Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 maja 201618:39

Obciach, spektakl, fanfaronada - opozycja zniesmaczona medalem dla Adama Hajduka

Obciach, spektakl, fanfaronada - opozycja zniesmaczona medalem dla Adama Hajduka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Na dzisiejszej sesji rady powiatu jednym z poruszanych tematów było nadanie tytułu i medalu "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego" byłemu staroście raciborskiemu Adamowi Hajdukowi. Nie obyło się bez dyskusji, mimo iż w zwyczaju nadawania tego typu odznaczeń bywało, że przyznawano je jednogłośnie. Zastrzeżenia w imieniu klubu PiS/NaM przedstawił Dawid Wacławczyk. Wynik głosowania: 12 za, 9 przeciw

- Zarząd postawił nasz klub w trudnej sytuacji. Jeżeli nadawany tytuł ma mieć swoją wagę i znaczenie, to dobrze byłoby, gdyby każdorazowo przyznawano go jednogłośnie. Żałuję, że nie mogliśmy porozmawiać o tym w kuluarach, tylko musimy przenosić dyskusję na forum publiczne - zaczął Dawid Wacławczyk, lider opozycji w radzie. - Zaskoczyliście nas, to święte prawo koalicji rządzącej. Skoro graliście va banque, to i my musimy publicznie się do tego ustosunkować - stwierdził radny.

- Jestem członkiem tej rady dopiero dwa lata, ale bacznie obserwuję jej pracę od dobrych kilku lat i dobrze oceniam jakość merytorycznej dyskusji - kontynuował radny. - Czasami jednak tej radzie brakuje dystansu do siebie, zdrowego samokrytycyzmu i poczucia wstydu. Jak to młodzież mówi - obciach - stwierdził Wacławczyk. Przykładem "obciachu" było działanie sprzed trzech lat starosty Hajduka, który postanowił dwie z czterech wręczanych statuetek Mieszka wręczyć radnym ze swego ugrupowania. - Mimo że osoby te bez dwóch zdań zasługiwały na tę nagrodę i nikt nie chce ich dokonań kwestionować, to jednak odczuwałem - i nie tylko ja - pewien niesmak. Chodziło o osoby Norberta Miki i Leonarda Fulneczka - przypomniał Dawid Wacławczyk. - Najpierw nagroda, a potem przyznawanie jej we własnym gronie. Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek z nas mógł teraz kandydować do "Mieszka". - podsumował radny.

W dalszej części wystąpienia Wacławczyk zarzucił twórcom uchwały, a dokładniej - jej uzasadnienia, że w treści nie ma mowy o działalności wykraczającej poza normalne obowiązki Adama Hajduka jako m.in. starosty. - Wszystkie te stanowiska były normalnymi stanowiskami pracy, za które pana Adam Hajduk pobierał wynagrodzenie. Nie ma innych zasług, jest praca zarobkowa, nic społecznego. Nie rozumiem idei nagradzania honorami kogoś za to, że wykonuje swoje obowiązki. Nawet, jeżeli wykonuje je wzorowo, to jeszcze nie powód do nagradzania samej funkcji - stwierdził Wacławczyk. Dodał też, że to wyborcy powinni decydować o przyznawaniu nagród politykom, a ostatni wynik wyborczy Adama Hajduka zdaje się nie potwierdzać takiej ich woli.

- Jeżeli uważacie, że to jest czyste i bez skazy, to zróbcie to. Ale bez nas, niestety. Nagradzanie polityka przez polityków nie jest czyste. I  jeszcze ten pośpiech, bo będzie otwarcie kaplicy i przyjadą goście z zagranicy, to będzie można wręczyć medal. To spektakl, fanfaronada. Róbcie to sami, bo w klubach mamy albo inne standardy, albo inne postrzeganie rzeczywistości - zakończył swoje wystąpienie Dawid Wacławczyk.

