Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 lutego 201818:41

Nowa konserwator zabytków podsumowuje pierwsze półrocze pracy

Nowa konserwator zabytków podsumowuje pierwsze półrocze pracy  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Obecnie na decyzję czekają wnioski dotyczące remontu dawnej przystani żeglarskiej położonej w Parku Zamkowym i kościoła p.w. św. Józefa w Raciborzu Ocicach - mówi nowa konserwator zabytków Maria Olejarnik w rozmowie z rzecznikiem ratusza. 

Mija już pół roku odkąd opiekę nad miejskimi zabytkami objęła Maria Olejarnik nowa Miejska Konserwator Zabytków. W ratuszu pracuje obecnie m.in. nad uaktualnieniem Gminnej Ewidencji Zabytków. Miejska konserwator zleca i nadzoruje ponadto prace remontowe, konserwację oraz sposób użytkowania zabytków będących własnością Gminy (w toku jest sprawa remontu zabytkowego spichlerza w Sudole), a także rozpatruje wnioski o dotacje celowe z budżetu miasta na prace remontowe i konserwatorskie zabytków położonych na terenie gminy, a niebędących jej własnością: obecnie na decyzję czekają wnioski dotyczące remontu dawnej przystani żeglarskiej położonej w Parku Zamkowym i kościoła p.w. św. Józefa w Raciborzu Ocicach. Katalog zadań przypisanych Miejskiemu Konserwatorowi jest oczywiście dużo szerszy, ale nie wszystko na raz.

CZYM WŁAŚCIWIE ZAJMUJE SIĘ MIEJSKI KONSERWATOR ZABYTKÓW?

Maria Olejarnik: Miejski Konserwator Zabytków realizuje zadania własne gminy w zakresie opieki nad zabytkami, w szczególności realizuje Gminny Program Opieki nad Zabytkami. Zajmuje się też sprawami związanymi z ochroną zabytków, na mocy Porozumienia zawartego przez Wojewodę Śląskiego z Gminą Racibórz 7 grudnia 2004 roku. Czuję na sobie ogromne brzemię, sprawowania faktycznej opieki nad zabytkami miasta, będącymi zarówno własnością Gminy Racibórz jak i tych, które leżą na jej terenie.

JAK DUŻY JEST TO ZBIÓR OBIEKTÓW?

MO: Według obecnego stanu na terenie gminy leży 35 zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków oraz około 300 obiektów proponowanych do ujęcia w Gminnej Ewidencji Zabytków. Dążę do jak najszybszego przyjęcia zarządzeniem Prezydenta Miasta Gminnej Ewidencji Zabytków oraz opublikowania jej w Internecie. To zadanie czasochłonne, wymaga aktualizacji dokumentacji zabytkowych obiektów i dokonania ich oględzin. Uporządkowana ewidencja uczytelni zasób dziedzictwa naszego miasta oraz ułatwi sprawowanie nad nim ochrony.

MIEJSKI KONSERWATOR ZABYTKÓW W SZCZEGÓLNOŚCI POWINIEN DBAĆ O ZABYTKI BĘDĄCE WŁASNOŚCIĄ MIASTA; ZLECAĆ I NADZOROWAĆ WSZYSTKIE PRACE REMONTOWE, KONSERWACJĘ ORAZ SPOSÓB UŻYTKOWANIA TYCH ZABYTKÓW. KTÓRE Z RACIBORSKICH ZABYTKÓW W NAJBLIŻSZYM CZASIE DOCZEKAJĄ SIĘ PRZEPROWADZENIA TAKICH PRAC?

MO: Jeszcze pod koniec roku zleciłam przeprowadzenie prac naprawczych dachu Baszty Miejskiej. Sporo szkód narobiły gołębie. Zadanie zostało zrealizowane. Teraz zajmuję się zabytkowym spichlerzem w Sudole. Obiekt jest bezcennym świadectwem architektury rolniczej naszego miasta i świadczy o bogactwie tych terenów w XIX wieku. Spichlerz razem z Prezydentem i miejskimi radnymi wizytowaliśmy kilkakrotnie. Wymaga on niezwłocznego remontu. Zleciłam wykonanie (w terminie do końca lutego) projektu i kosztorysu na to zadanie. Wcześniej uporządkowaliśmy wnętrza obiektu. W przyszłości spichlerz mógłby stać się ważnym obiektem na szlaku architektury agrarnej.

