familią Szlachecką, Zamkowy teatr tylko dla…, Pozytywna energia, teatr i dobra muzyka, Tworkowskie dęby i MDK na zamku, Niepublikowana kronika raciborska, indywidualne zwiedzanie zamku, Na piwnym szlaku - sprawdź, co w najbliższym czasie wydarzy się na raciborskim zamku.

Czytanie Sienkiewicza z Familią Szlachecką

Od godz. 10.00 do 18.00 potrwa 6 września na Zamku Piastowskim w Raciborzu III edycja Narodowego Czytania tym razem poświęconego sienkiewiczowskiej Trylogii. Czytaniu będzie towarzyszyć pokaz Familii Szlacheckiej.

Familia Szlachecka, znana z wielu inscenizacji i rekonstrukcji historycznych nawiązujących do złotych lat Rzeczpospolitej Polskiej, znakomicie wkomponuje się w zamkowe czytanie. Familia gościła 24 sierpnia w Raciborzu na zamkowej biesiadzie z Sobieskim i zachwyciła widzów pokazami walki szablą polską, a sam Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga, Rzecznik Tradycji i Obyczaju Szlacheckiego w Stowarzyszeniu Szlachty Wielkopolskiej, opowieściami o polskim wojsku i jego zwycięstwach. Działalność Familii niejednokrotnie była już nagradzana. Uczy i przypomina o naszej barwnej i pięknej historii oraz tradycji. – To uczenie, poza czytaniem, ma też na uwadze Zamek Piastowski. Chcemy przenieść naszych gości w tamte czasy, przybliżyć im tzw. żywą historię – przekonuje Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Przypomnijmy, że III edycji Narodowego Czytania patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski, a wybór Henryka Sienkiewicza dla raciborskiego zamku jest szczególny, bo nasz słynny powieściopisarz wspomina Racibórz w Potopie. - Przez Racibórz przejechano, koniom tylko popasłszy. Nikt króla nie poznał, nikt na orszak nie zwrócił zbytniej uwagi, bo wszyscy byli zajęci niedawnym przejściem dragonów... – to fragment 23. rozdziału powieści.  

W powieściach tworzących ten cykl Trylogii - jak pisze na swojej stronie prezydent Bronisław Komorowski - pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw. „Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę. Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu - kończy prezydent.

Czytanie potrwa na Zamku Piastowskim w Raciborzu od godz. 10.00 do 18.00 w miejscu starej wozowni.

Zamkowy teatr tylko dla…

… dorosłych. 2 września o godz. 17.00 Zamek Piastowski zaprasza na kolejne spotkanie organizacyjne grupy teatralnej. Już od godz. 16.00 będzie można oglądać jej pierwsze próby. 
26 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie amatorskiego teatru zamkowego i już wiadomo, że grupa powstanie. Oferta adresowana jest do osób dorosłych.

– Nie konkurujemy więc z domami kultury czy placówkami oświatowymi, ale staramy się aktywizować ludzi dorosłych, szukających ciekawego sposobu na wykorzystanie swojej ekspresji, w tym przypadku teatralnej. A po co zamkowi teatr? Zamek posiada własną scenę, pomieszczenia, gdzie można gromadzić stroje i organizować warsztaty a przede wszystkim wiele ciekawych imprez, podczas których przyszli aktorzy będą mogli zaprezentować swój dorobek, chociażby w inscenizacjach historycznych – tłumaczy Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Zamkowym teatrem będzie się zajmować dwóch doświadczonych prowadzących. Teresa Okaj to polonistka, instruktorka teatru, kultury żywego słowa i regionalizmu. Wypracowała własne metody i formy pracy w dziedzinie sztuki teatralnej, które przynoszą rezultaty w przygotowaniach młodzieży do szkół teatralnych, w konkursach recytatorskich, wystawianych spektaklach oraz w propagowaniu tradycji śląskiej. Przygotowane przez Nią ćwiczenia do emisji głosu eliminują wady wymowy. Przygotowała z młodzieżą wiele sztuk teatralnych, montaży słowno-muzycznych oraz biesiad śląskich. Łukasz J. Porwoł to muzyk, pomysłodawca i autor wielu programów artystycznych wystawianych w regionie; laureat konkursów recytatorskich. Wydał pięć sztuk teatralnych, które spotkały się z uznaniem ludzi teatru, kultury, językoznawców i polonistów. - W przygotowaniu klasyczne komedie i farsy, w których możesz kreować postać teatralną. Ruch sceniczny pozwoli Ci ukształtować postawę ciała, a piękna sztuka mówienia, kreatywność, rozwijanie zainteresowań pozwoli przeżyć miłe chwile, które szczególnie są cenne w wieku dojrzałym. Śmiech, radość, zadowolenie zagoszczą w Twoim życiu. Zdecyduj się, postaw na sztukę i kulturę – zachęcają prowadzący.
Kolejne spotkanie odbędzie się już we wtorek 2 września, również w sali narad w budynku bramnym na pierwszym piętrze. Początek o godz. 17.00. Natomiast o godz. 16.00 odbędą się pierwsze zajęcia dla osób, które zapisały się na zajęcia w dniu 26 sierpnia.