Głos w dyskusji zabrał Marek Kurpis, zastępujący nieobecnego starostę Ryszarda Winiarskiego. Przypomniał, że Adam Hajduk od dwóch lat nie jest politykiem i nie zajmuje się polityką. Najważniejszą jednak rzeczą, na jaką zwracał uwagę wicestarosta jest Zamek Piastowski. To co jeszcze kilka lat temu trudno można było w ogóle zamkiem nazywać zostało na początku dekady skomunalizowane i powiat stał się właścicielem zamku - dzięki staraniom Adama Hajduka. Następnie z jego inicjatywy obiekt został przebudowany a w zasadzie rozbudowany. Z jego inicjatywy kaplica - śląska Saint Chapelle - niepowtarzalna na skalę tej części Europy, będzie 17 czerwca oddana do użytku i poświęcona. - Szanowni państwo, pewnie historia oceni działania pana Hajduka jak i nas jako radnych, nie uciekamy przed odpowiedzialnością. Jesteśmy przekonani, że Zamek Piastowski będzie motorem napędowym dla nie tylko miasta, ale dla całego powiatu. To się już ziszcza. A osiągnięte to zostało nie tylko dlatego, że pan Hajduk był starostą. Warto tu podkreślić jego funkcję przewodniczącego Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego. Z tego co wiem, nie pobierał za to wynagrodzenia. Gdyby nie pełnił tej funkcji, to pewnie ani zamku, ani kaplicy nie mielibyśmy. Całość zamku to ponad 30 milionów, w tym grubo ponad 20 - ze środków unijnych, a w setkach tysięcy trzeba liczyć dotację od generalnego czy wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten aspekt należałoby brać pod uwagę przy ocenie, czy ten medal należy się panu Hajdukowi, czy też nie. Naszym zdaniem tak - podkreślił wicestarosta Marek Kurpis.

Następnie głos zabrał Adrian Plura, który zaznaczył, że dyskusja powinna odbyć się na komisjach. Nie można zatem twierdzić, że opozycja została zaskoczona, skoro sam radny Plura w czasie prowadzenia prac komisji chciał dyskusji na temat medalu dla Hajduka, jednak nikt nie wziął w niej udziału i wszyscy członkowie komisji przyjęli uchwałę bez zastrzeżeń. Radny stwierdził, że prowadzenie dysputy tutaj i teraz to gra pod publikę, bo są media. Adrian Plura przypomniał też, że statuetki Mieszka przyznaje starosta a nie rada powiatu. Zaznaczył, że medal nie ma być za wynik wyborczy Adama Hajduka, a za przywrócenie go życia Zamku Piastowskiego. - To nie tajemnica, że chcemy wręczyć medal przy otwarciu kaplicy, 17 czerwca. Podkreślamy w ten sposób wizję, determinację i spryt polityczny Adama Hajduka - za to należy mu się nagroda. A cała ta dyskusja miała się odbywać na sześciu komisjach, tam były materiały, które były jednogłośnie przyjmowane. Przykro mi z tego powodu, takie rzeczy powinno się załatwiać w kuluarach a na sesje przynosić gotowe rozwiązania - zaznaczył Adrian Plura.

- Ze smutkiem słuchałem wystąpienia pana Wacławczyka. Dlatego, że w jego wystąpieniu zauważyłem tylko argumenty polityczne, zaprezentował on stanowisko klubu w sytuacji, gdy chcemy wyróżnić osobę pana Adama Hajduka za jego dokonania - zauważył Piotr Olender. - Uzasadnienie wniosku może budzić takie czy inne wątpliwości, jednak sprowadzenie wszystkiego do stanowiska politycznego jest nieporozumieniem, czymś złym. Być może, i zwracam się tutaj do radnych PiS na sali, przyjdzie taki czas, że będziecie zajmować eksponowane stanowiska w powiecie czy w mieście. Będziecie wtedy oceniani. Sądzę, że wolelibyście być oceniani z punktu widzenia merytorycznego swoich osiągnięć, a nie politycznie. Traktujcie innych tak, jak sami chcielibyście być traktowani - zaapelował Piotr Olender.