DO PANI OBOWIĄZKÓW NALEŻY PONADTO ROZPATRYWANIE WNIOSKÓW O DOTACJE CELOWE Z BUDŻETU MIASTA NA PRACE REMONTOWE I KONSERWATORSKIE ZABYTKÓW POŁOŻONYCH NA TERENIE GMINY, A NIEBĘDĄCYCH JEJ WŁASNOŚCIĄ. ILE TAKICH WNIOSKÓW WPŁYNĘŁO NA PANI RĘCE DO MAGISTRATU?

MO: W tym roku wpłynęły dwa takie wnioski. Jeden na remont elewacji kościoła św. Józefa w Raciborzu Ocicach. Wnioskodawcą jest parafia, a obiekt to przykład modernizmu w architekturze sakralnej. Kościół został wzniesiony w czasach III Rzeszy (w latach 1937-1938) według projektu Feliksa Hinza Hinssena. Przypomnę tylko, że w 2013 roku przy wsparciu Miasta wykonany został remont dachu kościoła.

Drugim obiektem starającym się o dotację miasta jest tzw. „stara rybaczówka”, czyli budynek dawnej przystani żeglarskiej przy ul. Zamkowej 2a. Obiekt to unikatowy, jeden z nielicznych zachowanych przykładów obiektu o konstrukcji szachulcowej w Raciborzu (charakterystycznej dla zabudowy Raciborza z przełomu XVIII/XIX wieku). Obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 1996 r. Właściciel Rybaczówki chce przeprowadzić gruntowny remont zabytku, obejmujący wymianę stropu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, remont elewacji, dachu stolarki okiennej i drzwiowej.

Do mnie należy rozpatrzenie wniosków. Ostateczną decyzję, każdorazowo podejmuje Rada Miasta w drodze uchwały.

WNIOSKI TO SPRAWY JEDNOSTKOWE. CO ZAJMUJE NA CO DZIEŃ MIEJSKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW?

MO: Jak powiedziałam na wstępie, na mocy Porozumienia prowadzę niektóre zadania z zakresu sprawowanej ochrony zabytków. Należą do nich, mówiąc ogólnie, uzgodnienia w toku postępowania ustalania warunków zabudowy oraz udzielania pozwoleń na budowę w stosunku do obiektów ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz udzielanie opinii konserwatorskich dotyczących wszelkich zmian w strefach ochrony na mocy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Sprawy te wymagają wiedzy merytorycznej, spotkań z użytkownikami, właścicielami, mieszkańcami zabytków a także architektami i projektantami oraz odbywania wizji lokalnych. W ciągu miesiąca prowadzę kilkanaście takich spraw, a proszę pamiętać, że pracuje w wymiarze ½ etatu. Przypominam, że w kompetencji MKZ w żadnym stopniu nie leży rejestr zabytków – ochronę prawną nad obiektami rejestrowymi sprawuje wyłącznie Wojewódzki Konserwator Zabytków.

CZY ZDĄŻYŁA JUŻ PANI SOBIE WYPRACOWAĆ WIZJĘ SWOJEJ PRACY?

MO: W moim rozumieniu Miejski Konserwator Zabytków powinien udzielać wszelkiej pomocy związanej z zagadnieniami dotyczącymi wszystkich zabytków, nawet jeśli ich ochrona prawna nie leży w jego kompetencjach (na przykład kiedy obiekt jest w rejestrze zabytków). Dodatkowo, kiedy istnieją rażące zaniedbania obiektów zabytkowych, to Miejski Konserwator Zabytków powinien zainicjować działania mające na celu możliwe ocalenie substancji zabytkowej. Powinien także inicjować procedurę wpisu do rejestru – informować Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o takiej potrzebie, z uzasadnieniem. Chciałabym, zgodnie zresztą z zapisami Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami, realizować działania promocyjne i edukacyjne. Chcę wzbogacić stronę internetową Urzędu Miasta o informacje o zabytkach, konkretnie o pełny katalog, w miarę możliwości ze zdjęciami i historią, zabytków z terenu gminy będących w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz w rejestrze zabytków. W przyszłości planuję organizację spotkań i wykładów o zabytkach miasta i o formach ich ochrony. Na realizację tych dużych zadań - związanych z pracami remontowymi i konserwacyjnymi - planuję aplikować o środki zewnętrzne m. in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: UM Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.