Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 marca 201715:42

Rodzice zaczęli szczepić dzieci przeciw pneumokokom, bo koszty pokrywa państwo

Rodzice zaczęli szczepić dzieci przeciw pneumokokom, bo koszty pokrywa państwo  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

W powiecie raciborskim od wielu lat utrzymuje się wysoki odsetek stanu uodpornienia dzieci i młodzieży objętych szczepieniem obowiązkowym w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Inaczej niestety przedstawia się sytuacja w zakresie szczepień zalecanych - raportuje Sanepid.

- Niskie na ogół ilości osób zaszczepionych w ramach szczepień zalecanych, przy wysokim odsetku osób zaszczepionych w ramach szczepień obowiązkowych, mogą świadczyć o braku finansowych możliwości rodziców zaszczepienia swoich dzieci. Do chwili obecnej żadna z gmin powiatu raciborskiego nie zdecydowała się na sfinansowanie swoim dzieciom szczepionek zalecanych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

W ramach możliwości finansowych Państwa (ze względu na zagrożenie epidemiczne ze strony niektórych chorób zakaźnych), wybrane szczepienia zalecane przesuwane są do szczepień obowiązkowych. W roku 2007 wprowadzono szczepienia wszystkich dzieci do 2 roku życia szczepionką przeciwko Haemophilus influenzae typu b. Bakterie tego rodzaju mogą wywoływać wiele chorób, wśród których największe znaczenie mają choroby inwazyjne, w tym: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicę, zapalenie nagłośni i ciężkie postacie zapalenia płuc. Stan uodpornienia przeciwko tej chorobie na dzień 31.12.2016 r. nadal utrzymuje się na wysokim poziomie – u dzieci w 6 roku życia wynosił 98,89%.

W roku 2016 Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, które wprowadza do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych szczepienia przeciwko pneumokokom. Dzięki temu od 1 stycznia 2017 r. wszystkie nowo narodzone dzieci są obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom, a koszty zakupu szczepionek pokryje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu infekcji pneumokokowych na świecie umiera 1,6 mln osób. Dwoinka zapalenia płuc, bo tak brzmi polska nazwa Streptococcus pneumoniae wywołuje m.in. zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, uszu, zatok, sepsę a szczepionka na pneumokoki chroni przed ciężkimi, inwazyjnymi zachorowaniami. Zakażenie pneumokokami jest szczególnie niebezpieczne dla osób z małą albo osłabioną odpornością- małych dzieci i osób starszych. Do tej pory rodziców przed szczepieniem na pneumokoki powstrzymywała m.in. wysoka cena szczepionki. Dzięki decyzji ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia i wpisaniu szczepionki na pneumokoki do kalendarza szczepień obowiązkowych, z głów rodziców zniknie problem związany z finansowaniem szczepionki.

Do 2017 r. szczepionka na pneumokoki była jednym ze szczepień zalecanych (czyli płatnych) jednakże pomimo tego, w porównaniu do ubiegłych lat, w roku 2016 zaszczepiono znacznie więcej dzieci w grupie wiekowej 0-4 roku życia, tj. 337 dzieci. Dla porównania: (2014r. – 293 dzieci a w 2015r. – 266 dzieci).

Stan uodpornienia dzieci do 7 roku życia objętych opieką poradni dziecięcych od wielu lat utrzymuje się na wysokim i porównywalnym poziomie, także w porównaniu do roku 2015. Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce w 13 miesiącu życia uległo nieznacznemu spadkowi o 2,5% w stosunku do roku poprzedniego. Niewielkie opóźnienia w stosunku do programu szczepień zazwyczaj są spowodowane czasowymi przeciwskazaniami lekarskimi.

W większości przypadków, wahania wykonawstwa szczepień u dzieci w każdym roczniku nie są spowodowane nieprawidłowościami w realizacji Programu Szczepień Ochronnych, ale koniecznością zaszczepienia dzieci w chwili ukończenia przez dziecko wieku przewidzianego dla danego rodzaju szczepienia.

W roku 2016 wystąpiła znaczna poprawa wykonawstwa szczepień przypominających przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio u dzieci w 6 roku życia. Spadek liczby uodpornionych dzieci w roku 2015 nigdy nie spotykany od wielu lat, spowodowany był trwającym od dłuższego czasu na świecie długotrwałym problemem z produkcją, a tym samym z możliwością dostaw m.in. do Polski tych szczepionek, oraz okresowym brakiem szczepionki żywej p/poliomyelitis. Od chwili zmiany organizacji szczepień ochronnych polegających na przeniesieniu realizacji szczepień ze szkół do poradni podstawowej opieki zdrowotnej, nie zaobserwowano pogorszenia ich realizacji. Jest to niewątpliwie duża zasługa i rzetelność w wykonywaniu swoich obowiązków pielęgniarek i lekarzy poradni dla dzieci i młodzieży.

źródło: PSSE Racibórz

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 kwietnia 202407:19

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport18 kwietnia 202409:01

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Junior Trening - Rozwój Młodego Piłkarza
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202409:03

Wyciek paliwa przy Wojska Polskiego

Wyciek paliwa przy Wojska Polskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.