Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 kwietnia 201814:47

Tauron-Rafako: blok 910 MW w Jaworznie zaliczył kluczowy test technologiczny

Tauron-Rafako: blok 910 MW w Jaworznie zaliczył kluczowy test technologiczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie przeszedł udaną próbę ciśnieniową. To jeden z najważniejszych etapów inwestycji. Powodzenie tego testu oznacza potwierdzenie szczelności i zakończenie montażu części ciśnieniowej kotła. Zaawansowanie budowy bloku przekroczyło już 60 procent. Inwestycję realizuje raciborskie Rafako.

- Udana próba ciśnieniowa bloku energetycznego 910 MW to ważny moment w realizacji inwestycji, która obecnie jest na zaawansowanym etapie. Mam nadzieję, że dalsze prace będą sprawnie postępować. To ważny projekt dla sektora energetycznego – podkreśla wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski

Zakończona próba wodna, potwierdzona przez Urząd Dozoru Technicznego to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji w Jaworznie. Kolejne kamienie milowe to: zakończenie montażu rurociągów systemu pary i wody zasilającej, dostawa urządzeń głównego systemu automatyki (DCS) oraz wykonanie mostu skośnego nawęglania.

- Prace przy budowie bloku 910 MW są realizowane zgodnie z harmonogramem i budżetem inwestycji, który wynosi ponad 6 mld zł. Próba ciśnieniowa stanowiła jeden z najważniejszych testów technologicznych tej inwestycji. Jej powodzenie potwierdza wysoką jakość wykonania nowego bloku – podkreśla Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Przeprowadzone z pozytywnym wynikiem próby ciśnieniowe kotła potwierdzają wysoką jakość wykonanych prac montażowych. W ciągu 15 miesięcy zamontowano elementy ciśnieniowe o łącznej masie ponad 7000 ton, a strop kotła uzyskał  wysokość ponad 118 m.  

- Nasz kocioł jest nie tylko jednym z największych kotłów w technologiach nadkrytycznych w Europie, wyróżnia go jednak najwyższa, z dotąd osiąganych, sprawność. Warto też podkreślić, że zaprojektowali polscy inżynierowie i wykonała polska firma – podkreśla Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako.

Podczas próby  kocioł został napełniony wodą i sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 561 bar (ok. 56,1 MPa). Oznacza to, że prace związane z budową kotła zostały przeprowadzone zgodnie ze sztuką inżynierską i z dochowaniem wysokiego poziomu jakości i staranności.

W trakcie próby zużyto 984 m3 wody zdemineralizowanej (1,5 objętości basenu sportowego), która była podgrzana do temperatury około 50 stopni C. Dodatkowo, w  celu utrzymania temperatury w budynku kotłowni, zainstalowano 10 nagrzewnic spalinowych o mocy 250kW.

Blok w Jaworznie zostanie przekazany do eksploatacji w czwartym kwartale 2019 roku. Formuła realizacji budowy bloku obejmuje podział projektu na Kontrakt Główny - kotłownia, maszynownia, obiekty IOS - realizowany przez konsorcjum Rafako S.A. - Mostostal Warszawa S.A. oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących.

Nowy blok o mocy 910 MW będzie jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie potwierdzającą, że wysokosprawne i niskoemisyjne elektrownie, wykorzystujące najnowocześniejsze technologie mogą odgrywać istotną rolę w systemie elektroenergetycznym Polski – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Blok o sprawności 45,9% netto budowany jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy TAURON.

Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Nowy blok będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów emisyjnych. Po zakończeniu inwestycji, ze względu na ponad 10% wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie przygotowany pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).

W marcu br. TAURON podpisał z Funduszami Inwestycyjnymi zarządzanymi przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) umowę inwestycyjną i umowę wspólników określające warunki zaangażowania w realizację budowy nowego bloku. PFR zainwestuje w budowę do 880 mln zł.

#rafako

Autor: Materiał nadesłany/Adam Sanocki, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.