Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 października 201510:50

Anna Ronin na 25-leciu Zjednoczenia Niemiec w Dreźnie. Rozmawiano także o uchodźcach

Anna Ronin na 25-leciu Zjednoczenia Niemiec w Dreźnie. Rozmawiano także o uchodźcach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Zagranica:

W związku z licznymi pytaniami od raciborzan na temat uchodźców w Republice Federalnej Niemiec postanowiłam jako radna miejska zbadać obecną sytuację i przekazać moje spostrzeżenia wszystkim zainteresowanym. Przyjęłam zaproszenie na 25-lecie Zjednoczenia Niemiec w dniu 3 października w Dreźnie i skorzystałam z okazji, aby tematowi przyjrzeć się osobiście.  

Dziś mogę stwierdzić, że zaproszenie przyszło we właściwym czasie. Gorący temat uchodźców i odmienne stanowisko Polski i Niemiec w tej sprawie sprawiły, że wyjazd do Drezna na 25-lecie Zjednoczenia Niemiec był dobrą okazją, by przyjrzeć się tej sytuacji z bliska. Temat podkręcał dodatkowo rozlewający się w Internecie hejt oraz słowa prezydenta (znów bez konfrontacji z radnymi) o przyjęciu uchodźców w Domu Sportowca w Raciborzu. W sobotę, dokładnie w 25. rocznicę Zjednoczenia Niemiec, pojechałam do Drezna na wcześniejsze zaproszenie z saksońskiego Landestagu. Odbyły się tam Dni Otwarte dla mieszkańców stolicy Saksonii, a następnie uroczyste nabożeństwo w miśnieńskiej katedrze m.in. w obecności premiera Saksonii Stanislawa Tillicha oraz Rity Süssmuth, działaczki politycznej (pierwszej kobiecej przewodniczącej Bundestagu). 

Stanowisko CDU

Zarówno Stanislaw Tillich, jak i Rita Süssmuth należą do CDU - partii rządzącej w Niemczech, która na sprawę uchodźców zapatruje się pozytywnie. Efektem tego jest po pierwsze przynależność do Unii Europejskiej oraz wynikające z tego faktu różne zobowiązania, w tym umowy międzynarodowe Niemiec. Jednym ze zobowiązań jest art. 78 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który mówi o wspólnej polityce UE w dziedzinie azylu, ochrony dodatkowej i ochrony tymczasowej mającej na celu przyznanie odpowiedniego statusu każdemu obywatelowi państwa trzeciego wymagającemu ochrony, zgodnie z międzynarodowymi standardami konwencji genewskiej i innych traktatów. Europejski standard ochrony uchodźców i azylu zaś określa ustawodawstwo krajowe oraz porozumienia regionalne, zalecenia i porozumienia Rady Europy, porozumienia z Schengen, umowy bilateralne i inne. 

W gestii takich zapisów oraz treści chrześcijańskich, wynikających z przynależności do CDU (Christlich Demokratische Union - unia chrześcijańsko-demokratyczna) przemawiano podczas głównej uroczystości na zamku w Meissen. Apelowano w nich przede wszystkim o spokój, szeroko rozumianą tolerancję i miłość bliźniego, a także o zaniechanie agresji wobec uchodźców.

Nastroje we Wschodnich Niemczech

Parę godzin przed główną uroczystością mogłam zasięgnąć opinii w drezdeńskim Landestagu u innych, opozycyjnych ugrupowań politycznych, ale przede wszystkim u zwykłych obywateli saksońskiej stolicy. Ich wypowiedzi już nie były takie wyważone i poprawne, jak te czołowych polityków w Niemczech. Raczej dominowały w nich złość, oburzenie, bezradność i wreszcie strach. Na tej podstawie nie można jednak uogólniać i ukuć tezy, że zwykli obywatele Niemiec się najzwyczajniej w świecie boją. Tak samo nie można powiedzieć, że wszyscy Polacy są przeciwko przyjmowaniu uchodźców, mimo że fala hejtu w Internecie jest bardzo duża, a protesty w postaci marszu i podobnych demonstracji przelewają się przez kolejne polskie miasta. Nasuwa mi się pytanie: jak to się ma do definicji państwa polskiego jako ósmego na świecie, a trzeciego w Europie pod względem populacji katolickiej, w którym jedno z przykazań kościelnych mówi o miłości do bliźniego?

Polityka...

Źródła takiego stanu rzeczy nie należy szukać tylko i wyłącznie u ludzi, ale przede wszystkim u polityków, którzy tworząc prawo i prowadząc częściowo grę polityczną nie przewidzieli jej skutków. Dziś to Angelę Merkel wielu Niemców obarcza za szerokie otwarcie drzwi do swojego kraju. Ugrupowania opozycyjne wręcz zacierają ręce na wiadomość o odsunięciu kanclerz od rządzenia. - Ile ich jeszcze tu przyjedzie? - pytają zwykli obywatele. Początkowo liczba przyjmowanych uchodźców w Niemczech wynosiła 250 000, rosła ona jednak wraz z większym napływem rozochoconych zaproszeniem kanclerz do kraju i dziś sięga już niemal 1,2 mln - mówi Mario Beger, polityk z Drezna, który niedawno odwiedził Węgry przy granicy z Serbią.
 
