Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Spora frekwencja na spotkaniu z kuratorem oświaty. Los SP 8 zależny od rodziców
- Wprowadzenie ośmioletniej szkoły podstawowej rozwiązuje problemy, które trapią obecnie system oświaty. Głównym założeniem poprzedniej reformy było utworzenie gimnazjów, jako osobnych szkół, najczęściej w oddzielnych budynkach. Niestety, jak pokazuje rzeczywistość, większość tych placówek jest częścią zespołów szkół - rozpoczęła środowe spotkanie Urszula Bauer. Po chwili dodała, że poprzednie rozwiązania nie pozwalały odpowiednio przygotować uczniów do ewentualnych studiów, gdyż pierwszy rok szkoły średniej to w większości przypadków powtórka materiału z gimnazjum.
Na spotkaniu, na którym stawiło się około dwustu osób przedstawione zostały główne założenia podpisanej niedawno reformy oświaty. Zmiany dotyczą szczególnie szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół średnich. Powstaną także szkoły branżowe, obecnie nazywane zawodowymi. Mają one zapewnić swego rodzaju dualizm, czyli naukę nie tylko w szkole, ale i w środowisku naturalnym, w ramach praktyk u pracodawców - kontynuowała kurator oświaty.
W trakcie spotkania przedstawiona została także prezentacja, która pokazała główne założenia zmian systemowych. Anna Kij, dyrektor Wydziału Strategii i Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego referowała poszczególne slajdy. Najwięcej uwagi poświęcono jednak możliwościom przekształcania obecnych gimnazjów w szkoły innego typu. Tak więc, obecne gimnazja będą mogły w najbliższym czasie zostać przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe lub licea ogólnokształcące. Takie rozwiązania nie dotknęłyby w żaden sposób nauczycieli, którzy w większości znaleźliby zatrudnienie w tym samym miejscu, tylko w innym typie szkoły. Najgorszym przypadkiem byłoby z kolei wygaszenie, ale i tutaj nauczyciele mieliby szansę na znalezienie zatrudnienia w licznych placówkach. Teraz przed samorządami trudne zadanie. Mają bowiem przygotować projekty sieci szkół, które następnie będą przedstawione kuratorium oraz związkom nauczycielskim. Dopiero gry kuratorium oświaty wyrazi swą pozytywną opinię, będzie można przystępować do reformy.
W czasie spotkania był także czas na zadawanie pytań. Tych nie brakowało. Były to pytania o możliwość dalszej nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości, o ewentualnych decyzjach dyrektorów co do preferowania zatrudnienia nowych nauczycieli kosztem tych z wygaszanych gimnazjów oraz pytanie o los pracowników administracyjnych po przekształceniu i połączeniu poszczególnych placówek.
Nie zabrakło także zapytania o los SP 8. - W tej gestii piłka jest obecnie po stronie marszałka. Dotarły jednak do mnie sygnały, że rodzice wyrażają konieczność powstania tutaj szkoły sportowej lub z oddziałami sportowymi, więc skoro jest taka wola, to marszałek z całą pewnością się do niej ustosunkuje - uspokoiła rodziców Urszula Bauer.
Komentarze społecznościowe |
Komentarze portalu (29) |
























Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
- Lokale użytkowe 430m2 i 220m2 do wynajmu
Racibórz, Browarna 9, pow. raciborski 640 m2 - Mieszkanie, Skłodowskiej 16/8
Racibórz, Skłodowskiej 16/8, pow. raciborski 22 m2 - Lokal użytkowy, ul. Wojska Polskiego 13/1
Racibórz, Wojska Polskiego 13/1 27 m2 - Całoroczne domki do wynajęcia dla firm
Nędza, Gliwicka, pow. raciborski 50 m2 - Mieszkanie, ul. Skłodowskiej-Curie 27/7
Racibórz, ul. Skłodowskiej-Curie 27/7, pow. raciborski 33 m2
Komentarze |
Co piątek w ponad stu punktach i największych zakładach pracy 10-13 tysięcy egzemplarzy gazety!
Telegraf | Pokaż wszystkie » |
Newsletter |
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz newsletter!