Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 października 201607:27

Posiedzenie wojewódzkiego zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi

Posiedzenie wojewódzkiego zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Prezentacji prac w 2016 roku oraz planowi pracy na rok następny poświęcone było, 20 października, spotkanie wojewódzkiego zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi. Przewodniczył mu II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka. W tym roku śląska policja stwierdziła 75 przestępstw handlu ludźmi, prostytucji, stręczycielstwa, kuplerstwa i sutenerstwa.

- Dziękuję za dotychczasową pracę i zaangażowanie i liczę na kontynuację działań – mówił wicewojewoda Mariusz Trepka otwierając czwarte spotkanie zespołu. Podsumowano działania zespołu w trzech obszarach tematycznych – informacja, edukacja i szkolenia, wymiana doświadczeń. Oto niektóre z nich: Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzi stronę internetową poświęconą tej problematyce – handelludzmi.slask.eu. W ramach klubu dyskusyjnego „Eurocafe” przygotował spotkanie „Nie jesteś na sprzedaż. Handel ludźmi – współczesna forma niewolnictwa”. Zorganizowano też konferencję „Sprawdź zanim wyjedziesz – bezpieczna praca i wyjazdy za granicę, z udziałem ekspertów z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Także Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego upowszechnia informacje z zakresu profilaktyki i zagrożeń przestępstwem handlu ludźmi, m.in. poprzez służbę dyżurną informując o funkcjonowaniu infolinii policyjnej (tel. 664 974 934) i Krajowego Centrum Interwencyno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi (tel. 22 628 01 20). Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zorganizował spotkania informacyjne dla 574 uczniów, nauczycieli w czterech szkołach i studentów trzech uczelni. Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego współpracował z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie szkoleń pracowników pomocy społecznej na temat przeciwdziałania handlowi ludźmi.

Straż Graniczna opublikowała poradnik opracowany w ramach prac zespołu o zasadach udzielania pomocy ofiarom handlu ludźmi na terytorium RP oraz obywatelom RP poza granicami kraju. Przeprowadzono też działania edukacyjne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych – wzięło w nich udział blisko 300 uczniów. Śląski Oddział Straży Granicznej przeszkolił 124 funkcjonariuszy ŚLOSG.

Kuratorium Oświaty w Katowicach na zakończenie roku szkolnego 2015/16 przekazało wszystkim delegaturom informacje na temat zagrożenia handlu ludźmi wraz z apelem do dyrektorów szkół o przeprowadzenie przed wakacjami letnimi w szkołach kampanii informacyjnej na ten temat. Zorganizowało również konferencję dla dyrektorów, pedagogów i nauczycieli szkół województwa śląskiego na temat tego problemu.

Wydział Prewencji KWP Policji w Katowicach dystrybuował materiały informacyjne w trakcie Senioraliów i Pikniku Europejskiego w Parku Śląskim, przeprowadził też cykl spotkań z młodzieżą szkolną (we współpracy z siecią kin Multikino) – wzięło w nim udział blisko 700 osób. Wydział prowadził tez szkolenia kaskadowe z zakresu identyfikacji ofiar i przestępstwa handlu ludźmi oraz sposobu postępowania w przypadku ujawnienia tego typu przestępstw – przeszkolono blisko 4200 funkcjonariuszy pionu kryminalnego i prewencji. Funkcjonariusze tego Wydziału byli wykładowcami szkoleń wewnętrznych organizowanych przez Wydział dw. z handlem ludźmi Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji.

W Biurze Obsługi Klienta Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego do końca października można obejrzeć wystawę poświęconą handlowi ludźmi. Wystawa będzie też prezentowana m.in. na lotnisku w Pyrzowicach.

Planując działania na przyszły rok członkowie zespołu postanowili na wniosek Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozszerzyć wiedzę na temat handlu ludźmi w środowisku pracowników banków i placówek finansowych, w których mogą być zaciągane kredyty oraz w placówkach handlowych, w których dokonywane są zakupy ratalne. Podejmowane będą też działania edukacyjne adresowane do mężczyzn, gdyż w tej grupie odnotowano rosnący odsetek wśród potencjalnych ofiar handlu ludźmi. Na wniosek Oddziału Straży Granicznej we współpracy ze strażami miejskimi szczególnym zainteresowaniem członków zespołu będzie objęte zjawisko żebractwa (wśród dzieci i osób dorosłych). Postulowano też spotkanie z przedstawicielami prokuratur.

Zadaniem wojewódzkiego zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi jest usprawnienie działalności prewencyjnej oraz wsparcie i reintegracja ofiar handlu ludźmi na terenie województwa śląskiego. Zespół zajmuje się przygotowywaniem informacji o potencjalnych zagrożeniach związanych z handlem ludźmi. Jego zadaniem jest upowszechnianie informacji z zakresu profilaktyki i zagrożeń przestępstwem handlu ludźmi. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele wojewody, administracji zespolonej, służb mundurowych, prokuratury, samorządu województwa oraz organizacji pozarządowych.

Nasilenie się zjawiska handlu ludźmi zaobserwowano w Polsce na początku lat 90. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej. Zjawisko handlu ludźmi obejmuje również zmuszanie do żebractwa i przestępstw (np. kradzieży sklepowych, wyłudzania kredytów bankowych lub świadczeń socjalnych), nielegalną adopcję, niewolnictwo domowe, handel dziećmi, a także handel organami ludzkimi oraz pozyskiwanie tkanek, komórek i narządów.

Jak dowodzi badanie społecznej świadomości zagrożeń związanych z handlem ludźmi i podejmowaniem pracy za granicą (zlecone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) Polacy w większości wiedzą, czym jest zjawisko handlu ludźmi. Prawie wszyscy badani mają jakieś skojarzenia z pojęciem „handel ludźmi”, najczęściej są to: szeroko pojęta prostytucja (45 proc.), wywożenie kobiet do domów publicznych i zmuszanie do czynności seksualnych oraz sprzedaż ludzi (31 proc.). Najwyższy odsetek osób znających kogoś, kto był zmuszany do pracy bez wynagrodzenia lub za bardzo niskie wynagrodzenie jest w województwach: dolnośląskim (33%), śląskim (31%) oraz podkarpackim (30%). Największy odsetek osób znających kogoś, kto skorzystał z atrakcyjnej oferty pracy za granicą, a na miejscu był zmuszany do świadczenia usług seksualnych został odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (19%), podkarpackim (14%) i śląskim (13%).

Skala handlu ludźmi w województwie śląskim według danych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: w 2015 roku wszczęto 20 postępowań i stwierdzono 68 przestępstw z art. 189 a, 203 i 204 Kodeksu Karnego (handel ludźmi, prostytucja, stręczycielstwo, kuplerstwo, sutenerstwo), w 2016 roku wszczęto 14 postępowań, a stwierdzono 75 przestępstw.

Śl.UW

 

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport21 kwietnia 202418:54

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo niesprzyjającej aury lokalni sportowcy postarali się o sportowe emocje. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności23 kwietnia 202409:08

Pomoc przyszła na czas. Lokator trafił do szpitala

Pomoc przyszła na czas. Lokator trafił do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:40

Motocykliści rozpoczną sezon 1 maja w Raciborzu

Motocykliści rozpoczną sezon 1 maja w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Aktualności21 kwietnia 202410:29

Rusza wielki proces grupy zajmującej się sprzedażą sterydów

Rusza wielki proces grupy zajmującej się sprzedażą sterydów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
informacja prasowa Prokuratury Okręgowej
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.