Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 stycznia 201522:27

Młoda szkoła dyskusji o mieście - wizja placu Długosza Martyny Dziurskiej z PWSZ Racibórz

Młoda szkoła dyskusji o mieście - wizja placu Długosza Martyny Dziurskiej z PWSZ Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Na naszych łamach rozpoczynamy prezentację prac studentów architektury raciborskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej dotyczących pl. Długosza. Władze miasta chcą w tym roku przeprowadzić konsultacje społeczne, które mają dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zagospodarować ogromny plac w centrum Raciborza. Poniżej propozycja wraz z uzasadnieniem autorstwa Martyny Anny Dziurskiej oraz wstęp dr. inż. architekta Henryka Zubla.

Młoda szkoła w dyskusji o mieście - dr inż. Henryk Zubel

Jesienna wystawa prac studentów kierunku architektura i urbanistyka raciborskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wywołała dyskusję o problemach urbanistycznych i architektonicznych Raciborza. Liczne głosy na internetowych forach komentowały studenckie projekty na różne sposoby. Jedni chwalili propozycje młodzieży za odwagę i pomysłowość, inni zarzucali zbytnią fantazyjność, nie liczenie się z realiami ekonomiki, proponowanie "betonu" zamiast zieleni i miejsc parkingowych. Uwaga o "odlotowości" pomysłów studentów architektury może być odbierana jako uznanie dla ich kreatywności i bezkompromisowości w tworzeniu alternatywnych wizji miasta. Szczególnie koncepcje projektowe podejmujące problem zagospodarowania Placu Długosza były szeroko dyskutowane. Mało kto zauważył, że prace te są szkicowymi wariantami zagospodarowania przestrzeni, tworzonymi przez studentów zaledwie drugiego roku studiów. Ich odwagę w podjęciu ważnego dla miasta problemu należy docenić i wspierać.

Racibórz jest w uprzywilejowanej sytuacji. Od trzech lat tworzona jest nowa uczelnia architektoniczna w regionie śląskim. W większości studentami są młodzi mieszkańcy Raciborza i okolic. Dzisiaj jest to tylko I stopień akademickiej edukacji (studia licencjackie). Uczelnia dążyć będzie do stworzenia możliwości realizacji pełnego profilu studiów (studia magisterskie) w niedalekiej przyszłości. To szansa na wykształcenie fachowców od kształtowania nowej jakościowo przestrzeni. Oni będą tworzyć i realizować wizje jakich oczekują mieszkańcy Raciborza. Ten unikalny potencjał środowiska architektów i urbanistów, wzmocniony rzeszą miłośników historii i dziedzictwa kulturowego Raciborza, powinien być rozsądnie wykorzystany przez lokalne samorządy, odpowiedzialne za politykę przestrzenną i inwestycyjną dla dobra wszystkich mieszkańców.

Powinniśmy uświadomić sobie fakt, że gdy obecnie mieszka w Raciborzu ok. 56 tys. ludzi, to według prognozy demograficznej na rok 2030 będzie liczył ok. 41,1 tys. mieszkańców. Taki nieunikniony trend dotyka wszystkie miasta śląskiego województwa. Sytuacja ta powinna skłaniać decydentów do tworzenia polityki przestrzennej nakierowanej na doskonalenie istniejącej, zainwestowanej przestrzeni, ograniczając rozrost terytorialny miasta. Z dyskusji internetowych wynika, że mieszkańcy oczekują polepszenia warunków ich życia w istniejących osiedlach, ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, chcą nowych przestrzeni zielonych, lepszych standardów w mieszkaniach komunalnych, sprawniejszej komunikacji, dobrych warunków do wypoczynku, odtworzenia dziedzictwa kulturowego "starego" Raciborza, które przez wieki przetrwało do 1945 roku, itp. Jest wciąż wiele do zrobienia.