Kończąc powoli dyskusję głos zabrał jeszcze przewodniczący rady, Adam Wajda. Podkreślił dojrzałość teraźniejszej rady, która pozwala na szanowanie poglądów innej strony. Przypomniał, że nagrodę dostaje nie obecny starosta, a osoba fizyczna, która od dwóch lat polityką się nie zajmuje. Powinniśmy zatem oceniać osobę, a nie działalność polityczną. Zdaniem Wajdy perspektywa dwóch lat pozwala na ocenę pewnych zdarzeń, a wielu obecnych radnych mogło oglądać zaangażowanie starosty Hajduka "od kuchni". To widać, czy ktoś po prostu tylko przychodzi do pracy, czy też robi wszystko z zaangażowaniem i z sercem. - To nie jest tak, że starostów w Polsce mamy iluś tam i każdy pracuje tak samo. Są różne możliwości, gdzieniegdzie coś się udało, gdzie indziej znów nie. Historia dziejów pokazuje, że muszą być jednostki, determinacja i serce wkładane w codzienną pracę. Można przepracować wiele lat i nie mieć osiągnięć, a można się zdeterminować i osiągnąć wiele. Widząc przez trzy kadencje zaangażowanie i pracę Adama Hajduka widzę, że medal należy mu się nie za wynik wyborczy, ale za zaangażowanie. Ani zamek, ani inna infrastruktura mogłaby nie powstać bez ogromnej determinacji ówczesnego starosty - podkreślił Adam Wajda.

Jako że było "cztery do jednego" - czterech radnych koalicji przeciw jednemu Wacławczykowi - ten ostatni zabrał głos na zakończenie dyskusji. Zdaniem Dawida Wacławczyka Adam Hajduk jest politykiem, bo jego głosy są w tej radzie (Adam Hajduk po wyborach zrezygnował z mandatu - red.) i na pewno jest kolegą klubowym radnych koalicji. - Ja nie kwestionowałem zasług Adama Hajduka. Chwała mu za zasługi, za zamek jak najbardziej, powinien dostać za to od starosty nagrodę "Mieszka". Ale ja mówię o nagradzaniu polityka przez polityków - mówił Wacławczyk. - Co do zarzutów radnego Plury, że głosowaliśmy na komisjach "za". My mamy klub, a w klubie spotkaliśmy się wczoraj. Nie możemy robić tak, że wy robicie hałas, wysyłacie do mediów informacje, a my mamy tylko po cichu rękę podnieść i się nie odzywać, żeby nie było nikomu przykro. To nie tak. Nie udawajmy też, że nie wiemy, iż tutaj mamy PO i PiS. Chcemy uciekać od dużej polityki i jej złych stron, ale nie możemy udawać, że niczego z nią wspólnego nie mamy - podsumował radny.

Przewodniczący Adam Wajda zamknął dyskusję i radni przeszli do głosowania. Uchwała w sprawie nadania tytułu i medalu "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego" została przegłosowana ilością 12 głosów "za" przy 9 głosach "przeciw" bez głosów wstrzymujących się.

Th

Uzasadnienie zarządu powiatu

Na harmonijny oraz wszechstronny rozwój powiatu raciborskiego, oprócz instytucji powołanych do pełnienia funkcji publicznych, mają wpływ także inne podmioty i organizacje jak również osoby fizyczne działające w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego. To często dzięki ich zaangażowaniu dochodzi do szybszego i sprawniejszego rozwiązywania problemów, transferu wiedzy czy inicjowania pozytywnych zmian. Jedną z takich osób jest pan Adam Hajduk. W latach 1994-2001 był zastępcą prezydenta Raciborza ds. gospodarczych, sprawując nadzór na dzakładami budżetowymi i miejskimi spółkami, inwestycjami, nieruchomościami oraz gospodarką komunalną. W 1998 r. rozpoczął pracę wpowiatowej administracji samorządowej - został wybrany radnym Rady Powiatu Raciborskiego. W latach 2001-2002 był prezydentem Raciborza. W 2002 r. został wybrany wicestarostą powiatu raciborskiego, a w latach 2006-2014 był radnym i starostą powiatu. To dzięki jego determinacji i zaangażowaniu oraz dobrej współpracy z radnymi powiatu udało się zrealizować wiele długo społecznie oczekiwanych inwestycji m.in. z zakresu drogownictwa, opieki zdrowotnej i społecznej, czy ochrony zabytków. Wiele z nich wymagało podjęcia trudnych, odważnych, a czasem i niepopularnych decyzji. Dzięki inicjatywie i staraniom pana Hajduka w 2009 r. samorząd rozpoczął realizację najdroższego w dotychczasowej historii powiatu jednostkowego projektu tj. remontu Zamku Piastowskiego w Raciborzu. %u00D3wczesny starosta zabiegał także, by obiekt został przekazany na własność powiatowi, co stało się w grudniu 2009 r. W kolejnych latach rozpoczęły się prace modernizacyjne przy XIII-wiecznej kaplicy pw. św. Tomasza Becketa. Obie inwestycje zostały zrealizowane, a zamkowy kompleks jest dostępny dla mieszkańców i turystów, stanowiąc wizytówkę całego regionu i ciesząc się dużą popularnością. Ponadto dzięki zaangażowaniu pana Hajduka w utrzymywanie i rozwijanie międzynarodowej współpracy, powiat raciborski nawiązał nowe wartościowe i stabilne partnerstwa z samorządami z Niemiec (Landkreis Elbe-Elster) i Ukrainy (Komsomolsk). W relacjach tych pan Hajduk kładł nacisk na realizację przedsięwzięć angażujących różne grupy społeczne, w głównej mierze młodzież oraz przedstawicieli świata kultury i sportu. Dzięki podejmowanym inicjatywom partnerskim wielokrotnie i z sukcesem dziedzictwo i tożsamość ziemi raciborskiej były prezentowane poza granicami kraju. Osobisty wkład pana Hajduka zaowocował zrealizowaniem licznych przedsięwzięć, które przyczyniły się do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz zacieśnienia więzi pomiędzy społecznościami partnerskich samorządów. Nadanie medalu "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego" jest formą publicznego uhonorowania pana Adama Hajduka za jego osobiste zaangażowanie i skuteczną działalność na rzecz społeczności powiatu raciborskiego oraz promocji ziemi raciborskiej w kraju i zagranicą. 

