Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 września 201709:06

Jan i Robert Sochowie z Nagrodą Wójta Krzyżanowic

Jan i Robert Sochowie z Nagrodą Wójta Krzyżanowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Jan i Robert Sochowie, ojciec i syn – kowale-artyści z Bieńkowic, zostali laureatami tegorocznej Nagrody Wójta Gminy Krzyżanowice w dziedzinie kultury. Nagrodę odebrali z rąk zastępcy wójta Grzegorza Swobody i dyrektor GZOKSiT Darii Wieczorek. 

W tworkowskim Centrum Kultury w piątkowy wieczór 29 września zainaugurowano nowy sezon kulturalny. Podsumowując kolejny rok działalności kulturalnej dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Daria Wieczorek przypomniał najważniejsze wydarzenia kulturalne, konkursy, przeglądy i spotkania – zarówno te o zasięgu wiejskim i gminnym, jak również i międzynarodowym.

Na stałe wpisały się do kalendarza imprez kulturalnych organizowane dla dzieci i młodzieży przeglądy artystyczne: Jasełka, Przegląd Kolęd i Pastorałek w Języku Polskim i Niemieckim, Międzynarodowy Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych czy Przegląd Młodych Talentów. Od pięciu lat dużą popularnością cieszy się Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych – entuzjastycznie przyjęty przez słuchaczy. Do tradycji należą już spotkania folklorystyczne „Szkubanie piyrza” i „Kiszynie kapusty”. W kulturze wiele się dzieje, a jest to możliwe dzięki współpracy organizacji społecznych, placówek oświatowych i kulturalnych z naszej gminy oraz zaangażowaniu wielu mieszkańców. Działalność kulturalna to również działalność zespołu tanecznego „Uśmiech” i Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice.

Daria Wieczorek podziękowała w serdecznych słowach wszystkim animatorom i uczestnikom życia kulturalnego, za zaangażowanie i aktywną współpracę na rzecz szeroko rozumianej kultury. Gratulowała pomysłowości, pracowitości i wytrwałości w realizowaniu planów oraz życzyła satysfakcji z własnej pracy i działalności.

Po uroczystej gali był znakomity koncert kwartetu jazzowego w składzie: Zygmunt Popela – saksofon, Krzysztof Fulneczek – gitara, Łukasz Kretek – gitara basowa, Marcin Kretek – perkusja. Dużo jazzu, trochę swingu i kubańskich rytmów oraz muzyki rozrywkowej – taka mozaika muzyczna zachwyciła publiczność i wprawiła w dobry nastrój. Publiczność bawiła się doskonale, nagradzając zespół owacjami.

Jan Socha i Robert Socha – kowale od dziesięciu pokoleń

Rodzina kowali Sochów jest doskonałym przykładem kultywowania tradycji rodzinnych, rozwijania rzemiosła kowalskiego, dostosowania tradycyjnych metod do aktualnych potrzeb. Rodzina Sochów w 1999 roku założyła Muzeum Kowalstwa – Kuźnię rodziny Socha. Obecnie kuźnia z powodzeniem jest prowadzona przez obu panów. Muzeum mieści się w warsztacie, który został zbudowany na miejscu starej kuźni z XVIII wieku. Na zwiedzających czekają tutaj pokazy tradycyjnego kowalstwa i zwiedzanie bogatej kolekcji dawnych narzędzi i urządzeń kowalskich. Zabytkowe przedmioty gromadzone są przez rodzinę Sochów od dziewięciu pokoleń, najstarszy pochodzi z 1702 roku. Rzemiosło oraz tradycje kowalskie, a także historia rodziny i kuźni przekazywane są w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Zabytkową kuźnie odwiedzają od lat turyści z Polski, Europy, a nawet z USA. Obecnie kuźnię prowadzi Robert Socha, jednocześnie inspirator powstania muzeum. To on namówił swojego ojca do jego założenia, chcąc w ten sposób złożyć hołd swoim przodkom. Warto wspomnieć, że Jan Socha został w 2010 roku uhonorowany nagrodą „Mieszko AD 2009” w kategorii plastyka, która jest przyznawana corocznie wyróżniającym się animatorom kultury.

Pan Jan i Robert Sochowie są dumni z dorobku swojego rodu, w którym od dziesięciu pokoleń z ojca na syna przekazywana jest wiedza i umiejętności kowalskie. Skrupulatnie dbają o zachowanie swojego dziedzictwa. Aby historia rodziny Sochów nie została zapomniana prowadzą kronikę.

Uczestniczą w krajowych i międzynarodowych turniejach oraz pokazach kowalskich, wystawach, współpracują z placówkami muzealnymi, wypożyczają im swoje cenne eksponaty. Tym samym dbają o pozytywny wizerunek Bieńkowic, gminy Krzyżanowice i powiatu raciborskiego. Poprzez swoją działalność społeczną i zawodową panowie Socha mogą szczycić się ogromnym wkładem w upowszechnianie i rozwój kultury regionu, utrwalanie lokalnej historii, tradycji, rzemiosła, gwary. Muzeum Kowalstwa – Kuźnia rodziny Socha jest i pozostanie dla wielu pokoleń źródłem wiedzy na temat rozwoju kowalstwa oraz obrazem historii i tradycji naszej gminy.

Autor: TB/UG Krzyżanowice ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.