Właśnie te problemy są w planach dydaktycznych naszej architektonicznej uczelni. Doświadczona kadra nauczająca, przygotowuje tematy ćwiczeń projektowych, które w pierwszej kolejności związane są z zauważalnymi potrzebami rewitalizacji przestrzeni urbanistycznej miasta. Oto niektóre z nich: odtworzenie północnej pierzei Rynku wraz z historycznym profilem ulicy Odrzańskiej, uporządkowanie urbanistyczne zdegradowanej przestrzeni w rejonie ul.Reymonta, zagospodarowanie historycznych obiektów poprzemysłowych do nowych funkcji, zagospodarowanie urbanistyczne "zapomnianych" stref położonych wzdłuż rzeki Odry, nowe formy budownictwa mieszkań komunalnych, propozycje nowych przestrzeni zielonych w mieście w formie parków, skwerów, ciągów spacerowych, projekty optymalizujące układ komunikacyjny miasta (system parkowania, obwodnica północna miasta, spowolnienie ruchu samochodowego w osiedlach), itp.

Wizja zawarte w projektach studenckich zawsze należy traktować jako wartościowy materiał studialny, wywołujący dyskusję, prowokujący do stawiania różnych pytań, pomocniczy w definiowaniu realnych problemów, wzbogacający możliwość wariantowania w poszukiwaniu ostatecznych rozstrzygnięć. Oczywistym błędem jest traktowanie prac studenckich jako definitywnych odpowiedzi. Nic nie zastąpi profesjonalnego ujęcia problemu, który uwzględnia również czynniki ekonomiczne, możliwości techniczne i realizacyjne, spójność z oczekiwaniami społecznymi i politycznymi.

Zasady dydaktyki w szkołach wyższych wymagają (i słusznie), aby student w swoich pracach wykazał się kreatywnością, pomysłowością i odwagą w myśleniu, niekonwencjonalnością ujęcia problemu, bezkompromisowością w zderzeniu z pragmatyką dzisiejszych ograniczeń. Obecni studenci będą tworzyć kształt otaczającej nas przestrzeni za lat 10, 20 i 30. To do nich należy przyszłość. Jeśli dzisiaj nie nabiorą właściwej odwagi i umiejętności twórczych, nie będą uczestnikami postępu cywilizacyjnego i kulturowego. Pamiętajmy o tym w swoich krytycznych ocenach ich "odlotowych" wizji.

Uczelnia występuje z ofertą. Oczekuje zarazem zainteresowania i wsparcia ze strony władz samorządowych, a także potencjalnych inwestorów. To nasz wspólny interes w tym, aby dobrze służyć społeczeństwu Raciborza i regionu.

Dr inż. arch. Henryk Zubel, architekt IARP, nauczyciel akademicki, miłośnik Raciborza

#Projekt# Martyna Anna Dziurska

Plac Długosza niewątpliwie należy do najatrakcyjniejszych terenów projektowych na terenie miasta Raciborza. Zaczynając projektowanie zadałąm sobie pytanie: czego brakować może mieszkańcom miasta, jak je uatrakcyjnić lub jak przyciągnąc firmy? Odpowiedz wydaje się prosta. Z pewnością brakuje atrakcyjnych miejsc pracy - biurowców jak i dużego centrum kulturowego, którym mógłbybyć teatr i kino. Chcąc przywrócić życie w centrum miasta (Rynek i jego okolice) zaplanowałam zaprojektowanie dwóch budynków oraz sceny estradowej - która zapewni mieszkańcom, zarówno tym młodszym jak i osobom starszym, rozrywkę w formie spektakli jak również będzie znakomitym miejscem do spotkań. Budynek znajdujący się od strony skweru ks. Stefana Pieczki został specjalnie oddalony od teraźniejszej zabudowy, aby współgrał z otoczeniem już istniejącym (nowe zagospodarowanie skweru - fontanna z ławkami publicznymi). Fragment posiada zaprojektowaną zieleń publiczną. Ścieżki prowadzące do skweru również nie są przypadkowe. Mają na celu nakierowanie pieszego na istniejący już pomnik, który uznałam za jeden z punktów dominujących w obrębie działki. Budynek kina jest podzielony na dwie strefy zewnętrzną i wewnętrzną. Wnętrze zawiera scenę kinową, natomiast na świeżym powietrzu znajduje się scena teatralna posiadająca własną widownię.

UWAGA - kliknij w projekt i pobierz pełną wersję!

plansza_druk_1m

plansza_druk_2m

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
38
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.