STANOWISKO KLUBU "PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ - RSS NASZE MIASTO" w sprawie uchwały o nadaniu tytułu i medalu "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego" Panu Adamowi Hajdukowi 

Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowne Panie radne i Panowie radni

Muszę przyznać, że Zarząd Powiatu Raciborskiego postawił nas w dosyć trudnej sytuacji. Jeśli tytuł i medal "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego" ma mieć swoją wagę i znaczenie, to byłoby dobrze, gdyby każdorazowo mógł być przyznawany jednogłośnie. Bardzo żałuję, że mając na względzie fakt, iż nasz klub potrafi rozmawiać i współpracować ponad podziałami (jak choćby w sprawie dzisiejszej uchwały komisji rewizyjnej, która podjęta była jednomyślnie) - nie skorzystaliście Państwo z możliwości otwartej rozmowy w kuluarach, a zaskoczyliście nas złożoną i rozesłaną do mediów gotową uchwałą. Skoro jednak wybraliście zagranie "vabank", my także  musimy przedstawić swoje racje w taki sam sposób - czyli publicznie. Choć warto w przyszłości rozwiązywać te sprawy inaczej.

Przyznam, że choć w Radzie Powiatu Raciborskiego zasiadam dopiero dwa lata, to jednak obserwuję ją od zdecydowanie dłuższego czasu. I mam wrażenie, że czasami brakuje jej po prostu dystansu do siebie, samokrytycyzmu i zwykłego wstydu. Pamiętam jakim niesmakiem odbiło się w środowisku kulturalnym to, gdy przed trzema laty dwie z czterech nagród "Mieszko" Pan Starosta (wtedy Adam Hajduk) postanowił wręczyć%u2026 radnym tejże Rady! Członkom własnej koalicji, którzy wybrali go starostą. Byli to wówczas aktualni radni. Pomimo tego, iż dokonania obydwu Panów są powszechnie znane i nikt nie może ich kwestionować, to jednak podobnie jak wielu mieszkańców, a nawet członków kapituły - czułem pewien niesmak. Najpierw uchwalenie takiej nagrody, a następnie nagradzanie samych siebie... Nie potrafię sobie wyobrazić, by ktokolwiek z dzisiejszych radnych powiatowych mógł do tej, czy podobnej nagrody chociażby kandydować. Przyznacie Państwo, że byłoby to żenujące.

