Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 sierpnia 201621:55

Co by było, gdyby… czyli koncepcje zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniach w Raciborzu

Co by było, gdyby… czyli koncepcje zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniach w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Usprawnienie wyjazdu spod wiaduktu na Piaskowej, ewentualne skutki przebicia ulicy Mickiewicza i wzbudzana sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przy rondzie na ulicy Opawskiej były tematami analiz przedstawionych radnym komisji gospodarki miejskiej. Chodziło głównie o zwiększenie przepustowości i poprawienie bezpieczeństwa na drogach Raciborza. W jednym przypadku przedstawiono konkretne rozwiązania, w dwóch – uzasadniono bezcelowość potencjalnych zmian.

Wyjazd spod wiaduktu na Piaskowej w lewo na ulicę Kolejową wraz z koniecznością zachowania szczególnej ostrożności przy włączaniu się do ruchu już na Kolejowej, tuż przed przejściem dla pieszych, sprawia wiele problemów kierującym pojazdami, zwłaszcza w godzinach szczytu. Inżynier ruchu Andrzej Baran przedstawił radnym koncepcję zmian organizacji ruchu w tym miejscu. Po przeprowadzonych badaniach natężenia ruchu okazało się, że ruch z każdego kierunku jest mniej więcej rozłożony równomiernie. Nie istnieje możliwość powrotu do sytuacji sprzed zmiany, kiedy to wyjeżdżający z Piaskowej mieli pierwszeństwo, ponieważ powodowałoby to znaczne utrudnienia dla pojazdów jadących od dworca kolejowego. Przedstawiona koncepcja zakłada stworzenie pasa do skrętu w prawo pod wiadukt dla jadących od strony Kolejowej, co umożliwi łatwiejsze włączenie się do ruchu pojazdów spod wiaduktu - widząc pojazdy na pasie do skrętu w prawo nie będzie istniała konieczność zastanawiania się, czy kierujący rzeczywiście zamierza skręcić pod wiadukt lub oczekiwania na włączenie kierunkowskazu. Pozostanie zwracanie uwagi na pojazdy jadące na wprost. Koncepcja zakłada także przedłużenie pasa ruchu na Kolejowej tak, by na kilkudziesięciu metrach była to droga dwupasmowa z zanikającym lewym pasem, sięgająca prawie pod skrzyżowanie z ul. Głowackiego. Tam też miałoby zostać przeniesione przejście dla pieszych wraz z przedłużeniem chodnika od wiaduktu. Rozwiązanie takie ułatwi włączenie się do ruchu pojazdów wyjeżdżających spod wiaduktu zarówno przy lewoskręcie z Piaskowej, jak i na przedłużonym pasie zanikającym, który pozwoli na jazdę na tzw. suwak. Z kolei przeniesienie przejścia dla pieszych poprawi bezpieczeństwo, gdyż obecnie kierowcy muszą jednocześnie zwracać uwagę na pojazdy za sobą z prawej oraz na przejście dla pieszych przed sobą, dodatkowo pilnując, czy aby ktoś nie skręca w lewo na rampę, by tam sobie np. zawrócić...

Przebicie ulicy Mickiewicza, zamkniętej w tym samym czasie, co zmiana organizacji ruchu pod wiaduktem związana z budową miniobwodnicy przez Nowomiejską, okazuje się być pozbawiona większego sensu. Spowodowałoby to konieczność znacznych zmian - likwidację parkingu, przeniesienie postoju taksówek oraz znaczne przedłużenie cyklu sygnalizacji świetlnej. Korzyści natomiast byłyby znikome, bowiem przejazd tą częścią Mickiewicza niczego by nie dawał - dojazd zarówno do, jak i z dworca kolejowego tą drogą byłby niemożliwy.

Problemem zwłaszcza w godzinach szczytu jest przejście dla pieszych na ulicy Opawskiej w okolicach placu Konstytucji 3 Maja. Wędrujący przez przejście piesi skutecznie hamują ruch na rondzie. Jednak proponowane przez prezydenta rozwiązanie polegające na zastosowaniu wzbudzanej sygnalizacji świetlnej spowodowałoby jeszcze większe problemy i zakorkowanie ronda wraz z ulicami doń prowadzącymi. Jak wytłumaczono, każdy cykl trwałby ok. 70 sekund, w czasie którego pieszy włącza sygnalizator, czeka ok. 40 sekund, następnie ma 25 sekund na przejście na drugą stronę. W tym czasie ruch na rondzie stoi. Obecnie, mimo iż wydaje się, że czasem trzeba długo czekać, czas przejazdu przez to skrzyżowanie nie jest aż tak tragiczny.

Jako swego rodzaju ciekawostkę podano jeszcze jedno rozwiązanie - stworzenie wielkiego skrzyżowania na wzór starowiejskiej nerki, łączącego razem wszystkie ulice od Łąkowej aż po Ocicką, razem z wyjazdami z przystanków autobusowych.

Radni, omawiając poszczególne koncepcje, zwrócili uwagę na możliwość przedłużenia ścieżki rowerowej wzdłuż Kolejowej, która w ten sposób prowadziłaby od Łąkowej aż pod dworzec kolejowy. Zdaniem eksperta rozwiązanie takie jest możliwe, ponieważ droga jest wystarczająco szeroka. Odpadła natomiast w przedbiegach idea, by skrzyżowanie Kolejowej i Głowackiego przebudować w rondo - musiałoby to być bowiem tzw. rondo pinezkowe, z przejezdną wysepką, tak by mogły po nim przejechać ciężarówki, jednocześnie oznacza to konieczność likwidacji parkingu pod sklepami na Kolejowej.

Th

Autor: Th, t.hetman@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.