Sytuacja na Węgrzech

Wiele osób uważa, że gdyby nie to zaproszenie i gwarancja pomocy materialnej ze strony Merkel, uchodźcy tak licznie nie opuszczaliby swoich domów. To tylko spekulacje. Jednak nie wszystko musi potwierdzać regułę. Mario Beger (frakcja AfD) z Drezna widział, co się dzieje na granicy Węgier z Serbią. - To było niemożliwe. - wspomina - Zaobserwowałem, że 80% tych osób to młodzi mężczyźni, zdrowi, zdolni do odbycia służby wojskowej, domagających się transportu do Austrii. Z protestu nie przyjmowali jedzenia, a dzieciom zakazywali brać pożywienie od węgierskich strażników. Ci młodzi mężczyźni trzymali w dłoniach mapy Austrii i Niemiec w swoim języku ze wskazówkami do przejścia trasy z zaznaczeniem ewentualnych utrudnień. Mówili przez megafon, wyglądali na dość dobrze zorganizowanych - wspomina. - Dlatego Węgrzy wprowadzili dodatkowe kontrole. Powstał specjalny płot, by zapobiec nielegalnemu przedostawaniu się uchodźców do kraju -  kończy Beger. 

Stan faktyczny i obawy

Aktualnie prawie 9000 uchodźców na Węgrzech nie poddało się weryfikacji, a następnie rejestracji. W samych Niemczech aż 280 000 to osoby anonimowe. Nie wiadomo, kim są i dokąd się udali. Pewien starszy pan, który studiował polonistykę w Poznaniu, rozmawiając ze mną po polsku, przyznał, że boi się o przyszłość swoich dzieci. Myśli nawet o wyjeździe z Niemiec do Polski, z taką jednak różnicą, że przyjeżdżając zabierze swoje oszczędności, a nie będzie żerował na państwie tak jak to robią inni. - Bo jak inaczej nazwać uchodźców ekonomicznych? - mówi Wolfgang. Często podnoszone argumenty przez polityków niemieckich, że uchodźcy będą dźwignią gospodarki, będą pracować na emerytury Niemców, których i tak już brakuje, uważa on za niepoprawne, dlatego że większość zakładów jest już teraz częściowo zautomatyzowana i w przyszłości nie będzie potrzeba tam ludzi, bo pracę wykonywać będą maszyny. - Gdzie ci ludzie znajdą pracę? Czy w ogóle będą chcieli pracować? Jakie mają wykształcenie, czy pójdą u nas do szkoły? Jak się zintegrują, skoro mają inną religię, dziewczynkom nie wolno przecież uczestniczyć w lekcjach WF-u, a chłopcy są tak samo radykalni jak dorośli mężczyźni. Uważam, że powinni szanować naszą kulturę i religię i się dopasować, a nie tylko żądać – tak myśli Wolfgang z Drezna. 

Prawo

W Niemczech prawo jednak jest liberalne i pozwala na praktykowanie swoich poglądów, tworzenie własnych świątyń czy domów spotkań lub odprawianie nabożeństw wg swojej wiary. To poniekąd ma wpływ na ograniczanie się do kontaktów we własnej grupie, która zamyka się z kolei na otoczenie. 

Wracając do sytuacji w naszym kraju, należy podkreślić, że Polska zdecydowała się na przyjęcie 12 000 uchodźców na podstawie weryfikacji podłoża ubiegania się u nas o azyl, nie przyjmując w myśl tej zasady uchodźców tzw. ekonomicznych. Podczas rozmów z mieszkańcami Drezna dowiedziałam się, że Polska zrobiła dobry ruch, zaostrzając weryfikację statusu uchodźcy, z kolei Rita Süssmuth w rozmowie podkreślała, że Polska, będąc w Unii Europejskiej, nie może jedynie brać, ale musi też dać coś z siebie. - Liczba zadeklarowana przez Polskę w wysokości 12 000 to niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że aktualnie do Niemiec napływa każdego dnia 10 000 osób, ubiegających się o azyl - powiedziała Süssmuth.
 
Podsumowując, nie wniosę nic nowego, jeśli napiszę, że temat jest trudny, dodam jedynie, że został przedstawiony podczas uroczystości 25-lecia Zjednoczenia Niemiec po części jako test człowieczeństwa i solidarności z potrzebującymi. Moja relacja miała jedynie pokazać, że zarówno w Niemczech, jak i Polsce społeczeństwo jest w tym temacie podzielone, a politykom nie udało się jeszcze wypracować złotego środka. Relacjonując wyjazd do Drezna, chciałam Państwu jedynie przedstawić sytuację naszych sąsiadów w oparciu o własne obserwacje. 

Autor: Anna Ronin,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
72
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.