Przechodząc jednak do przedmiotu sprawy: uzasadnienie uchwały wskazuje szereg zajmowanych przez Pana Hajduka stanowisk i pełnionych przez niego obowiązków służbowych (co ciekawe - żadnego z nich nie zdobył w wyniku wyboru bezpośredniego dokonanego przez mieszkańców, zawsze były to stanowiska zdobyte "z rozdania politycznego"). Wszystkie te stanowiska są miejscami jego pracy, za którą pobierał wynagrodzenie. Wydaje się, że nie było ono ani głodowe ani symboliczne. Było uczciwe. Wypłacane z kasy publicznej. Nie rozumiem, dlaczego uzasadnieniem dla uchwały o "zasługach" (a w słowie tym znajduje się słowo "służba", a nie "praca") jest CV zawodowe. Nie znalazłem tu żadnej wzmianki o działalności innej niż praca zawodowa, więc i zarobkowa. Żadnej działalności w jakiejkolwiek organizacji społecznej (wykonywanej po pracy), uczestnictwa w komitecie honorowym, żadnych wykładów etc. Nigdy nie rozumiałem idei nagradzania kogoś, kto po prostu wykonuje to, co należy do jego zakresu obowiązków. Czy praca ta była wykonywana dobrze? To zupełnie inna kwestia, ale nawet - założywszy - wzorowe wypełnianie obowiązków wynikające z pełnionej funkcji nie stanowi to dostatecznego powodu do nagradzania za "zasługi", czyli z założenia za aktywność ponad służbowe zadania, działalność wybitną, inicjatywy wykraczające poza ramy zakresu obowiązków służbowych. W oczywisty sposób, jako przedstawiciel formacji, która jest konkurencyjna w stosunku do Waszej, czyli do formacji Pana Adama Hajduka - nie mogę być w tej ocenie obiektywny. Nie będę się na nią silił. 

Ale pracując w samorządzie - wszyscy poddajemy się ocenie wyborców. Więc to wyborcy, mieszkańcy, poprzez organizacje społeczne - powinni wnioskować o nadawanie tytułów politykom. Ocena działalności Pana Adama Hajduka, której dokonali wyborcy jest jednoznaczna i zdecydowanie różna od peanów, które znalazłem w uzasadnieniu tej uchwały. Jako wieloletni Starosta, czyli osoba najbardziej eksponowana, osiągnął wynik ponad 2-krotnie niższy niż lider opozycji, 2-krotnie niższy niż dzisiejszy Przewodniczący Rady Powiatu (Adam Wajda), o wiele niższy niż dzisiejszy szef klubu "Razem" (Adrian Plura). Przegrał nawet z liderem listy opozycyjnej w swoim okręgu wyborczym (Katarzyna Dutkiewicz). Dziwi mnie, że w obliczu dosyć wyrazistej oceny dokonanej przez mieszkańców, decydujecie się Państwo na wręczenie medali zupełnie wbrew ich głosowi. 

Tworzycie scenariusz sytuacji, w której politycy mają honorować polityka. I to jego koledzy z klubu. Bo przecież nie udawajmy, że Adam Hajduk jest dla tej Rady kimś obcym i od niej niezależnym. Głosy które zdobył (nabierając wyborców na to, że zamierza pracować w tej Radzie) są przecież głosami, dzięki którym macie tyle mandatów, ile macie. Jeden z Was, za chwile głosujący w tej sprawie - posiada mandat tylko dzięki temu, że Adam Hajduk wystartował w wyborach, a następnie z tego mandatu zrezygnował. Sytuacja nabierania wyborców po to by "nabić punktów" a następnie uciec na polityczną emigrację (inną posadę publiczną), nigdy nie jest chlubna i ma niewiele wspólnego ze słowem "służba".

Jeśli uważacie Państwo, że ta sytuacja jest czysta; jeśli nie widzicie tego, że nagradzanie swojego kolegi klubowego to zabawa we wspólnym politycznym "grajdołku" (świadomie używam cytatu członka Zarządu p. Piotra Olendra, który tak określił Racibórz w swoim felietonie); jeśli nie przeszkadza Wam to i uważacie, że to jest czyste, uczciwe i bez skazy%u2026 to róbcie to... ale bez nas. My nie damy się wciągnąć w sytuację - naszym zdaniem - nieczystą.

Pośpiech jaki towarzyszy temu nagradzaniu (a chodzi przecież o to by zdążyć przez uroczystym otwarciem kaplicy i jak mniemam - o to, by wręczyć Panu Hajdukowi ten medal w towarzystwie gości z zagranicy) - nosi naszym zdaniem znamiona spektaklu, który nie jest ani śmieszny, ani poważny. Jest smutny. To tytułomania i fanfaronada.

Reasumując: Panie i Panowie: róbcie to sami, bo zdaje się, że w naszych klubach obowiązują inne standardy, a przynajmniej inne postrzeganie rzeczywistości.

Autor: Th,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.