Pozytywna energia, teatr i dobra muzyka

Już 14 września na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się II Festiwal Organizacji Pozarządowych pod nazwą Pozytywna Energia Ekonomii Społecznej. Wydarzeniu będą towarzyszyć koncerty zespołów The Gate i Redlin oraz spektakl Metrum w wykonaniu Teatru Tańca NieTakt z Kuźni Raciborskiej.

Redlin to znana kapela folkowa, a The Gate pamiętają raciborzanie z niedawnej akcji organizowanej przez zespół wraz z portalem PolakPotrafi.pl. Utalentowani muzycy z Raciborza znaleźli wówczas wsparcie finansowe na nagranie debiutanckiej płyty. 14 września będzie ich można posłuchać przed koncertem Redlina. Na dokładkę ze spektaklem tanecznym wystąpi NieTakt z Kuźni Raciborskiej. Metrum miało swoją premierę w lutym i zebrało sporo dobrych recenzji.

I Festiwal Organizacji Pozarządowych pod nazwą "Pozytywna Energia Ekonomii Społecznej” został zorganizowany 3 sierpnia zeszłego roku przez działający w raciborskim starostwie Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej jak i mieszkańców powiatu. Była doskonałą okazją do zaprezentowania swojej działalności, integracji i nawiązania nowych kontaktów. 

Początek II edycji oraz imprez towarzyszących 14 września o godz. 16.00. Miejsce – dziedziniec Zamku Piastowskiego. 

Tworkowskie dęby i MDK na zamku

W ramach obchodów 20-lecia odsłonięcia w Raciborzu pomnika Josepha von Eichendorffa, 7 września na zamkowej  scenie zaprezentują się Tworkowskie dęby. Tego samego dnia Młodzieżowy Dom Kultury organizuje na Zamku Piastowskim doroczne Pożegnanie lata.

7 września na Zamku Piastowskim gościć będą delegacje zaproszone na uroczyste obchody 20-lecia odsłonięcia raciborskiego pomnika Josepha von Eichendorffa. Zwiedzą dawną piastowską siedzibę a potem obejrzą koncert Zespołu Tańców Ludowych Mniejszości Niemieckiej Tworkauer Eiche. Imprezę Zamek Piastowski współorganizuje z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców Województwa Śląskiego. Początek o godz. 14.30.

O godz. 15.30 mieszkańcy powiatu raciborskiego będą mogli wziąć udział w imprezie plenerowej Pożegnanie lata, współorganizowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury.

Niepublikowana kronika raciborska

Już 23 września o godz. 17.00 Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza pasjonatów historii na jesienny cykl prelekcji. Otworzy je wykład dr. Norberta Miki pt. Niepublikowana kronika raciborska z I połowy XIX wieku. Wykład odbędzie się w ramach projektu pt. Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin, który realizują wspólnie Powiat Raciborski oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. 7 października z kolei, również o godz. 17.00, prelekcję wygłosi Janusz Mokrosz. Temat: Od »junge Deutscher« do »Polaka małego«. Specyfika nauczania na górnośląskim pograniczu w obliczu zmian roku 1945. Tegoroczny cykl zamknie dr Zbigniew Ciszek. 4 listopada o godz. 17.00 wystąpi z wykładem pt. Biografia biskupa Józefa Gawliny.

Indywidualne zwiedzanie zamku

Taką możliwość wprowadzi Zamek Piastowski w Raciborzu pomiędzy 8 a 26 września w godzinach od 10.00 do 18.00. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych w Raciborzu. W rolę zamkowej obsługi i przewodników wcielą się uczniowie z tej szkoły, kształcących się na kierunku związanym z obsługą ruchu turystycznego. Wstęp płatny – bilet normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

Na piwnym szlaku

Już w sobotę 30 sierpnia o godz. 10.00 oraz 11.00 pasjonaci lokalnej historii, a szczególnie historii piwowarstwa, będą mogli zwiedzić Zamek Piastowski wspólnie z Grzegorzem Wawocznym, autorem monografii dawnej piastowskiej siedziby. Tym razem opowieści będą poświęconej historii browaru zamkowego oraz browarów miejskich oraz sekretom raciborskiego pilznera. Wstęp płatny – bilet normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

Autor: Agencja Zamek, promocja@zamekpiastowski.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 kwietnia 202419:29

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend bogaty był w wiele sportowych emocji. Grali piłkarze, siatkarze i piłkarki ręczne. Sprawdź, jak poradził sobie zespół, któremu kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności15 kwietnia 202409:58

W powiecie grasuje podpalacz?

W powiecie grasuje podpalacz? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB.OSP Kobyla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 kwietnia 202410:02

Intensywne poszukiwania starszej kobiety

Intensywne poszukiwania starszej kobiety - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności15 kwietnia 202409:34

Iskra z instalacji elektrycznej przyczyną pożaru

Iskra z instalacji elektrycznej przyczyną pożaru - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Siedliskach
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.